Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2019

Prečo po 30 rokoch už nie KDH

Prečo po 30 rokoch už nie KDH

V týchto dňoch sa denne stretávam s občanmi a voličmi po celom Slovensku. Z rozhovorov s nimi rezonuje hlavne jedna otázka, ktorá sa opakuje od západu po východ našej krajiny. Táto otázka je omnoho častejšia, ako napríklad tá, čo chcem v prípade svojho zvolenia do Európskeho parlamentu presadzovať ako svoju hlavnú agendu. Tou otázkou je – prečo ste odišli z KDH?

Existoval vážny dôvod na náš odchod? Keď hovorím „náš“, myslím tým hlavne Annu Záborskú, ale aj ďalších ľudí, s ktorými sme 30 rokov budovali KDH, ale dnes sme spolu s exOĽANO v Kresťanskej únii. Odpoveď je jednoduchá – existoval.

Pamätám si, ako som v roku 1990 ako vysokoškoláčka vstúpila do KDH. V tom čase vládla medzi mladými neskutočná eufória a túžba po zmene v spoločnosti. Ako delegátka som bola aj na prvom celoslovenskom sneme a následne som bola dlhé roky popri štúdiu a práci aktívnou členkou strany.

Roky som nezastávala žiadnu funkciu a nemala som z toho žiadny prospech, v podstate iba námahu. Ale ako kresťansky orientovaný človek som jednoducho chcela prinášať správne hodnoty do spoločnosti. Až v roku 2002 som sa stala členkou okresného centra v Nitre, v roku 2011 som sa stala krajskou tajomníčkou a v roku 2016 som bola zvolená za predsedníčku kraja.

Zlom nastal práve v roku 2016. A to nie vypadnutím KDH z parlamentu, ale zvolením Alojza Hlinu za predsedu. V KDH sa jeho príchodom zásadne zmenila atmosféra. Kritici boli umlčaní alebo surovo vylúčení zo strany. Ktokoľvek sa verejne ozval proti predsedovi, čakala ho perzekúcia a mohol sa rovno rozlúčiť s nejakou pozíciou v strane.

Príchodom Alojza Hlinu sa skončilo presadzovanie hodnotovej politiky v KDH. Jedinou, poslednou zárukou, že sa tá strana úplne nezopsuje, bola Anna Záborská. Keď však Hlina vymyslel zásadu, na základe ktorej práve jej zakázali kandidovať do Európskeho parlamentu, vedela som, že môj odchod sa blíži.

 

 

Celoslovenský snem, ktorý rozhodoval o kandidátke KDH do eurovolieb, bol už iba symbolickou bodkou za mojím odchodom.

Po prvýkrát počas 30-ročnej histórie KDH nemohli členovia celoslovenskej rady vôbec navrhovať kandidátov na poslancov. Takáto centralizácia kľúčového rozhodovania o personálnych návrhoch je pre mňa neprijateľná. Žiaden člen Rady KDH nemohol dokonca ani len zmeniť poradie kandidátov, na ktorom sa dohodlo večer predtým 11 členov predsedníctva. Ja som takéto KDH nebudovala.

Kríza v KDH sa ukazuje hneď v ďalšom rozhodnutí – snem KDH mal za úlohu jedinú kľúčovú vec – vybrať, kto bude jednotka a dvojka na kandidátke. Nič iné zásadné ku kandidátke povedať nemohli. Museli sa len rozhodnúť, či bude lídrom KDH v eurovoľbách Štefanec alebo Lexmann. A všetci vieme, ako si KDH vybralo. Čo to hovorí o hodnotovom nastavení strany?

Inzercia

Je neprijateľné, aby kresťanská strana postavila na čelo kandidátky politika, ktorý nemá problém s registrovanými partnerstvami.  KDH sa zásadne mení a vzďaľuje sa od svojich zásad, na ktorých sme ho budovali. Pripomína už viac CDU, len bez tých %. Na Slovensku sa začína ponášať skôr na iné strany. A to rovno dve:

a) Pri pohľade na lídrov kandidátok by si volič ľahko mohol pomýliť KDH s SaS. Veď mi povedzte zásadné rozdiely medzi Jurzycom a Štefancom.
Ja Vám na úvod poviem hneď 4 veci, ktoré ich spájajú:
1. obaja sú odídenci z SDKÚ,
2. obaja sú za registrované partnerstvá,
3. obaja sú eurorealisti,
4. obaja sú za liberálnu ekonomiku  (neuznávajú sociálne trhové hospodárstvo).

b) KDH ako OĽANO. Krúžkovacia kampaň v KDH v roku 2019 vyzerá úplne rovnako ako doteraz v OĽANO, dokonca členovia KDH používajú tie isté argumenty, ktoré sme OĽANO roky vyčítali. „Veď krúžkujte kresťanov a liberálov si na kandidátke nevšímajte.“ Priatelia, odkedy sa z KDH stalo OĽANO? OĽANO je hnutie nezávislých osobností, KDH mala byť kresťanská strana! Takéto KDH som ja nebudovala...

 

A nejde tu len u domácu politiku, ale aj o tú európsku. Záborskej absolútne nechutne vyčítajú, že jej ide „len o dobrý zárobok v Bruseli“ tí istí ľudia, ktorí sa nehanbili od nej 15 rokov dostávať finančnú podporu.

Snahou o jej vyšachovanie z Europarlamentu však nepoškodzujú len nás, ale aj všetkých Európanov, ktorí sú za tradičnú rodinu, za heterosexuálne manželstvá a proti potratom, a to na celoeurópskej úrovni! Anna Záborská si totiž dlhodobo budovala rešpekt nielen v našich prokresťanských kruhoch, ale aj medzi liberálmi a ľavičiarmi, pre ktorých sa stala  nebezpečným súperom. Práve tí európski liberáli a ľavičiari by mali najväčšiu radosť, ak by sa Anna Záborská do EP nedostala. A žiaľ, aj časť KDH s jeho súčasným vedením.

Anna Záborská bola pre mňa jedinou zárukou, vedela som, že ak tam bude, tak ustráži hodnoty, o ktoré denne zápasíme my, kresťania. KDH ju nedalo na kandidátku, a tým kapitulovalo na boj v hodnotovej politike na Slovensku, ale aj v Európe.

Z toho, čo som napísala je jasné, že čelíme dvojakému ohrozeniu. Zvonka – to je viditeľné a legitímne. Je naozaj legitímne, keď si liberáli a ľavičiari presadzujú svoju agendu a radi s nimi pôjdeme do hodnotovej konfrontácie. To druhé ohrozenie je zákernejšie a nebezpečnejšie. Ide z „našich“ radov. Tvári sa, ako my – kresťansky, ale je to všetko možné, len nie to.

Veľmi ma to mrzí, ale po tomto všetkom som už nemohla zakrývať oči nad tým, čo sa deje v KDH a podporovať ho. Po dlhých úvahách a množstve rozhovorov som zo strany, ktorú som od mlada spolubudovala, odišla.

Záleží mi však na Slovensku a na Európe. Preto som začala budovať nový projekt pre voličov, ktorým záleží na kresťanskej politike a chcú mať v Európe a na Slovensku kvalitné zastúpenie.

Preto kandidujem do Európskeho parlamentu a na kandidátke Kresťanskej únie ma nájdete pod číslom 3.

Vyštudovala som špeciálnu pedagogiku na UK v Bratislave. Som manželka a matka 4 detí. V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu kandidujem za Kresťanskú úniu.

Odporúčame

Blog
Je pre Európu Figeľova téma dôležitá?

Je pre Európu Figeľova téma dôležitá?

Obrana a podpora náboženskej slobody vo svete je aktuálna a strategicky dôležitá agenda pre spravodlivosť a pokoj vo svete. Európa, postavená na kresťanských hodnotách a princípoch, by mala byť autentickým nositeľom a obhajcom slobody viery alebo náboženstva vo svete. Potrebuje silných, skúsených a hodnotovo ukotvených politikov, ktorí získajú rešpekt a uznanie, tak na Východe, ako aj na Západe. Takým je Ján Figeľ.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.