Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. 05. 2019, 18:18

Lexmann a Čaučík: dve mená, ktoré sú novou nádejou kresťanskej demokracie

Bolo by premárnenou šancou, ak by potenciál Miriamy Lexmann a Mariána Čaučíka vo voľbách do europarlamentu ostal nevyužitý.
Lexmann a Čaučík: dve mená, ktoré sú novou nádejou kresťanskej demokracie

Súčasťou Bratislavských Hanusových dní bola tento rok diskusia s kresťanskými kandidátmi do europarlamentu.

Jeden z moderátorov panelu, politický redaktor Postoja Jozef Majchrák, svoje dojmy zhrnul v komentári s príznačným názvom Konzervatívci idú do eurovolieb rozbití, ale so zaujímavými tvárami.

„Určite by malo zaznieť, že špeciálne KDH dokázalo vzhľadom na situáciu, v ktorej sa nachádza, dať dokopy slušnú eurokandidátku s viacerými zaujímavými menami,“ napísal Majchrák, ktorý osobitne poukázal aj na mená dvoch kandidátov KDH – Miriamu Lexmann a Mariána Čaučíka.

Zhodnotil ich ako ľudí, ktorí sú pripravení do politiky. „Sú úspešní vo svojich civilných profesiách, vedia argumentovať a ak chcú zaujať, dokážu to inak ako len lacným rétorickým radikalizmom,“ konštatoval Majchrák.

K tomu by som rád dodal len jedno – najsilnejším dôvodom, pre ktorý budem vo voľbách do Európskeho parlamentu voliť práve Miriamu Lexmann a Mariána Čaučíka, je svedectvo ich života.

Ani jeden z nich nám nepotrebuje nič dokazovať, netreba ich „vyrábať“, ani zdôvodňovať ich kandidatúru, pretože za oboch hovoria ich skutky.

Miriam je odborníčkou na medzinárodnú politiku, ktorá dlhé roky nenápadne, ale o to efektívnejšie slúži rodnej krajine v zahraničí. Vyslúžila si za to nielen rešpekt, ale aj úprimné priateľstvo mnohých osobností.

Napriek svojim bohatým diplomatickým skúsenostiam nestratila kontakt s obyčajnou ľudskou realitou. Práve naopak, ešte hlbšie si mohla uvedomiť, že politický zápas musí byť spätý s bojom za zlepšovanie sociálnych podmienok každého človeka, pretože sloboda ide ruka v ruke s ľudskou dôstojnosťou – od počatia až po prirodzenú smrť.

Maroš je zasa pokojnou silou, z ktorého vyžaruje úcta ku každému človeku, ktorého stretne na ulici. So svojimi spolupracovníkmi prostredníctvom projektov ako sú eRko či Dobrá novina pomohol tisíckam ľudí – doma aj v zahraničí, po duchovnej, ale aj materiálnej stránke.

Ako to vyjadril v rozhovore na Postoji, zvolenie do europarlamentu nie je preňho cieľom, ale len prostriedkom ako ďalej – aj keď na inej úrovni, no zároveň s väčšími možnosťami – pokračovať vo svojej životnej misii pomáhať druhým.

Miriam a Maroš sú novou nádejou kresťanskej demokracie na Slovensku. Obaja sa rozhodli s čerstvou energiou odovzdať svoje mená a životné príbehy do služieb kresťanskej politiky. Sú ľuďmi živej viery, praktických skutkov, súhry odbornosti a rozvahy.

Bolo by premárnenou šancou, ak by ich potenciál vo voľbách do europarlamentu ostal nevyužitý. 

Každý volič má dva krúžky, ktoré môže s čistím svedomím dať dvom politicky novým, no zároveň životom osvedčeným tváram.

Odporúčame

Blog
Transparentnosť v kultúrno-etických a genderových otázkach

Transparentnosť v kultúrno-etických a genderových otázkach

Slovensko je svedkom rôznych dokumentov, ktoré prichádzajú z medzinárodných či európskych inštitúcií. Tieto dokumenty, najčastejšie rôzne manuály, stratégie, koncepcie, odporúčania, nie sú na prvý pohľad záväzné. Naše orgány sa však nimi často riadia ako ukážkami dobrej praxe či návodmi na ich vlastné rozhodnutia. Takýmto spôsobom sa do správy vecí verejných na Slovensku dostávajú politiky, ktoré neboli riadne občanmi Slovenska pripomienkované, vlastne o mnohých z nich málokto tušil v procese ich prípravy. Odrazu sú tu a mnohí úradníci sa na ne odvolávajú. Toto je najvypuklejšie v kultúrno-etických otázkach ochrany rodiny, života, dôstojnosti človeka, zjednodušene v otázkach genderu.

Blog
Kauza: Parkovacia politika

Kauza: Parkovacia politika

Bratislava ide schvaľovať parkovaciu politiku. Ak sa naplnia odhady primátora Matúša Valla (PS-SPOLU), schválená bude v júni. Do praxe uvedená o rok. Zdanlivo jasná téma otvára množstvo otázok. Hovorí čo to o prístupe vlády (miestnej samosprávy) k občanovi.