Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. máj 2019

Nekonzistentnosť lídrov kresťanských spoločenstiev

Ich kritériám podpory kandidátov chýba jednotiaci princíp a ohýbajú sa podľa toho, na koho je ich potrebné napasovať.
Nekonzistentnosť lídrov kresťanských spoločenstiev

Z mnohých diskusií s lídrami zo spoločenstiev za uplynulé roky, často vyplynulo, že kresťania sú vo viacerých stranách a preto oni žiadnu nepodporujú, ale podporujú konkrétnych kresťanov na ich kandidátkach. To, že paradigma roztrúsených kresťanov je z politického hľadiska chybná, teraz nebudem rozoberať. Naviac sa zdá, že to už pochopili aj samotní lídri.

Lídri spoločenstiev už nepodporujú kresťanských kandidátov, ale stranu

Ako je už pred voľbami zvykom, tak aj pred týmito európskymi nájdeme na stránke nasavolba.sk zoznam kresťanských kandidátov, ktorí si získali podporu lídrov niektorých kresťanských spoločenstiev. Netreba robiť žiadnu hĺbkovú analýzu, hneď na prvý pohľad je jasné, že všetci kandidáti, ktorých podporujú, sú z Kresťanskej Únie. Už to nie je podpora kresťanských kandidátov, ale podpora konkrétnej strany. Ak by totiž chceli podporiť kresťanských kandidátov, mnohých by našli aj na kandidátke KDH. Z diskusií, ktoré som o tejto téme čítal, vyplynulo že aj keď sú na kandidátke KDH prijateľní kresťanskí kandidáti, tak ich nepodporia, lebo sú na rovnakej kandidátke s neprijateľným kandidátom.

Nejdem spochybňovať právo lídrov podporovať koho chcú, chcem len upriamiť pozornosť na nekonzistentnosť ich súčasných rozhodnutí s tými predošlými. Spomeňme si na eurovoľby 2014, či voľby do NR SR 2016. Nevadilo vtedy týmto lídrom, že podporujú ľudí, ktorí kandidujú na rovnakej kandidátke ako otvorení liberáli, ktorí sa zúčastňujú dúhových pochodov? Dokonca ani keď bolo isté, že sa títo ľudia do parlamentu dostanú a to aj pomocou hlasov kresťanov? Ak je argumentom pre nepodporu kresťanov z KDH Ivan Štefanec, nie je tento prístup nekonzistentný s tým, aký prístup volili lídri spoločenstiev v minulosti?

Mnohí kresťania zo spoločenstiev však budú KDH voliť aj tak. Podľa vlastnej logiky lídrov ich spoločenstiev, mali títo lídri z ,,Našej voľby" práveže podporiť kandidátov, ktorých by v Europarlamente chceli, aby prekrúžkovali kandidáta, ktorého tam nechcú, ako to spravili pri B. Škripekovi v roku 2014.

Ak je dôvodom nepodpory ľudí ako Miriam Lexman, Maroš Čaučík, či Miriam Kuzárová, za ktorých hodnoty by nejeden kresťan dal ruku do ohňa, že majú averziu voči Alojzovi Hlinovi, ako obstojí ich dlhoročná podpora kandidátov hnutia Oľano, na čele s Igorom Matovičom, z ktorého aj spomínaný A. Hlina odišiel pre absenciu demokratických štruktúr?

 Odporúčanie lídrov spoločenstiev pre voľby do NR SR 2016

Inzercia

Zvláštne je tiež to, že o Annu Záborskú, napriek jej vynikajúcej práci, za celé tie roky nijak výraznejšie ,,nezakopli”, no stačilo odísť z KDH a už je ich jednotka. Tak čo je to? Podpora kresťanských kandidatov, alebo podpora každého, kto kandiduje proti KDH?

Kritéria podpory sa nekonzistentne ohýbajú 

Ak sa pozrieme na viaceré uplynulé voľby, tak zistíme, že týmto podporám chýba nejaký jednotiaci princíp. Raz to bola podpora kresťanov naprieč stranami, inokedy podporovali výhradne ľudí z istých spoločenstiev a teraz je to podpora konkrétnej strany, tváriaca sa ako podpora kandidátov. Vždy sa tie kritériá akosi veľmi flexibilne ohýbajú, podľa toho, na koho je ich potrebné napasovať.

Dočítal som sa, že vraj razia myšlienku jednoty a že ich voľbe predchádzajú modlitby a stretnutia. No predchádza im aj rozumné posúdenie politickej situácie? Nie na všetko potrebujeme Božie Zjavenie. Boh nám umožňuje väčšinu reality poznať rozumom a na poznanie politickej reality na Slovensku stačí ten obyčajný sedliacky a základná matematika. Neviem ako takéto kroky pomáhajú myšlienke jednoty, ktorú tak potrebujeme. Teraz prichádza tá matematika, v eurovoľbách to pravdepodobne KDH dá, ale vo voľbách do NR SR hlasy, ktoré Kresťanská únia vezme KDH nebudú stačiť na to, aby sa tam KÚ dostala, ale budú stačiť na to, aby sa tam nedostalo KDH.

Verím v dobrý úmysel lídrov spoločenstiev

Verím však, že aj oni vnímajú a reflektujú, aké prinášajú ich dobré úmysly ovocie. Verím, že aj oni túžia po jednote. Ale nepôjde to, keď budú zaujatí, s dvojitým metrom a očividným odporom voči KDH, tvorenému kresťanskými lídrami ako Milan Majerský, Eva Grey, či Renáta Ocilková a tisíckami kresťanov v regiónoch, ktorí po jednote s nimi túžia tiež. Nepôjde to, kým to bude vyzerať tak, že za členov spoločenstva rozhoduje viac ich líder, než oni sami (pretože pri niektorých vyjadreniach politikov zo spoločenstiev, vyzerajú hlasy ich členov často ako produkt). Charizmatické hnutie sa už podarilo celkom dobre integrovať v Cirkvi, verím že sa podarí spoločenstvá integrovať aj politicky. No tak, ako sa strana nedá viesť ako firma, sa nedá viesť ani ako charizmatické spoločenstvo. Toto všetko ma privádza o otázke, či je vôbec úlohou kresťanských spoločenstiev byť politickými jednotkami s politickými ambíciami? Možno to rozoberiem v najbližšom blogu.

Odporúčame

Blog
Transparentnosť v kultúrno-etických a genderových otázkach

Transparentnosť v kultúrno-etických a genderových otázkach

Slovensko je svedkom rôznych dokumentov, ktoré prichádzajú z medzinárodných či európskych inštitúcií. Tieto dokumenty, najčastejšie rôzne manuály, stratégie, koncepcie, odporúčania, nie sú na prvý pohľad záväzné. Naše orgány sa však nimi často riadia ako ukážkami dobrej praxe či návodmi na ich vlastné rozhodnutia. Takýmto spôsobom sa do správy vecí verejných na Slovensku dostávajú politiky, ktoré neboli riadne občanmi Slovenska pripomienkované, vlastne o mnohých z nich málokto tušil v procese ich prípravy. Odrazu sú tu a mnohí úradníci sa na ne odvolávajú. Toto je najvypuklejšie v kultúrno-etických otázkach ochrany rodiny, života, dôstojnosti človeka, zjednodušene v otázkach genderu.