Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. apríl 2019

V cirkvách by sa okrem romantickej lásky mala dávať do popredia láska priateľská

Rozhovor s posledným autorom pripravovanej knihy s názvom Homosexualita bez farieb dúhy.
V cirkvách by sa okrem romantickej lásky mala dávať do popredia láska priateľská

Predstavíš sa trochu?

Pochádzam z tak trochu „nadtradičnej“ kresťanskej rodiny, nakoľko môj otec je povolaním gréckokatolícky kňaz. Mám 21 rokov. Študujem na technickej vysokej škole, hoci povahovo nie som až taký technicky založený. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh, najmä literatúra venujúca sa duchovnému a osobnostnému rastu, ale občas si prečítam aj nejaký príbeh. Okrem toho sa rád venujem cyklistike, programovaniu, mám rád filmy a seriály, no za najlepšie strávený čas považujem čas strávený v kruhu blízkych a priateľov. Vzťahy sú v podstate to jediné, o čo sa človek môže reálne oprieť a kde sa môže darovať.

Čo ťa viedlo k napísaniu knihy a čo si od nej sľubuješ?

Keď som si začal uvedomovať svoju sexuálnu orientáciu, bol som bezradný. Nevedel som, čo s tým robiť, alebo na koho sa obrátiť. Kresťania o tejto téme, žiaľ, stále nemajú dostatočné poznanie a nevedia poskytnúť takému človeku prijatie a pomoc pri hľadaní cesty, takže som mal strach niekomu to povedať a svetský pohľad na veci som nikdy veľmi neprijímal, nakoľko mi príde príliš zameraný na pôžitky bez hlbšieho zmyslu. Než som zistil, že od ostatných nie som o nič horší, prešlo dlhé obdobie výčitiek, že som akýmsi spôsobom „nenormálny“, a že to je moja vina. Takže k napísaniu knihy ma viedla najmä osobná skúsenosť bezradnosti. Ak kniha pomôže nájsť cestu z chaosu aspoň jednému človeku, ktorý sa bude nachádzať v podobnej situácii ako ja, tak to pre mňa má zmysel.

Ako prebiehalo tvoje uvedomovanie si vlastnej homosexuality?

Nebolo to tak, že som sa jedno ráno zobudil a uvedomil si, že ma priťahujú chalani. Keď som mal približne 12 rokov, začal som sa dosť porovnávať s ostatnými chalanmi. Túžil som byť vysoký ako ten kamarát, mať o niečo väčšiu postavu ako tamten spolužiak, byť šikovný a lepší v športoch, ako bol práve niekto iný z môjho okolia. O niečo neskôr, začiatkom strednej školy, som si začal uvedomovať, že ma tí ľudia, s ktorými som sa porovnával, priťahujú aj fyzicky. Najprv som tomu nevenoval pozornosť, myslel som si, že to je len prechodné obdobie, možno trochu spojené s pocitmi menejcennosti a neprijatím seba samého takého, aký som. Pocity menejcennosti a problémy s prijatím seba samého som sa snažil riešiť čítaním rôznej kresťanskej literatúry pre mládež zameranej na osobnostný rast. Asi do osemnástich som si príťažlivosť k iným chalanom nechcel priznať, pri myšlienke na to som sa cítil vinne voči Bohu, aj voči rodičom, že by som pre nich určite bol sklamaním. Trochu mi trvalo, kým som si uvedomil, že za svoju príťažlivosť nemôžem, a tak nemá zmysel obviňovať sa a nemôže ma za ňu obviňovať ani nikto iný.

Ak ma Boh miluje, prečo mi zakazuje žiť homosexuálne?

Nemyslím si, že nám Boh zakazuje čokoľvek v takom zmysle, ako si to my predstavujeme. Boh nie je zbierkou príkazov a zákazov. Nie je ani vládca, ktorý by nám podľa svojej ľubovôle dával zákony, aby nám strpčoval život. Nemiluje nás podľa veľkosti našich zásluh či podľa množstva dobrých skutkov. Boh nás stvoril a najlepšie vie, čo je pre nás dobré a čo nie. Keď Boh hovorí: „Nerob to!“ je to, akoby povedal: „Toto ti šťastie nedá.“ Aj milujúci rodič upozorní svoje dieťa, keď sa hrá okolo horúcej pece, alebo mu zakáže chytať sa žehličky. Ak Boh hovorí, že človek nemá žiť homosexuálne aktívne, tak to hovorí z lásky, pretože to vedie skôr k zraneniam a bolesti, než k šťastiu. No ak sa človek aj popáli, Boh je vždy ochotný ranu ošetriť.

Prečo nechceš žiť homosexuálne aktívne?

Rozdiel medzi homosexuálnym a heterosexuálnym partnerstvom je v sebadarovaní. Muž a žena si spolu zakladajú rodinu. Pri sexe im nejde len o to užiť si, ide aj o darovanie sa druhému a dávanie šance vzniku nového života. Ak bránia počatiu, ich sex nespĺňa svoj účel. Pri homosexuálnom partnerstve sa o splnení účelu ani nedá uvažovať.

Inzercia

Ako si plánuješ zariadiť život?

Verím, že sa mi po skončení školy podarí zamestnať sa v odbore, no to pre mňa nie je najpodstatnejšie. Nemyslím si, že život je len o spánku, jedení, zábave a sexe, ako by sa dal v skratke zhrnúť konzumný pohľad spoločnosti. Podľa mňa skutočné šťastie plynie skôr z potreby človeka dávať sa niekomu inému. A nakoľko to so založením si rodiny nevyzerá veľmi reálne, beriem spoločenstvo priateľov ako vhodnú alternatívu. Takže som rozhodnutý obetovať svoj život pre blízkych a priateľov, kedykoľvek to budú potrebovať.

Nemyslíš si, že ťa stále ovplyvňuje kresťanská výchova rodičov?

Mnohí ľudia pochádzajúci z tradičných veriacich rodín na vlastnej koži poznajú to, že ich rodičia nútili chodiť každú nedeľu (a možno aj v piatky) do chrámu, aj keď sa im nechcelo. Často v ľuďoch rastie odpor k veciam, ktoré nerobia z vlastného presvedčenia. Naši od nás vždy chceli, aby sme šli farnosti príkladom, takže sme chodili tak často, ako sa len dalo, a tiež nemôžem povedať, že to bolo slobodné. A ak v ľuďoch rastie odpor voči núteným činnostiam, tak vo mne rástol minimálne dvojnásobne. Ani ja som sa nevyhol otázke, či celé to náboženstvo má vôbec nejaký zmysel. Ako každý, kto chce presedlať z detskej viery na vieru dospelého, aj ja som sám začal hľadať odpovede na mnohé otázky. Odvtedy už prešlo niekoľko rokov, nadobudol som mnoho skúseností a k mnohému som dospel vlastným skúmaním. Myslím si, že dnes už nie som ani kresťanom zo zotrvačnosti či zvyku, ani kvôli rodičom. Rodičia mi síce ukázali cestu, ale kráčať po nej je čisto mojím rozhodnutím.

Čo by podľa teba mali pre homosexuálne orientovaných ľudí robiť cirkvi?

Mnohí homosexuálne orientovaní ľudia v cirkvi zostávajú sami. V dnešnej dobe sa dáva priveľký dôraz na romantickú lásku a ani cirkev neušla tomuto trendu. Už pätnásťroční chodia na najrôznejšie kresťanské akcie o vzťahoch, ktoré sú síce zamerané na žitie vzťahu v čistote, no aj napriek tomu sa mladí snažia nájsť si svoju polovičku čo najskôr, pričom sa ostatné druhy medziľudských vzťahov často zanedbávajú. A nakoľko sa o iných druhoch medziľudských vzťahov v spoločnosti takmer ani nehovorí, aj človek, ktorý začína cítiť príťažlivosť k rovnakému pohlaviu, je naladený na hľadanie romantickej lásky a myslí si, že len ona vie zahnať hlad po blízkosti, ktorý v sebe pociťuje. Keďže naplnenie túžby po tejto láske homosexuálne orientovaný človek vo svojej cirkvi nevidí, tak cirkev veľmi ľahko opustí, ak svojej viere nestihol vybudovať vlastné pevné základy. V cirkvách je preto podľa mňa dôležité, aby sa okrem romantickej lásky začala dávať do popredia aj láska priateľská. Je potrebné, aby ľudia neodsúvali ostatné druhy vzťahov bokom, pretože si už našli svoju polovičku a aby sa človek, ktorý si romantický vzťah hľadať nemôže, necítil byť sám. Homosexuálne cítiaci ľudia potrebujú v cirkvi zažiť prijatie a podporu v boji, ktorému čelia.

Čo ty a ostatní homosexuáli?

Poznám viacerých homosexuálne orientovaných ľudí. Väčšinu z kresťanských kruhov, no nie úplne všetkých. Väčšina tých veriacich patrí k mojim najlepším priateľom. V niektorých veciach sa vieme vzájomne pochopiť a podporiť tak, ako to s heterosexuálnymi priateľmi nedokážeme. Aj keď človek, ktorého pokladám za najlepšieho priateľa, nie je homosexuálne orientovaný. A tí, čo nie sú veľmi veriaci, ma svojím životom utvrdzujú v mojom rozhodnutí žiť svoju vieru, pretože často mám pocit, že žijem omnoho pokojnejšie. No nie je na mne, aby som sa ich snažil nasilu obracať a nemám právo ich ani odsudzovať. Snažím sa pri nich riadiť citátom sv. Matky Terezy z Kalkaty: „Na začiatku som si myslela, že musím obracať ľudí na vieru. Medzičasom som sa naučila, že mojou úlohou je milovať. A láska obráti, koho chce...“

Odporúčame