Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. máj 2019

Otec arcibiskup Orosch srdečné Pán Boh zaplať a mnoga léta

Hlboká symbolika ďakovnej svätej omše. Panna Mária Trnavská a Fatimská sobota. Veľká vďaka za vedenie v najťažších časoch rozkladania veriacich. Pod Vašim vedením zostaneme verní Bohu a našej sv.cirkvi
Otec arcibiskup Orosch srdečné Pán Boh zaplať a mnoga léta

V Bazilike svätého Mikuláša v Trnave je mariánska kaplnka, v ktorej sa nachádza milostivý obraz Panny Márie Trnavskej. Sem prichádzajú pútnici, aby si prostredníctvom Panny Márie vyprosili Božie milosrdenstvo.

V tomto kostole sa konala aj ďakovná svätá omša za 15 rokoch biskupskej služby otca arcibiskupa Jána Oroscha. Čas jej konania mal hlbokú symboliku. V tomto čase sa tu pravidelne schádzajú pri obraze Panny Márie Trnavskej verní veriaci, ktorí ju prosia, ale aj ďakujúci za pomoc v najrôznejších životných situáciách. Na ako na začiatku každého mesiaca to bola aj Fatimská sobota so svojím hlbokým odkazom pre súčasnosť.

Ďakovnú svätú omšu slávili spolu s trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom, apoštolským nunciom na Slovensku Giacomom Guidom Ottonellom, jeho hlavným svätiteľom pri biskupskej konsekrácii teraz už emeritným trnavským arcibiskupom Jánom Sokolom aj kňazi Trnavskej arcidiecézy. Pri svätej omši asistovali seminaristi Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda, ktorí sa v Bratislave pripravujú na svoju kňazskú službu v Trnavskej arcidiecéze. Poďakovať sa tiež prišli veriaci z Trnavy a okolia, ktorí si vážia všetko dobré, čo priniesla jubilantova obetavá služba Bohu a zverenému ľudu. Podrobne je to uvedené na linke: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20190504012

Otec arcibiskup svoju kňazskú prípravu absolvoval za hlbokej komunistickej totality, kedy nebolo vôbec jednoduché dať sa na takúto životnú dráhu. Vo svojom pôsobení kňaza musel prekonávať vtedajšie šikanovanie, problémy so štátnym súhlasom, prekladanie na miesta, kde žiaden protežant štátu nechcel slúžiť. On však pevne stál na zásadách vernosti Bohu a službe blížnym. Tak konal aj po roku 1989. Povolanie do úradu biskupa bolo prirodzeným vyústením jeho pôsobenia.

Z môjho pohľadu, človeka žijúceho v Trnavskej arcidiecézy, som mu mimoriadne vďační za jeho prevzatie arcidiecézy v najťažšom čase. Odvolanie predošlého arcibiskupa pápežom Benediktom XVI. a následná publicita okolo toho vyvolala veľké emócie, ba až rozdelenie veriacich. Ako sa situácia postupne objasňuje toto rozhodnutie sv.otca bolo správne a hoci si to mnohí ľudia stále neuvedomujú, našu diecézu to zachránilo pred ďalším rozbíjam a riedením evanjeliovej zvesti. Pokoj a rozvahu, ktorú otec arcibiskup Orosch pri svojej službe doniesol prináša svoje ovocie. Niektorým sa možno nepáčia niektoré jeho zásadné postoje, ale Pán Ježiš od nás žiada, aby sme neboli vlažní, ale jednoznačne vedeli v zásadných veciach povedať keď treba áno a v iných zase jednoznačne nie a to on vždy dokázal.

Preto ešte raz úprimná vďaka za všetkých, ktorým záleží na povesti katolíckej cirkvi a pravovernému formovaniu veriacich.

 Viliam Oberhauser

Inzercia

Odporúčame