Trumpova vojna

Trumpova vojna

Alebo Cromwellove repete?

"America is the first," tak znie slogan, ktorým historiografia bude označovať prezidenta Donalda Trumpa, aby čo najlepšie vystihla jeho pôsobenie v Bielom dome. Voči novej politike USA  ale kladie svoje výhrady množstvo publicistov, análytikov, či politikov a štátnikov.  Dokonca opoziční domáci demokrati robia všetko pre to, aby uistili "korektných" zahraničných predstaviteľov a celý svet, že Trump vôbec  nie je Amerika, a tá sa po blížiacich sa prezidentských voľbách vráti do pokojných vôd globálneho porozumenia.

Áno, Donald Trump sa na rozdiel od nich všetkých správa "nenormálne", nie tak ako si to žiada nadnárodný záujem - ale koho ?všeobecného verejného prospechu či len istých globálnych značiek, pod ktorých vplyv sa ľahko ocitnú celé štáty a regióny  ?

Donald Trump  nevykonáva svoj úrad politický korektne, zato ale v zhode s tým, čo sľúbil svojim voličom. Evidentne sa to  nepáči ani pápežovi, ale múr na mexickej  hranici sa už stavia,  no nie zo strachu  pred druhým , inými, ale proti nelegálnej imigrácii.

Trump zastavil podplácanie štátov latinskej Ameriky predošlými americkými prezidentmi, lebo peniaze mizli doneznáma. Míňali sa svojmu účelu, vôbec netlmili príval nelegálnych migrantov do USA, ktoré za prvé dve dekády fakticky stratili kontrolu svojej južnej hranice. Teraz sa to má napraviť. Je to nemorálne?

Trump sľúbil tiež zaviesť dovozné clá, aby USA znovu získali kontrolu nad svojim hospodárstvom, ktoré trpí enormným vývozom práce z USA do Ázie a dovozom lacných polotovarov späť. Ide v podstate o obídenie systému, ktorý robí všetko preto, aby vytvoril a udržal kvalitnú kúpnu silu svojich občanov. Je zlé, ak  prezident USA chce predísť jeho zrúteniu a pádu svojej krajiny?

Čo spravil Oliver Cromwell, aby zastavil rozklad Anglicka symbolizovaný bezbrehým importom cudzieho tovaru?

Aby náš svet pretrval, musí reflektovať zmeny, ku ktorým došlo v dôsledku dlhodobého exportu produkcie zo Západu. Inak sa staneme  kolóniou na periférii svetoveho diania.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo