Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. máj 2019

Prečo nevolím KÚ, ale KDH

Nalejme si čistého vína a povedzme si, ako to je...
Prečo nevolím KÚ, ale KDH

Prečo Kresťanskú úniu nie?

Na úvod treba povedať, že Anka Záborská a Braňo Škripek sú kvalitní kandidáti. P. Záborská 29 rokov naberala skúsenosti v KDH. Jej otec Anton Neuwirth, čestný predseda KDH, podľa mňa svätec, jej bol dobrým vzorom. P. Škripek má za sebou silný príbeh a veľa urobil pre evanjelizáciu Slovenska.
Voči Kresťanskej únii mám však výhrady.

3 výhrady

1. KÚ je strana na jedny voľby. Rozbíja hlasy. Irituje ma neustále opakovaný naratív, že je tu veľký rezervoár nevoličov (podľa výsledkov referenda), ktorí prídu voliť – vidím v tom skôr kanibalizáciu kresťanského voliča. Určite musíte počuť od ľudí, keď sa s nimi stretávate, že predsa tí kresťanskí politici aj tak ponúkajú to isté, a prečo teda nekandidujú spolu. Majú pravdu. Študentské voľby ukázali, že tento naratív nefunguje. Navyše keď počujem, že teraz kresťania nemusia byť rozdelení a môžu konečne spokojne voliť KÚ, lebo tam kandidujú kresťania, je to taká redukcia reality, až to nedokážem pochopiť. Po vzniku KÚ a KDŽP sú kresťania reálne v štyroch stranách, nehovoriac o kresťanoch v SNS a niektorých v SMERe, ĽSNS a Sme rodina.

Rešpektujem výhrady voči predsedovi KDH, ale problémy sa majú konštruktívne riešiť na vnútornom fóre, nie odísť a potom osočovať KDH. Zdieľať

Teda kto to hovorí, buď to pred voľbami musí hovoriť, no vie, že to nie je pravda, alebo nechce vidieť realitu, čo je smutné a ešte horšie ako to prvé. Rešpektujem výhrady voči predsedovi KDH, ale problémy sa majú konštruktívne riešiť na vnútornom fóre, nie odísť a potom osočovať KDH. Kto si myslí, že je lepší ako Alojz Hlina, nech príde do KDH a v marci 2020 sa môže uchádzať o predsedníčku stoličku na celoslovenskom sneme.

 

2. Nepáči sa mi politika kresťanských spoločenstiev. Každý má právo niekoho podporiť, aj kresťanskí lídri. Avšak kresťanské spoločenstvá vystupujú primárne ako náboženské spoločenstvá s cieľom priviesť ľudí ku Kristovi. Túto svoju rolu však využívajú na podporu kandidátov iba zo svojho prostredia bez objektívneho posúdenia kvalít ostatných kresťanských politikov. (Podobne robí aj farár Kuffa, ale takým svojským, v niečom horším spôsobom.) Keby Katolícka cirkev politicky konala ako kresťanské spoločenstvá, teda vybrala by si a podporovala jednu stranu, dokonca iba pár jedincov, ktorí sú jej sympatickí, veľmi by pohorela (a reálne kvôli tomu v minulosti pohorela v nejednej krajine).

Keby Katolícka cirkev politicky konala ako kresťanské spoločenstvá, teda vybrala by si  a podporovala jednu stranu, dokonca iba pár jedincov, ktorí sú jej sympatickí, veľmi by pohorela. Zdieľať

Keď politiku robia iba evanjelizátori s pár poradcami, môžu sa adaptovať, no objektívne nedoženú roky skúseností, ktoré im môžu poskytnúť starší politici, ako to je napr. v KDH.

 

3. P. Záborská 29 rokov pôsobila v KDH. Teraz jej nebolo umožnené kandidovať a bola pozvaná pomôcť KDH v národných voľbách. Rozhodla sa, ako sa rozhodla. Za jej prácu sme jej vďační. No musím vyjadriť ľútosť ako podpredseda KDMS, že nás opustila.

Predsedníctvo KDMS za p. Záborskú  bolo ochotné dať za ňu ruku do ohňa. Ako to skončilo? Obrazne povedané, ruka nám obhorela a ideme ďalej. No zabolelo. Zdieľať

Predsedníctvo KDMS za p. Záborskú bojovalo, riskovalo veľa a bolo ochotné dať za ňu ruku do ohňa. Ako to skončilo? Obrazne povedané, ruka nám obhorela a ideme ďalej. No zabolelo.

 

Prečo KDH áno?

KDH je tu dlho a má veľa rán a nedokonalostí. No je to štandardná, etablovaná, kresťanskodemokratická strana integrovaná do Európskej ľudovej strany. Navyše pri týchto voľbách neexistuje zásadná hrozba, že hlas pre KDH prepadne, čo sa o ostatných nedá povedať. Treba tiež dodať, že táto kandidátka je plná skvelých osobností. Vyjadrím sa k tým, ktorých osobne poznám. K ostatným sa nevyjadrím, no len preto, že nemám s nimi osobnú skúsenosť.

Miriam Lexmann

S Miriam dlhšie spolupracujem. Podporuje prolife a profamily politiku. Hovorí o ľudskej dôstojnosti, ľudských právach a ochrane života na každej konferencii po svete, kde to daná téma umožňuje. Nie je naivná v politike voči Rusku. 

Je skúsená na európskej úrovni a plne si uvedomuje aká dôležitá je subsidiarita a slovo národných štátov v EÚ. Zdieľať

Je si dobré vedomá, čo sa dialo počas komunizmu aj preto, že jej rodina bola prenasledovaná, vrátane jej prastrýka Mikuláša Lexmanna, dominikána, s ktorým naložili komunisti veľmi zle. Je skúsená na európskej úrovni a plne si uvedomuje, aká dôležitá je subsidiarita a slovo národných štátov v EÚ. Tiež aktívne zápasí s dezinformáciami – prednášala o nich nedávno prezidentom 9 krajín

Inzercia

Maroš Čaučík

Maroš slúži ľuďom roky v eRku a v Dobrej novine. Kvôli dobru týchto diel sa musel neraz vzdať zisku na svojom politickom kapitáli, čo si vážim. Dalo sa všimnúť, že nezneužíva tieto organizácie vo volebnej kampani. Maroš si ctí Sociálnu náuku Cirkvi so všetkým, čo k tomu patrí.

Keď ma viezol vo svojom hybridnom aute, vysvetľoval mi ako sa tým šetrí energie a životné prostredie. Zdieľať

Je mužom environmentálnej encykliky Laudato Si od pápeža Františka: keď ma viezol vo svojom hybridnom aute, vysvetľoval mi, ako sa tým šetrí energia a životné prostredie. Sympatické! Je, samozrejme, prolife a profamily.

Miriam Kuzárová

Miriam je bojovníčka za prenasledovaných kresťanov. S jej manželom Tomášom sú taká sympatická dvojka, ktorá pre Cirkev a rodinu robí veľa. Miriam má veľmi príjemný prístup k ľuďom a má silné kresťanské korene aj vďaka tomu, že študovala na pápežskom Medzinárodnom teologickom inštitúte v Rakúsku manželstvo a rodinu. Tento inštitút poznám a určite by som sa jej nebál zveriť rodinnú a prolife agendu.

Michal Považan

Michala poznám z Kolégia Antona Neuwirtha, kde ma učil históriu. Aj vďaka poznaniu práva a histórie vie v politike mnohé veci predvídať, pretože politika sa v niečom nemení. Platia v nej tie isté princípy. Záleží mu na mladých ľuďoch, preto sa roky angažoval v Rade mládeže Slovenska a pomáha KDMS. Je prolife a profamily.

Ján Figeľ

Jána Figeľa poznám dlhšie a pomerne často sa s ním stretávam. Je to veľmi skúsený politik, ktorého kresťanské hodnoty overili mnohé skúšky. Osobitne sympatický mi je jeho zápas za náboženskú slobodu vo svete. Sledujem jeho kroky pomerne zblízka a musím konštatovať, že to chce veľký diplomatický talent zvládnuť tak náročné situácie obzvlášť v moslimských krajinách. Ovocie jeho práce vidno najmä na českom misionárovi Petrovi Jaškovi a pakistanskej kresťanke Asii Bibi. Keď mi nedávno citoval jedného svojho priateľa, "ak nebude mať kresťan kresťana za brata, bude mať komunistu za pána," a dodal "alebo liberála," mohol som s ním iba súhlasiť. 

"Ak nebude mať kresťan kresťana za brat, bude mať komunistu za pána," a dodal: "alebo liberála," mohol som s ním iba súhlasiť.  Zdieľať

 

Verím, že voľby budú spravodlivé, a po nich budú kresťania rozumne a pokorne spolupracovať. Ide predsa o dobro kresťanskej demokracie, Slovenska a celej Európy.

 

Tento blog je mojím súkromným vyjadrením.

Zdroje:
Titulka: vlastná tvorba s použitím lóg KDH a KÚ
Obrázok: https://www.slovoplus.sk/wp-content/uploads/2019/03/bg-7.jpg
Obrázok: https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/59334958_10157462745053291_322430964506558464_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent.fbts1-1.fna&oh=cd3ff1abd169c9976defca5d2240a0dc&oe=5D5B492F
Obrázok: https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/59384870_10157449056168291_1698543300803297280_o.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fbts1-1.fna&oh=b0c722119e00f3a8eb6f7cd497605bbc&oe=5D9A90C7
 

Campaign Director CitizenGO Slovensko, sekretár KDMS, študent katolíckej teológie na ITI Catholic University v Rakúsku, absolvent Kolégia Antona Neuwirtha, člen SLH.

Odporúčame

Blog
Pravda vstala z mŕtvych a Silvo sa usmieva

Pravda vstala z mŕtvych a Silvo sa usmieva

"Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych." Pocta Silvestrovi Krčmérymu na deň Kristovho zmŕtvychvstania.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.