Chceme ponúknuť nádej, nie sme figúrky na politickej šachovnici

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Chceme ponúknuť nádej, nie sme figúrky na politickej šachovnici

Nikto z nás – ani Miriam Lexmann, ani Marián Čaučík – sme sa v KDH nezjavili zrazu a na niečí pokyn. Sme pri ňom roky a chceme priniesť nádej do našej spoločnosti.

Redaktor Postoja Jaroslav Daniška napísal komentár k blížiacim sa eurovoľbám. Skritizoval v ňom viacerých kandidátov rôznych politických strán, aby napokon dospel k nasledujúcemu záveru: „Obávam sa, že najbližšie k tomu, aby sa niekto považoval za neformálneho víťaza týchto volieb, môže mať iba jedna strana. Kotlebova“.

K tomuto textu máme len dve poznámky.

Ak sú politici a kandidáti štandardných, hodnotovo ukotvených politických strán pred voličmi dlhodobo a systematicky prezentovaní len ako zlí a horší, nečudo, že sa mnohí voliči uchyľujú k extrému ponúkajúcemu rýchle a jednoduché (aj keď nereálne, neúčinné a často i nemorálne) riešenia.

Presne takto nahnal vodu na mlyn aj Jaroslav Daniška – rozdal kritiku napravo-naľavo, aby nakoniec skonštatoval, že víťazom eurovolieb bude extrém.

Druhá poznámka bude trochu osobnejšia. Jaroslav Daniška nás vykreslil ako lacné figúrky na politickej šachovnici. „Lexmann a Čaučík vytvárajú kampaňou dojem, že s nimi prichádza nejaká hodnotovo-personálna obnova KDH, až na to, že s Hlinom sú priamo previazaní,“ napísal redaktor Daniška.

Obaja sme vo verejnej službe už dlhé roky. Napriek tomu, že sme sa vždy usilovali konať svedomito, čisto a férovo, občas sme museli čeliť podpásovým úderom. Naučili sme sa ich však znášať a za niečo, alebo lepšie povedané za niekoho, ich obetovať. Lebo zranenia a obeta, aj keď to občas zabolí, nás posúvajú vpred. Per aspera ad astra. Cez utrpenie sa kráča k víťazstvám.

Poznámka pána Danišku nás nezabolela preto, lebo bola neférová, ale preto, že bola nepravdivá a ranila každého človeka, ktorý má ešte nádej a verí v dobro v politike. 

Miriam Lexmann:

Ľudia, ktorí mohli počas uplynulých mesiacov bližšie spoznať môj životný príbeh, vedia, že som vtedy ešte ako neplnoletá stála pri vzniku a rozbehu Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska, môj otec a široká rodina zakladali KDH a dlhodobo sa v ňom aktívne angažujú. Roky aktívne pracujem v Zahraničnej komisii KDH, zastupujem KDH na medzinárodných fórach a zasadnutiach Európskej ľudovej strany, ktorej je KDH členom. Vstup do aktívnej politiky vo mne dlhodobo dozrieval a cítim, že teraz som pripravená aktívne prispieť k pozitívnej zmene a návratu hodnôt do politiky.

Marián Čaučík:

Ľudia, ktorí poznajú môj životný príbeh, vedia, že na kandidátku KDH ma ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2016 pozval vtedajší predseda Ján Figeľ. Nehovoriac o tom, že môj otec osobne stál pri ponovembrových začiatkoch hnutia. Cítim zodpovednosť voči občanom, ktorí mi vo voľbách do NR SR v roku 2016 dali nemalú podporu a preto sa chcem naďalej usilovať o formovanie vecí verejných a aj takto pokračovať v službe ľuďom.

Ani jeden z nás sa v KDH nezjavil zrazu a na niečí pokyn, sme pri ňom roky a chceme priniesť nádej do našej spoločnosti. Chceme KDH pomôcť vrátiť sa tam, kam patrí, k tomu, čo mu je vlastné a v európskej i domácej politike presadzovať nezriedené kresťanskodemokratické princípy. 

Nedajme si vziať odhodlanie, lebo ak sa necháme znechutiť a rezignujeme, nezvíťazíme a nezvíťazia ani hodnoty overené dvetisíc rokmi, ktoré chceme do politiky priniesť – ochrana ľudskej dôstojnosti a života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Nedajme si vziať nádej, lebo potom nám ostanú len prázdne srdcia.

Postavme sa a vtlačme Európe, Slovensku i KDH pečať spoločného dobra. Posunieme tak dopredu nielen svoje okolie, ale aj seba samých.

Miriam Lexmann a Marián Čaučík,
kandidáti do Európskeho parlamentu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo