Ako Kresťanská únia podporuje Kotlebu, Kollára a liberálne strany

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako Kresťanská únia podporuje Kotlebu, Kollára a liberálne strany

Voľby do EP sa blížia a nielen pre Európu, ale aj pre Slovensko budú veľmi dôležité. V Európskom parlamente zrejme nastane posilnenie antisystémových a extrémistických strán.

     Európska únia má určite kopu svojich chýb, ktoré nás mnohých hnevajú, ale v konečnom dôsledku každý, aspoň trochu racionálne zmýšľajúci človek uzná, že tento projekt má omnoho viac výhod. 

     A teraz k podstate veci. V eurovoľbách v roku 2014 musela politická strana získať 28 300 hlasov aby dosiahla 5% kvórum a teda 1 mandát. Táto hranica platila pri vtedajšej smutnej 13,05% účasti. Tohto roku bude zrejme účasť o niečo vyššia. Predpokladá sa, že by sa mala pohybovať v okolí 20%. Ak by účasť bola 20%, tak na získanie 5% hranice bude potrebné aby strana získala okolo 44 000 hlasov. Pri vyššej účasti, toto číslo bude samozrejme ešte rásť. Čo je podstatné, tak na získanie druhého mandátu už nie je potrebné získať ďalších 28 300 hlasov. Toto číslo sa bude odvíjať od konkrétnych výsledkov. Pri posledných voľbách druhý mandát získavala strana, ktorá získala spolu cca 42 000 hlasov. Čiže už len ďalších 14 000 hlasov bolo treba na ďalší mandát. 

     Je vysoký predpoklad, že narýchlo kúpená strana Kresťanská únia toto magické 5% kvórum nepresiahne. Nielen posledné prieskumy, v ktorých Kresťanská únia ani len nefigurovala, ale aj zdravý úsudok mi v tom dáva za pravdu. Prikladám aj posledné prieskumy z apríla 2019 od agentúr FOCUS a AKO. Vidíte tam niekde Kresťanskú úniu? Ich účasť vo voľbách je nezodpovedné hazardovanie s kresťanskými hlasmi. A ak si len niekto zrátal preferenčné krúžky z posledných volieb do EP a predpokladá automatický presun, tak vopred upozorňujem na budúce sklamanie. Takto to určite nefunguje.  

http://www.focus-research.sk/files/n250_Volebne%20preferencie%20politickych%20stran_april2019.pdf

https://ako.sk/wp-content/uploads/2019/04/AKO_VOLEBNE_PREFERENCIE_APRIL_2019.pdf

     Z tohto vyplýva, že ak Kresťanská únia nepresiahne 5% kvórum, jediné čo svojou účasťou vo voľbách dosiahne je roztrieštenie hlasov kresťanov, a že niekoľko tisíc hlasov prevažne kresťanov prepadne v prospech najsilnejších strán. Kresťanská únia mandát s najväčšou pravdepodobnejšou nezíska, ale je reálny predpoklad, že KDH o jeden mandát pripravia. Slovensko bude mať stále štrnásť mandátov, to že KDH jeden mandát stratí neznamená, že bude iba trinásť europoslancov. Znamená to, že ten kresťanskodemokratický mandát získajú kotlebovci, kollárovci resp. liberálne strany Sas alebo PS. Takže tu nejde len o to, že kresťanskí demokrati oslabia ale aj to, že extrémistické, antisystémové , prípadne liberálne strany posilnia. Ak sa chceme v europarlamente pozerať nato, ako nás zastupuje Milan Mazurek, tak aj vďaka Kresťanskej únii sme na najlepšej ceste. 

     Kúpiť stranu pár týždňov pred voľbami, premenovať ju a potom s ňou kandidovať je samozrejme každého ústavné právo. Ja len tvrdím, že na druhý deň po voľbách je treba sa pozrieť, prečo dopadli výsledky ako dopadli, a že či sa im niektorými rozhodnutiami nedalo predísť. Preto by mali ľudia 25. mája popri všetkých aspektoch voliť aj zodpovedne.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo