Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. máj 2019

Čo mi chýbalo na BHD 2019

Hľadajú sa kresťanské intelektuálky.

Hanusove dni 2019 boli druhé, ktoré som mala možnosť sledovať (online), a musím povedať, že usporiadatelia ma tento rok zvolenými témami veľmi potešili. Komunikácia vo všeobecnosti, a predovšetkým otázka komunikácie kresťanských hodnôt v dnešnom svete je moja srdcovka, takže sa bolo na čo tešit.

Avšak, ešte pred ich začiatkom ma pri čítaní programu zarazila jedna vec – skoro úplná absencia ženských hostí.

Nechcem byť nespravodlivá a je mi jasné, že pri organizácii takéhoto festivalu nie je možné pozvať niekoho, kto nezapadá do línie programu len preto, že je to zaujímava žena. Tiež som si vedomá toho, že po minulé ročníky boli ženy možno zastúpené bohatšie, hlavne na košických HD. Napriek tomuto všetkému mi  však tento nepomer udrel do očí.

Disclaimer: dúfam však, že kvôli tomu, že som vytiahla túto tému nebudem nesprávne pochopená. Mala by som preto ujasniť, že nie som žiadna zarytá feministka a pojem “gender balance” mi vždy prišiel vyumelkovaný. Verím totiž tomu, že ak je žena šikovná, nemá problém to ďaleko i vysoko dotiahnuť a nepotrebuje barličky v podobe kvót.

Avšak s kvótami alebo bez nich, je to už raz tak, že žijeme v dobe keď je samozrejmosťou, že ženy vo verejnom živote vystupujú. Pripisujem to teda svojmu podmienenému reflexu, že sa pozastavím nad tým, keď drvivá väčšina účastníkov v nabitom celotýždňovom programe sú muži. Prirodzene česť výnimkám, ktoré boli pozvané! Pani Ekeocha bola fascinujúca, rovnako ako kandidátky na europoslankyne.

Ak dovolíte odvážim sa teda položiť jednu, možno naivnú, otázku: skutočne je tak málo žien, ktoré by mali čo povedať k témam, krorými sa zaoberá kresťanská konzervatívna scéna? Či už na Slovensku alebo alebo v zahraničí?

Inzercia

Znovu zopakujem, prosím nepochopte ma zle, netvrdím, že keby ženy boli bývali početnejšie zastúpené, kvalita discusie a príspevkov by sa automaticky zvýšila. Nie, taká šovinistka nie som. No napriek tomu si myslím, že rozmanitosť robí diskusiu zaujímavešiu a je prínosom.   

Na upresnenie chcem ešte dodat, že otázka, ktorú som nadhodila nebola myslená ako skrytá výčitka organizátorom BHD. Som si istá, že úmyselne ženy nevytesnili. A tiež si ju nekladiem len v rétorickej rovine. Ja sama totiž nepoznám mená ženských osobností, ktoré by som mohla odporučiť.* No v kútiku duše dúfam, že takéto ženy predsa len existujú, u nás i v zahraničí, len som ich ešte neobjavila (a možno ani organizátori BHD).

Na záver by som preto snáď mala preformulovat svoju pôvodnú, nerétorickú, otázku: Prosím vás, ak o nich viete, dajte tip na ženy, kresťanky, osobnosti, ktoré by nám ponúkli kritický pohľad na súčasnú kresťanskú kultúru i intelektuálny zážitok.  Rada by som ich totiž začala (na)sledovať…a ktovie, možno si ich všimnú i organizátori budúcich Hanusových dní.

*Napadá mi snáď len Leah Libresco, v súvislosti práve s Benediktovou voľbou. Je to známa americká konvertitka a mediálna osobnosť, ktorá sa zaoberá myšlienkou malých komunít ako jedinečného spôsobu žitia autentického kresťanstva. 

Odporúčame