Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. máj 2019

Kollár je fašista a iné poklesky

Nálepka "fašista" je silná zbraň, podobná kuši Robina Hooda, alebo jedovatému odvaru od Júlie Tofani. Zbraň, ktorá sa nikdy nevyčerpá...
Kollár je fašista a iné poklesky

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár... Začalo sa vo veľkom nálepkovať a škatuľkovať. Najnovšie bol Boris Kollár obvinený, že je fašista. Diskusia je tým pádom ukončená. Došlo k jasnému, údernému a priamočiaremu pomenovaniu zla a jeho nositeľa! Všetko čo táto osoba a strana v budúcnosti urobia, sa bude posudzovať vo svetle tejto brilantnej a dôkladnej politologickej úvahy...

Jazykové okienko

V anglosaskom prostredí pritom nejde o nový fenomén. Existujú výrazy:

„to pigeonhole“ (pigeon – holub, hole -  priehradka) teda napchať niekoho do priehradky pre holubov, ignorovať komplexnú podstatu nejakého fenoménu pre potreby jednoznačného a jednoduchého zaškatuľkovania osoby, alebo organizácie v snahe stvoriť ideologickú skratku (zlomyseľný pozorovateľ by možno poukázal na skutočnosť, že na podobné prehnané zjednodušovanie majú nábeh osoby, ktoré sa intenzívne pohybujú v digitálnom prostredí 0 a 1-tiek, a nie sú tak schopné vnímať svet vo svojej rozmanitosti a komplexite)

„to label“ (label – nálepka) teda niekoho onálepkovať,  označkovať, väčšinou hanlivým prívlastkom čím sa znemožní akákoľvek diskusia

Politický zápas si niekedy podobné zjednodušenia vyžaduje. Problém však nastáva, keď sa začnú využívať neprimerané a prehnané výrazy, napríklad fašizmus. Ide o slovo s mimoriadne silným nábojom negatívnych emócií. Autor výroku, sa pokúša emočné asociácie, ktoré slovo vyvoláva u poslucháča (totalitná vláda, koncentračné tábory, popravy oponentov režimu) preniesť aj na osobu, ktorú kritizuje.  

Ide o typický útok „ad hominem“, teda namiesto diskusie o probléme spochybním charakter môjho oponenta.

Reductio ad HItlerum

Najbrutálnejším prejavom ad hominem argumentu je „reductio ad Hitlerum“ (prirovnávanie alebo porovnávanie oponenta k Hilterovi, resp. vytváranie asociácií s Hitlerom).  Americký univerzitný profesor a predstaviteľ novokantovskej školy, Leo Strauss (židovský emigrant z nacistického Nemecka) s týmto pojmom prišiel v 50. rokoch. Vzhľadom na to, že nacistický vodca je asi najodpudivejšia postava moderných dejín, je prirovnávanie k Hilterovi vďačným kladivom na politického oponenta.

Inzercia

V USA si nálepky „fašista“, prípadne prirovnania k Hitlerovi často vyslúžil prezident Donald Trump. Ide opäť o hysterické a povrchné zjednodušenie, ktoré využíva radikálna časť americkej ľavice. Trump je nepochybne  impulzívny narcis a samoľúbe prerastené dieťa, ale určite nie je fašista. (Keby sme chceli hľadať v USA antisemitov v najvyšších politických kruhoch, nachádzajú sa paradoxne v radoch progresívnej Demokratickej strany, keď čerstvo zvolená kongresmanka za štát Minnesota, Ilhan Omar, mala na Twitteri antisemitský komentár...)  

Strašidlo fašizmu obchádza Európu

Naprieč Európou sa nálepka „fašista“ využíva hojne, či už pre potreby stručných novinových titulkov, alebo mobilizáciu svojho voličského jadra. Za fašistov sa (právom) považuje napríklad grécky „Zlatý úsvit“, strana s jasným prepojením na neonacistickú scénu. Prívlastkom „fašistická“ však už stihli označiť aj španielsku konzervatívno-národnú pravicovú stranu Vox. Strana vznikla v reakcií na katalánsky separatizmus, no obhajuje aj tradičné hodnoty (napríklad kritizuje opatrenie Zapaterovej socialistickej vlády, ktorá zaviedla homosexuálne manželstva v roku 2005 bez širšej spoločenskej diskusie). Členovia strany, ktorá inak obhajuje tradičné hodnoty však oslavovali svoj volebný výsledok na madridskom Námestí Margarer Thatcher, konzervatívnej britskej premiérky. Železnú lady považujú za svoj vzor, ikonu trhovej ekonimiky a múdreho vládnutia. Bola teda aj Thatcher fašistka?

Naspäť na Slovensko

Nacistická symbolika, minulosť, nevkusný úbor, zlý lesk v očiach ale aj  fašizoidná rétorika je charakteristická najmä pre Kotlebovu stranu. Ak je však Kollár fašista, čo je potom Kotleba?

Narážame tak na problém, ktorý bude s blížiacimi sa voľbami stále výraznejší. Nedostatok citu pre zdravú mieru, hysterické preháňanie, škatuľkovanie pre potreby omnoho menej ušľachtilé, ako sa na prvý pohľad javí. Pred voľbami tak môžeme čakať nálepkovanie všetkých „protipokrokových“ kruhov (Kollár, kresťania, prípadne obyvatelia vidieka) rôznymi výrazmi...

„Fašizmus“ je však najlepší, lebo je najúčinnejší. Označenie niekoho za fašistu je silná a univerzálna zbraň, podobná kuši Robina Hooda, alebo  jedovatej vodičky od Júlie Tofani. Zbraň, ktorá sa nikdy nevyčerpá!

Odporúčame