Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. máj 2019

Postrehy zo Saudskej Arábie (fotoreportáž)

Momentky zo života v jednej z najprísnejších moslimských krajín. Mesto, ľudia, viera.
Postrehy zo Saudskej Arábie (fotoreportáž)

Manažér, ktorý od narodenia žije v Saudskej Arábii, ma aj s kolegami vozil každý deň z hotela do práce a naspäť. Boli to dve hodiny denne počas ôsmich týždňov. Rozprávali sme sa o všetkom, čo nás zaujímalo, ale hlavne o živote v tejto unikátnej krajine.

Úvodný obrázok: Ženy čakajúce na odvoz pred Al Nakheel Mall.

Rijád

8-miliónové mesto uprostred púšte. 

Dominantou je 99-poschodová budova Kingdom Tower. Vyhliadkový Nebeský most na jej vrchole (Sky Bridge) ponúka nevšedný pohľad na mesto.

  

Ani pri dobrej viditeľnosti nevidno jeho okraj.

Mesto svojou rozlohou zaberá plochu s rozmermi 20 x 30 km2. Stále prebieha intenzívna výstavba.

Rodinné domy nesmú mať viac, ako tri poschodia, aby si susedia navzájom nevideli na dvor a na terasy na strechách domov.

V hotelovej rešturácii som sa niekoľko-krát rozprával s dvoma francúzskymi stavebnými inžiniermi z Paríža, ktorí práve rekonštrujú interiér jedného z kráľovských palácov. Je to už ich šiesty projekt v tomto meste. Keď sem v 80-tych rokoch prvý-krát prišli pracovať, boli tu len dve na seba kolmé dlhé ulice.


Majdoul Tower krátko pred dokončením


Al Faisaliah Tower s luxusnou reštauráciou na vrchole

V meste sa realizuje množstvo projektov. Jedným z najväčších je výstavba metra. Bude mať 6 liniek s celkovou dĺžkou 176 km, 85 staníc, 470 súprav...


Budúce stanice metra...


...v centre pri hotely Narcissus

Približne polovicu obyvateľov Rijádu tvoria robotníci, ktorí sem prichádzajú (niekdy s rodinami) ako lacná pracovná sila z Indie, Bangladéša, Filipín, Pakistanu, Jemenu a iných prevažne moslimských krajín. 

Odhliadnuc od týchto robotníkov, ktorí pracujú non-stop na zmeny, bežná pracovná doba je tu od 9 do 15, počas Ramadámu ešte skrátená iba na 4 hodiny denne. Po skončení Ramadámu je povinná dovolenka, v štátnej sfére dva týždne, v súkromnej okolo jedného týždňa.


Poludňajší oddych. Ktovie koľko hodín má ich pracovný týždeň

Mesto bolo navrhnuté a vystavané po vzore amerických veľkomiest - široké cesty lemované početnými obchodmi. Chodníky nemajú skoro žiadne, ľudia sa presúvajú iba autami. MHD prakticky neexistuje. Veľa sa používajú taxíky a uber s priemernou dobou čakania do 4 min. Galón benzínu stojí v prepočte 30 euro-centov.

V Rijáde je množstvo luxusných nákupných centier so svetovými módnymi značkami, ktoré by ste na Slovensku márne hľadali. S luxusom si arabi naozaj rozumejú.


Detektor kovov pri vstupe do nákupného centra


Al Nakheel Mall

Prejavom luxusu sú aj fontány. S blížiacim sa Ramadámom pribudli hviezdy a mesiac. Všeobecne platí: Čím viac vychladený pristor, tým väčší luxus.


Detský kútik v pozadí

Viera

Každé tri hodiny (aj v noci) sa všade ozýva niekoľkominútové volanie na modlitbu. Toto modlitebné zvolávanie zneje prakticky všade: v nákupných centrách, v kanceláriách i na uliciach po celom meste. Na 20 až 40 minút sa preruší práca, zatvoria sa obchody...


McDonald's tesne pred zatvorením

Zvolávanie sa ozýva hlavne z minaretov mešít, ktorých hustota je tu asi dva-krát väčšia, ako je hustota katolíckych kostolov v historickom centre Viedne.


Princess Latifa Bint Sultan Bin Abdulaziz Grand Mosque


Mešita princeznej Latify - nádvorie

V pozadí je Hassan so svojimi dvomi synmi. Mladý francúz, ktorý prišiel do Rijádu pred siedmimi rokmi, aby mohol lepšie prežívať svoju vieru. Mali sme veľmi príjemný asi 20 minútový rozhovor. Na záver sa ma spýtal, či sa chcem viac dozvedieť o islame a či sa chcem stať moslimom.


Chronologický opis významných udalostí v živote proroka Mohameda, Národné múzeum, Rijád


Detail

Inzercia


Svätyňa v Mekke, maketa v Národnom múzeu

Centrom komplexu v Mekke je Kabbah, ktorý postavil ešte prorok Abrahám spolu so synom Izmaelom. V pozadí fotografie vidno záves, ktorý visel na dverách do Kabbah. Jedno z troch moslimami najnavštevovanejších pútnických miest. Niekedy tu býva riadny nával - v septembri 2015 tu zahynulo pri tlačenici asi 2500 pútnikov.


Pohľad na obrazovku v business lounge, letisko Rijád

TV kanál vysiela z Mekky na živo 24 hodín denne.


Fontána a modlitebný pristor na letisku King Khalid International Airport, Riyadh


Muži modliaci sa na pešej zóne

Ľudia

Muž môže mať podľa islamu štyri ženy, ale prakticky sú tu zriedkavosťou už muži s dvoma ženami. Mať tri ženy je úplne výnimočné. Dôvodom je, že chlap musí spravodlivo hľadieť na každú zo svojich žien, najmä čo sa týka venovaného času a kúpených vecí. V posledných rokoch sociálne siete túto pozíciu muža ešte viac sťažili, lebo ženy sa navzájom často porovnávajú s priateľkami, čo ktorá má. Ak má muž viac žien, každá má mať v dome svoje poschodie.

Rozvod je povolený. Stáva sa, že ak žena mužovi neporodí dieťa do 8-mich rokov po svadbe, jej otec si ju vezme späť domov.


Vo štvrtok večer sa začína víkend. Mladí sa zhromažďujú na pešej zóne pozdĺž Prince Muhammad bin Abdulaziz Road

Chalpec a dievča začínajú spolu chodiť bez upovedomenia rodiny. Stretávajú sa v kaviarňach, parkoch... Po čase oznámia svoj vzťah najprv matkám. Ak sa vzťah ďalej vyvíja a je jasné, že smeruje k sobášu, matky oznámia vec otcom a zorganizujú oficiálne predstavenie rodine nastávajúceho-nastávajúcej.


Muži sledujú futbal v jednej z kaviarní

Sú oveľa tichší ako európania pri pozeraní futbalu v baroch. Chlapi sa pri stretnutí často veľmi srdečne zvítajú podaním ruky a viac-krát sa pobozkajú na líce. Cekovo pôsobia veľmi pohodovo, uvoľnene. Asi 80 % z nich nosí tradičný odev.


Dievčatá (vľavo dolu) pred nočným barom

Asi 95 % žien tu nosí nikáb (závoj, ktorý zahaľuje tvár okrem očí) a abáju (čierny odev, ktorý zahaľuje telo). Občas som videl ženy, ktoré mali celkom zahalenú tvár, nebolo vidno ani oči.


Podľa sortimentu v obchodoch doma sa vedia nahodiť

Mal som možnosť rozprávať sa niektorými ženami v obchodoch nákupných centier, s predavačkami na klasickom trhu alebo na recepcii v hotely. Súdiac podľa ich tónu reči, gestikulácie a celkového prejavu, všetky pôsobili prekvapivo sebavedome, uvoľnene a väčšinou boli veselé. Niektoré ma oslovovali „brat môj“.


Predavačka na Kuwaiti Souk

Táto sympatická predavačka na Kuvajtskom trhu ma aj s kolegami pristavila a asi desať minút nám ponúkala svoj tovar. Pritom sa stále smiala. Bola veľmi milá, urečnená a mala vynikajúcu angličtinu. Nakoniec dosiahla svoje a všetci traja sme si kúpili tie vonné guľôčky, ktoré neviem či niekedy niekde použijeme.

Kuvajtský trh je známi predajom zlata. Je tam asi sto predajní so zlatými šperkami. Tieto mega-náhrdelníky (na obr.) sa zvyknú kupovať ako svadobný dar.


Klinika plastickej chirurgie

V meste je množstvo rôznych zdravotníckych zariadení, ktoré očividne vyzerujú lepšie ako nemocnice na Slovensku.


Policajná hliadka

Domáci kolega sa pred jedným víkendom chválil, že idú s priateľmi na dva dni na púšť. Budú grilovať kozľa a piť – ťavie mlieko.

Alkohol je úplne zakázaný. Nedávno si skupina mladých filipíncov usporiadala bikiny-párty a všetci skončili vo väzení, aj kvôli alkoholu. Hazard je tiež zakázaný, hoci vláda potichu toleruje tipovanie pri koňských a ťavých dostihoch, ktoré sú veľmi populárne.


Kde-tu možno vidieť mobilné guľometné hniezdo

Za distribúciu drog je trest smrti. Aj za cudzoložstvo, vraždu... Odsúdený sa môže vykúpiť (~ jeden až dva milióny SAR), alebo môže niekto za neho výkupné zaplatiť. Nedávno istý dobrodinca takto zaplatil za pakinstanského kamionistu, ktorý spôsobil smrteľnú dopravnú nehodu.

Exekúcia sa vykonáva väčšinou sťatím mečom. Je to špeciálny nástroj, ktorý sa v rodine vykonávajúcej toto „remeslo“ dedí z generácie na generáciu. Len vo výnimočných prípadoch odsúdeného na smrť kameňujú. Za takýto prípad sa považuje aj cudzoložstvo, ak sú páchatelia prichytení priamo pri akte.

Aby som skončil niečím pozitivnym ;)

Jedlo

Krajina zatiaľ nevydáva turistické víza, čo sa pravdepodobne čoskoro zmení. Ak sa teda ocitnete v Rijáde, odporúčam nasledovné reštaurácie. Po mnohých experimentoch v štýle pokus-omyl.

3. miesto

Jemenská ľudová reštaurácia, Riyadh Gallery Mall2. miesto

Lavash, Prince Muhammad bin Abdulaziz Road


Jahňacie koleno

1. miesto

Porterhouse, Prince Muhammad bin Abdulaziz Road (*iba ak to firma preplatí)


Tatarák na banánovníkovom liste


Wagyu Rib Eye steak


Vanilkový sorbet na grilovanom ananáse s karamelom v kokose

 

 

 

Autor (1973) je bývalý matfyzák, oázista, futbalista, univerzitný učiteľ... súčasný manžel, otec, IT-špecialista pendler, univerzálny športovec amatér, podporučík v zálohe... budúci (ciele nie sú zoradené podľa priority) vlastník rodinného domu, starý otec, malý farmár, motorkár, občan neba - ideálne mučeník...

Odporúčame

Blog
Kto nám nanútil korupciu - teológ Carlotti versus arcibiskup Zvolenský

Kto nám nanútil korupciu - teológ Carlotti versus arcibiskup Zvolenský

Niektorí kresťania tvrdia že cirkev nemá riešiť korupciu, ale morálne témy ako potraty a genderizmus. Arcibiskup Zvolenský povedal, že tému korupcie ako najväčšieho hriechu sme si nechali vnútiť, aj keď je často len nedodržiavaním ľudských zákonov, ale „zabíjanie života je vždy nedodržiavanie Božieho zákona“. Taliansky profesor morálnej teológie Paolo Carlotti naopak tvrdí, že korupcia je veľké morálne i ekonomické zlo a treba proti nej bojovať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.