Kto pomáha indickým deťom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto pomáha indickým deťom

Dievčatá sedia učupené so sústredeným pohľadom k zemi a pred nimi sa črtajú rôznorodé farebné obrazce. Jeden, ktorý vytvára mladá žena v bielych šatách s vlasmi zapletenými do vrkoča, je do tvaru štvorca a črtajú sa v ňom žlté, ružové či fialové kvetiny. Koná sa totiž súťaž v robení Rangoli. Mladé ženy majú polhodinu na to, aby vytvorili rozmanité výtvory pomocou sypania farebného prášku a piesku na zem.

Súťaž s obdivom pozorovali i malí diváci, posadaní či stojaci dookola, aby dobre videli na všetky diela tohto tradičného indického umenia. Zorganizovali ju pracovníci z centra Sadhana v Honavare, ktoré sa nachádza v indickom štáte Karnataka. Ide o prístavné mesto na západe krajiny. No napriek tomu, že nás delia celé kontinenty, vďaka darcom zo Slovenska sa mohla súťaž konať v desiatich dedinách tohto štátu. Pôvodnou motiváciu bolo, že dievčatá na vidieku často ťažko pracujú na poliach a po príchode domov pokračujú domácimi prácami. „Chceli sme im dať možnosť ukázať svoje talenty a poskytnúť im tak priestor na rozvíjanie iných stránok ich osobnosti, aby mohli chvíľu tvoriť podľa vlastnej fantázie,“ uviedla Renee Joan Furtado, riaditeľka centra. Súťaže sa zúčastnilo 283 žien a dievčat. Výsledky následne hodnotili rozhodcovia, ktorí vyhlásili na konci súťaže víťazky.

Rozmanitosť aktivít

Spomínané podujatie je len jednou z mnohých činností, ktoré organizuje centrum Sadhana Honavar. Niektorými z nich sú napríklad triedy pre slabších žiakov, kde im vybraní dobrovoľníci pomáhajú každý večer s robením domácich úloh a prípravou na ďalšie vyučovacie hodiny; organizovanie bezplatnej výučby práce s počítačom pre deti zo štátnej školy; program kariérneho poradenstva pre deti s rodičmi, kde im školiteľ vysvetlí možnosti výberu povolania po skončení desiateho a dvanásteho ročníka. Zmysluplný je aj kurz krajčírstva, kde sa študenti a študentky učia, ako ušiť detské oblečenie, saree sukňu či uniformu.

Raksha

Dôležitým je program pre zdravotne znevýhodnené a podvyživené deti – Raksha, kde bolo zapojených 50 detí. Polovica z nich absolvovala návštevu u fyzioterapeuta a druhá polovica navštívila detského lekára. V pravidelných intervaloch podávali slabým deťom stravu a lieky, niekoľkým zase dali fyzioterapeuti vyrobiť špeciálnu obuv, ktorá im pomáha pri chôdzi. Deťom sa rozdali liečebné pomôcky, aby pokračovali v cvičení aj doma. Tam ich následne chodia navštevovať dobrovoľníci vyškolení fyzioterapeutom, aby im pomohli pri správnom cvičení. V rámci tohto programu sa organizuje aj detský tábor Bhatkal, kde sa deti učia skladať rôzne papierové výrobky a iné užitočné veci z kartónu. Pár dní pred začiatkom tábora sa stretli dobrovoľníci-študenti, aby si vyskúšali tieto aktivity, pričom učiteľov veľmi potešilo, že sa zapájajú do tejto užitočnej práce.  

Adopcia na diaľku® ako projekt Slovenskej katolíckej charity spolupracuje s centrom Sadhana Honavar už mnohé roky. Za toto obdobie stihli pomôcť mnohým deťom so zdravotnými problémami, rozvojom talentov či so vzdelávaním. Náš projekt vďaka dobrote slovenských darcov podporuje indické deti prostredníctvom deviatich rôznych centier a organizácií.

Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite sem.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo