S biblickými jazykmi bližšie k Božiemu slovu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
S biblickými jazykmi bližšie k Božiemu slovu

Letná škola jazykov Biblie odštartuje tento rok už po ôsmykrát.

Pôvodné jazyky Biblie, hebrejčina, aramejčina a gréčtina, majú svoju zvláštnu charakteristiku. Každý z nich má svoju modernú podobu, avšak nie je to to isté, čo nájdeme na stránkach Biblie. Navyše, najmä v prípade Starého zákona máme do činenia s textami, ktoré evidentne vznikali mnoho storočí, a tak prirodzene sa v nich odzrkadľuje aj vývoj v samotnom jazyku. To znamená, že jazyk jednej knihy nie je úplne ten istý ako jazyk inej. Narážame tak na paradox, že slovo, ktoré je neustále svieže a zvestuje plnosť života, je zabalené v antických a v podstate "mŕtvych" jazykoch.

Je nám jasné, že drvivá väčšina ľudí má prístup k Biblii len skrze preklady. Každý, kto vie hoc len jeden cudzí jazyk a pokúšal sa niekedy o preklad z jedného jazyka do druhého, dobre vie, aké je náročné urobiť preklad, ktorý by čo najvernejšie vystihoval to, čo sa hovorí v jazyku, z ktorého sa prekladá. Navyše, urobiť tak so zachovaním všetkých odtieňov a často aj slovných hračiek je prakticky nemožné. A hoci bezpochyby platí, že je lepšie mať prístup k biblickým textom skrze preklad než ho nemať vôbec, mať k nim prístup v pôvodných jazykoch prináša nové, hodnotnejšie stretnutie s Božim slovom.

Aj v našej krajine je záujem o štúdium týchto jazykov medzi širokou verejnosťou, veď našu Letnú školu jazykov Biblie sme otvorili nepretržite každý rok počas siedmych letných prázdnin. Preto znova prichádzame s ponukou venovať sa štúdiu biblických jazykov počas niekoľkých letných dní v intenzívnej forme. Okrem samotných biblických jakykov, hebrejčiny a gréčtiny, ponúkame aj jazyky jedných z najstarších prekladov: latinčinu a sýrčinu. Pre našu geografickú oblasť môže byť tiež zlvášť zaujímavé štúdium aj staroslovienčiny či cirkevnoslovančiny, ktoré tiež nájdete v našej ponuke.

Pozývame vás teda do našej Letnej školy jazykov Biblie už po ôsmykrát! Viac informácií získate na priloženom plagáte, na našej internetovej stránke alebo aj na emailovej adrese rlapko@gmail.com.

Tešíme sa na vás!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo