Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2019

Chceme ponúknuť nádej, nie sme figúrky na politickej šachovnici

Nikto z nás – ani Miriam Lexmann, ani Marián Čaučík – sme sa v KDH nezjavili zrazu a na niečí pokyn. Sme pri ňom roky a chceme priniesť nádej do našej spoločnosti.
Chceme ponúknuť nádej, nie sme figúrky na politickej šachovnici

Redaktor Postoja Jaroslav Daniška napísal komentár k blížiacim sa eurovoľbám. Skritizoval v ňom viacerých kandidátov rôznych politických strán, aby napokon dospel k nasledujúcemu záveru: „Obávam sa, že najbližšie k tomu, aby sa niekto považoval za neformálneho víťaza týchto volieb, môže mať iba jedna strana. Kotlebova“.

K tomuto textu máme len dve poznámky.

Ak sú politici a kandidáti štandardných, hodnotovo ukotvených politických strán pred voličmi dlhodobo a systematicky prezentovaní len ako zlí a horší, nečudo, že sa mnohí voliči uchyľujú k extrému ponúkajúcemu rýchle a jednoduché (aj keď nereálne, neúčinné a často i nemorálne) riešenia.

Presne takto nahnal vodu na mlyn aj Jaroslav Daniška – rozdal kritiku napravo-naľavo, aby nakoniec skonštatoval, že víťazom eurovolieb bude extrém.

Druhá poznámka bude trochu osobnejšia. Jaroslav Daniška nás vykreslil ako lacné figúrky na politickej šachovnici. „Lexmann a Čaučík vytvárajú kampaňou dojem, že s nimi prichádza nejaká hodnotovo-personálna obnova KDH, až na to, že s Hlinom sú priamo previazaní,“ napísal redaktor Daniška.

Obaja sme vo verejnej službe už dlhé roky. Napriek tomu, že sme sa vždy usilovali konať svedomito, čisto a férovo, občas sme museli čeliť podpásovým úderom. Naučili sme sa ich však znášať a za niečo, alebo lepšie povedané za niekoho, ich obetovať. Lebo zranenia a obeta, aj keď to občas zabolí, nás posúvajú vpred. Per aspera ad astra. Cez utrpenie sa kráča k víťazstvám.

Poznámka pána Danišku nás nezabolela preto, lebo bola neférová, ale preto, že bola nepravdivá a ranila každého človeka, ktorý má ešte nádej a verí v dobro v politike. 

Miriam Lexmann:

Inzercia

Ľudia, ktorí mohli počas uplynulých mesiacov bližšie spoznať môj životný príbeh, vedia, že som vtedy ešte ako neplnoletá stála pri vzniku a rozbehu Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska, môj otec a široká rodina zakladali KDH a dlhodobo sa v ňom aktívne angažujú. Roky aktívne pracujem v Zahraničnej komisii KDH, zastupujem KDH na medzinárodných fórach a zasadnutiach Európskej ľudovej strany, ktorej je KDH členom. Vstup do aktívnej politiky vo mne dlhodobo dozrieval a cítim, že teraz som pripravená aktívne prispieť k pozitívnej zmene a návratu hodnôt do politiky.

Marián Čaučík:

Ľudia, ktorí poznajú môj životný príbeh, vedia, že na kandidátku KDH ma ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2016 pozval vtedajší predseda Ján Figeľ. Nehovoriac o tom, že môj otec osobne stál pri ponovembrových začiatkoch hnutia. Cítim zodpovednosť voči občanom, ktorí mi vo voľbách do NR SR v roku 2016 dali nemalú podporu a preto sa chcem naďalej usilovať o formovanie vecí verejných a aj takto pokračovať v službe ľuďom.

Ani jeden z nás sa v KDH nezjavil zrazu a na niečí pokyn, sme pri ňom roky a chceme priniesť nádej do našej spoločnosti. Chceme KDH pomôcť vrátiť sa tam, kam patrí, k tomu, čo mu je vlastné a v európskej i domácej politike presadzovať nezriedené kresťanskodemokratické princípy. 

Nedajme si vziať odhodlanie, lebo ak sa necháme znechutiť a rezignujeme, nezvíťazíme a nezvíťazia ani hodnoty overené dvetisíc rokmi, ktoré chceme do politiky priniesť – ochrana ľudskej dôstojnosti a života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Nedajme si vziať nádej, lebo potom nám ostanú len prázdne srdcia.

Postavme sa a vtlačme Európe, Slovensku i KDH pečať spoločného dobra. Posunieme tak dopredu nielen svoje okolie, ale aj seba samých.

Miriam Lexmann a Marián Čaučík,
kandidáti do Európskeho parlamentu

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Správa Európskeho parlamentu k situácii v Maďarsku a jej dozvuky na Slovensku...

Správa Európskeho parlamentu k situácii v Maďarsku a jej dozvuky na Slovensku...

12. septembra 2018 Európsky parlament odhlasoval uznesenie, ktorým sa Rada vyzýva, aby podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii rozhodla, že zo strany Maďarska existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt, na ktorých je Únia založená. Od schválenia spomínanej správy neprešiel deň, aby som sa nestretla s rozhorčenými ľuďmi z jednej alebo druhej strany barikád.