Koho volím...

Koho volím...

Priznám sa, že som stály volič KDH. Poznám ich program a páči sa mi. Je hodnotovo vyvážený a realistický. Samozrejme, že doplnený mnohými ideálmi (veď i v politike treba trochu nadhodiť latku). Ale nie je populistický, postavený na 10-tich (či dokonca 5) sloganoch.

Som zároveň realista, ktorý si uvedomuje, že politika je o konsenze. Je normálne, že strana nedokáže vždy naplniť každý ideál, zvlášť keď sa treba dohodnúť i inými (demokratický systém) a zároveň chrániť pluralizmus (teda ochrana práv menšín).

Ten realizmus mi pomáha pochopiť i zlyhania jednotlivcov v rámci strany (ako kresťan vidím podobnosť s Cirkvou a jej členmi). Samozrejme, že s niektorými (korupcia) sa treba vysporiadať (nebudem menovať prípady z minulosti). Pápež František vo svojej knihe Táto ekonómia zabíja vyzýva kresťanov “zašpiniť” si ruky politikou. A keď padneš, vstaň a očisť sa, a bojuj znovu a znovu za dobrú vec.

Pred pár rokmi som dúfal - spolu s väčšinou voličov KDH - že príde obmena kádrov. Zašlo to tak ďaleko, že KDH sa nedostalo do NR SR. To KDH zostalo verné pre kresťana priam dokonalému politickému programu (s hodnotami ako človek, rodina, solidarita, subsidiarita, spravodlivosť, ekonómia...), ale - a čo je dôležité pre tento týždeň - ponúka aj nových kandidátov. So svojimi príbehmi, hodnotami, rodinami, aktivitami. Chceli sme nových ľudí, plných života a túžbe po dobre, a teraz ich máme pred sebou. Ľudia, ktorí sa vyznajú v politike, sociálnej práci, ekonómii, sú aktivistami. Bolo by trápne, ak by táto zmena zostala nepovšimnutá. Bolo by ešte trápnejšie, ak by táto strana bola posudzovaná podľa jej minulosti a zabudlo sa na prítomnosť. A nakoniec, by bolo najtrápnejšie, ak by sa prejavila v našom rozhodovaní (odchodu od tejto strany) averzia voči jednému človeku v strane, ktorý ani nekandiduje (napr. náš starosta za KDH, pretože nedal peniaze na kostol; alebo predseda, pretože koná ako “občiansky aktivista” či ja som chcel byť na jeho mieste).

Priatelia a známi, je čas na nový príbeh pre kresťanov v Európe a na Slovensku. Poďakujme p. Mikolášikovi, p. Záborskej či p. Škripekovi za ich činnosť a oddanosť pre kresťanské hodnoty v rámci ich činnosti v EP, ale je čas prevrátiť stranu a dať priestor novým a dobrým kandidátom, ktorých kandidátka KDH prináša. Pre mňa je voľba je jasná, racionálna a neosobná: KDH a jeho kandidáti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo