Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. máj 2019

S biblickými jazykmi bližšie k Božiemu slovu

Letná škola jazykov Biblie odštartuje tento rok už po ôsmykrát.
S biblickými jazykmi bližšie k Božiemu slovu

Pôvodné jazyky Biblie, hebrejčina, aramejčina a gréčtina, majú svoju zvláštnu charakteristiku. Každý z nich má svoju modernú podobu, avšak nie je to to isté, čo nájdeme na stránkach Biblie. Navyše, najmä v prípade Starého zákona máme do činenia s textami, ktoré evidentne vznikali mnoho storočí, a tak prirodzene sa v nich odzrkadľuje aj vývoj v samotnom jazyku. To znamená, že jazyk jednej knihy nie je úplne ten istý ako jazyk inej. Narážame tak na paradox, že slovo, ktoré je neustále svieže a zvestuje plnosť života, je zabalené v antických a v podstate "mŕtvych" jazykoch.

Je nám jasné, že drvivá väčšina ľudí má prístup k Biblii len skrze preklady. Každý, kto vie hoc len jeden cudzí jazyk a pokúšal sa niekedy o preklad z jedného jazyka do druhého, dobre vie, aké je náročné urobiť preklad, ktorý by čo najvernejšie vystihoval to, čo sa hovorí v jazyku, z ktorého sa prekladá. Navyše, urobiť tak so zachovaním všetkých odtieňov a často aj slovných hračiek je prakticky nemožné. A hoci bezpochyby platí, že je lepšie mať prístup k biblickým textom skrze preklad než ho nemať vôbec, mať k nim prístup v pôvodných jazykoch prináša nové, hodnotnejšie stretnutie s Božim slovom.

Aj v našej krajine je záujem o štúdium týchto jazykov medzi širokou verejnosťou, veď našu Letnú školu jazykov Biblie sme otvorili nepretržite každý rok počas siedmych letných prázdnin. Preto znova prichádzame s ponukou venovať sa štúdiu biblických jazykov počas niekoľkých letných dní v intenzívnej forme. Okrem samotných biblických jakykov, hebrejčiny a gréčtiny, ponúkame aj jazyky jedných z najstarších prekladov: latinčinu a sýrčinu. Pre našu geografickú oblasť môže byť tiež zlvášť zaujímavé štúdium aj staroslovienčiny či cirkevnoslovančiny, ktoré tiež nájdete v našej ponuke.

Pozývame vás teda do našej Letnej školy jazykov Biblie už po ôsmykrát! Viac informácií získate na priloženom plagáte, na našej internetovej stránke alebo aj na emailovej adrese rlapko@gmail.com.

Tešíme sa na vás!

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Blog
Kto nám nanútil korupciu - teológ Carlotti versus arcibiskup Zvolenský

Kto nám nanútil korupciu - teológ Carlotti versus arcibiskup Zvolenský

Niektorí kresťania tvrdia že cirkev nemá riešiť korupciu, ale morálne témy ako potraty a genderizmus. Arcibiskup Zvolenský povedal, že tému korupcie ako najväčšieho hriechu sme si nechali vnútiť, aj keď je často len nedodržiavaním ľudských zákonov, ale „zabíjanie života je vždy nedodržiavanie Božieho zákona“. Taliansky profesor morálnej teológie Paolo Carlotti naopak tvrdí, že korupcia je veľké morálne i ekonomické zlo a treba proti nej bojovať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.