Čakajú nás jedny z najdôležitejších volieb

Čakajú nás jedny z najdôležitejších volieb

Tieto voľby považujem za jedny z najdôležitejších. Pretože nerozhodujú len o rozdelení síl v Slovenskom parlamente, ale hlavne o smerovaní celej Európy, ktorá stojí na križovatke a váha, ktorým smerom vykročiť.

Dnešná podoba Európy bola vystavaná na kresťanskom základe. V časoch, keď sa všade vo svete viedli vojny a kultúra ustupovala pred mečom, si Európa vybrala svoju cestu. Kresťanstvo. Na tomto základe sme vybudovali ideu vzdelania bezplatne pre všetkých, ideu spoločnosti, ktorá sa stará o chorých a nevládnych, o siroty a chudobných. Položili sme základy vedeckému pokroku, kresťanskí vedci, často kňazi sa stali priekopníkmi všetkých dôležitých vedeckých disciplín. Či už Lavoisier v Chémii, Kopernik v matematike a astronómii, Galileo vo fyzike (napriek následnému konfliktu čo sa točí okolo čoho), Vesalius v anatómii, Pasteur a Kircher v bakteriológii, Mendel v genetike, Descartes v analytickej geometrii, Lemaitre s teóriou veľkého tresku, Boškovič, Grimaldi, Riccioli a mnohí ďalší vo viacerých vedeckých odvetviach. Ale nechcel som, aby tento blog bol o histórii Európy. Možno len trochu. Aby sme si uvedomili, prečo Európa predbehla celý svet. Pretože slúžila Pánu Bohu. A kto slúži Bohu, slúži ľuďom.

Už o týždeň si budeme vyberať ľudí, ktorí by mali určovať obraz Európy v dobe, keď sa tu začína šíriť strach, nespokojnosť a aj chudoba, napriek tomu, že grafy hovoria o opaku. Keď mnohí európski lídri stratili kontakt s realitou bežných Európanov. Som smutný, že kandidujú aj mnohé bezobsažné strany, ktorým ide iba o zlepšenie svojej finančnej situácie aj nezákonným spôsobom. Z mne neznámeho dôvodu im stačí, aby sľubovali, ako lepšie bude a občas dvihli nejaký ten dôchodok alebo dávku. No sú tu aj iní kandidáti, ktorí vo mne nevzbudzujú smútok. Skôr ma desia. Desí ma, že za ĽSNS kandidujú ľudia, ktorí sa neštítia útočiť na mamičku s dieťatkom, pretože je inej národnosti. Že v tejto strane sú ľudia, ktorí zmlátia človeka pre to, že má tmavšiu farbu pleti so slovami „Neger, rozkopte negra, k…t čierny, neger, toto je tvoj posledný deň“. Desím sa, že títo ľudia pravdepodobne budú v Európskom parlamente reprezentovať Slovensko.

Potom sú tu strany, ktoré presadzujú liberalizmus, ako koalícia PS a SPOLU. Ich európsky program mi príde skôr zábavný. Liberalizmus za každú cenu. Ideológia nado všetko. To majú spoločné so soclialistami. Nejde ani tak o riešenie bežných problémov ľudí, ako nie veľmi úspešne a niekedy nešťastne a nie najodbornejšie presadzuje liberálna SaSka. Ale aspoň sa snaží. Ich program mi príde strašne naivný až hlúpy. Viac Európy prináša nepokoje a nestabilitu? Ako z toho von? No predsa ešte viac Európy. Nie menej. Nie voľný pohyb tovaru a služieb. Všetko rozhodnime v Bruseli a bude nám dobre. Slováci si predsa nevedia vládnuť sami.....

A nakoniec, prvýkrát mám pocit, že máme skutočne kvalitných kresťanských kandidátov. Možno až priveľa. Máme dve kvalitné kandidátky. Historicky najmladšia a najkvalitnejšia kandidátka KDH a nová, kandidátka KU, s overenými kádrami na čele. Ja osobne som sa rozhodol vybrať si KDH. Krúžkovať budem dvoch z trojice Lexmann, Čaučík, Kuzárová. Pretože ich osobne poznám a viem, že každý jeden z nich bude prínosom, má za sebou vynikajúcu prácu v službe ľuďom a aj odbornosť. Tú majú určite viacerí na kandidátke KDH, aj KU. Anka Záborská aj Braňo Škripek určite niesú krokom vedľa a kto ich volí, určite nedáva hlas zlému kandidátovi. Len sa bojím, že čísla im nebudú stačiť. A že sa tak trochu navzájom vybijeme. A bude tam menej kresťanov, ako doteraz a viac progresívcov, no čo je najhoršie, viac extrémistov. Pred voľbami na prezidenta som na facebooku medzi priateľmi videl veľmi veľa rámčekov o podpore Mikloška. No zďaleka to nestačilo. Teraz vidím nejaké KDH rámčeky, nejaké KU rámčeky. Ale spolu oveľa menej ako v prípade prezidentských volieb. A čísla z volebných prieskumov mi nepriniesli väčší pokoj. KDH stále na svojich tesných 6-7 percentách, KU na úrovni štatistickej chyby. V tejto situácii mi ostáva len veriť, že napriek nepriaznivým vyhliadkam sa to podarí, a ak sa nedostanú do EU ľudia z oboch kandidátok, tak prejde aspoň tá silnejšia, KDHcka. A aspoň s dvoma ľudmi. Inak budú tieto voľby pre nás veľkou prehrou.

V konečnom dôsledku však problém vidím hlavne v absencii silných kresťanských lídrov. Takých, ktorí by dokázali našu doráňanú kresťanskú demokraciu postaviť na nohy a zjednotiť. Nielen udržiavať pri živote. Ale v tomto dôverujem Bohu. On si naše slabosti dokáže použiť a zo slabosti vie vybudovať víťazstvo v správny čas.

Na koniec Vás chcem všetkých povzbudiť, aby ste išli voliť. Pretože ide naozaj o veľa.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo