Eurovoľby môžu pre kresťanov na Slovensku dopadnúť dobre

Ako kresťania máme na výber tri silné ponuky KDH, KÚ, KDŽP, a povedzme, že aj pár sekundárnych.

Všeobecne sa razí skepsa, ktorej som sama stúpenkyňou, že trieštenie prinesie prepadnutie mnohých kresťanských hlasov a tým i nezískanie mandátov, ktoré budú na podnose ponúknuté našim ideologickým oponentom. Legendu o troch Svätoplukových prútoch poznajú i malé deti.

Účasť v eurovoľbách u nás býva veľmi nízka. Voliť chodia iba angažovaní voliči. Čím nižšia účasť, tým väčšiu hodnotu má každý skalný hlas. Pre človeka, ktorý má rád moc, celkom dobrý pocit, nie? Pri 20 percentnej účasti za koľkých rozhodujem? A pri 15 percentnej? Späť k pointe. Voliť pôjdu mobilizovaní. Či už sa zmobilizujú niektorí z nás sami, alebo sa necháme niekým zmobilizovať.

Aké témy hýbu slovenskou spoločnosťou v týchto dňoch? Na um mi prichádza­:

  1. Doznieva radosť z hlasovania NRSR o našom podpise pod Istanbulským dohovorom. Iste, u istej časti spoločnosti to nie je radosť, čo doznieva.
  2. Doznieva radosť z úspechu pani Čaputovej v prezidentských voľbách. Iste, u istej časti spoločnosti to nie je radosť, čo doznieva.
  3. Doznieva radosť z neúspechu pána Harabina v prezidentských voľbách. Iste, u istej časti spoločnosti to nie je radosť, čo doznieva.
  4. Prebieha radosť z obžalovania údajných vrahov a objednávateľa vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Iste, u percentami ani neuchopiteľnej, napriek tomu chorobne vplyvnej časti spoločnosti, to nie je radosť čo prebieha.
  5. Doznieva polemika o zmluve, a jej dôsledkoch, medzi SR a USA.
  6. Prebieha polemika o postoji k imigrácii ľudí z tretieho až štvrtého sveta do EÚ.
  7. Prebieha zápas o slobodu slova, ktorá nadväzuje na slobodu myslenia.
  8. Aj v politike prebieha zápas obsah(fakty) verzus obal(frázy).
  9. Atď...

Aj na základe uvedených bodov predpokladám, že voliči všetkých troch kresťanských ponúk sú dosť motivovaní prísť voliť. Ale asi aj voliči PS – Spolu sú motivovaní, nesú sa na vlne úspechu v prezidentských voľbách. Motivovaní sú zrejme i voliči strán, ktoré sa snažia pôsobiť národne (SNS), ľudovo (ĽSNS, Národná koalícia) a ľudsky (Sme rodina). Menej motivovaní sú, myslím si, voliči Smeru, Mostu a OĽaNO. Neviem posúdiť motivovanosť voličov SaS, ale myslím, že má racionálne jadro založené v reálnej práci pána Sulíka, ktovie ako dopadne efekt jeho neúčasti na kandidátke. Ako učebnicový príklad parodoxu na mňa pôsobí práve jeho neúčasť, v súvislosti s prvým miestom pána Matoviča na kandidátke OĽaNO. Myslím si, že obe skutočnosti môžu mať podobný efekt, napriek tomu, že sú postavené, z môjho pohľadu, na úplne odlišných postulátoch. Nízke volebné výsledky oboch strán, môže byť ten spoločný konečný menovateľ. Zaujímavou, v zmysle koľko hlasov získa, je i kandidatúra pána Csákyho.

Pri pohľade na listinu s menami kandidátov ma najviac zaujala, predpokladám recesia, Andyho Hryca. Som zvedavá či motyka vystrelí. Ala „Kokosy na ľade“, či ako to bolo.

Nechce sa mi to prerátavať, ale čo ak KDH získa dvoch až troch poslancov, KÚ dvoch, a KDŽP tiež aspoň jedného? Také zastúpenie slovenskí kresťania v europarlamente asi ešte nemali. Či?

Myslím, že nie je lepšie, hodnovernejšie bojisko pre hodnoty liberalizmu a konzervativizmu ako voľby do EÚ. Určite sa ich zúčastnia ľudia, ktorým na ich hodnotách záleží. O to skôr, že pre platnosť volieb nie je dôležité nedosiahnuteľné 50 percentné referendové kvórum.

Nenechajme sa odradiť väčšou možnosťou výberu. Tiež radšej chodím do menšieho obchodu, v ktorom viem čo a kde je a mám istotu, že nekúpim cestou k pokladni nič zbytočné. Iste ísť do nákupného centra a s pokojom z neho odísť bez zbytočností si vyžaduje väčšie sebaovládanie. Pred vstupom do supermarketu je potrebné si ujasniť čo idem kúpiť, zamerať sa na to a neuzavrieť sa pred postrehnutím možnej lepšej alternatívy. Hoci by malo ísť i len o napríklad plnotučné mlieko.

P.S. Je vylúčené, že to čo môže platiť pre tieto eurovoľby, môže platiť i pre tie najbližšie parlamentné.

P.S.2 Práve mi napadlo, že na BHD mala byť diskusia kandidátov, idem pozrieť či je video.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo