Blicovanie alebo enviromentálny judgment a jeho dôsledky

Blicovanie alebo enviromentálny judgment a jeho dôsledky

Stredoškolskí študenti vychádzajú už aj na Slovensku do ulíc, aby upozornili na ničenie životného prostredia. Lenže ekológia zďaleka nie je o kričaní a ulievaní sa zo školy.

Nesporne sme svedkami negatívnych dôsledkov z necitlivej a rastúcej produkcie za posledných sto rokov. Áno, ako vidíme, aj klíma našich obcí, krajov a celého Slovenska sa hrozivo mení, čoho príznakmi sú menej dažďa, saharský piesok, horúci a suchý apríl 2019. Existuje dostatok hodnoverných apelov, odborných štúdií a prognóz renovovaných enviromentalistov, ktorí sa venujú tejto téme dlhodobo. S podivom sa ukazuje, že nezaujali natoľko, ako príklad nahnevanej malej Švédky Grétky, ktorej správanie povyšujeme na piedestál.

Kto vie ako by to s protestom dopadlo, ak by si naši stredoškoláci museli odštudovať čas strávený počas vyučovania na demonštrácii. Alebo, čo by sa stalo, ak by im ich učitelia pozapisovali absencie. V každom prípade vlastnosť vlastná každému študentovi zavelila, že ak sa dá, treba využiť každú šancu dostať sa z triedy von skôr než zazvoní zvonec. A tak  aj spravili, ibaže začali  búchať na nesprávne dvere.

Nedosiahli by sme namiesto blicovania viac, ak by sme apelovali, aby napr. rodičia nevyvážali svoju ratolesť autom pomaly aj na druhý koniec ulice? Ak by sme prestali lietať na dovolenky zo tri- štyri krát v roku, ak by sme stále nebažili  po najnovšom mobile, monitore, filmovej sérii, nakupovaní a nákupných centrách, fastfoodoch, koncertoch, festivaloch? Ak by sme nechceli mať okamžite čokoľvek čo vlastne ani nepotrebujeme k životu, ale skôr k nášmu imidžu, k zažívajúcemu zážitku z vlastného ega pri neobmedzenej  konzumácii? 

My to ale chceme mať, a na nato, aby sme dostali žadané produkty v správnom pomere ceny, kvality a množstva, musí  sa pomaly všetko  vyrábať v neľudských podmienkach východnej Ázie, Afriky,  dovážať k nám  bez enviromentálnych limitov zato na gigantických tankeroch, ktorých frekvencia plavieb premenila oceánske trasy na našu D1 z Bratislavy do Trnavy.

Je humorné, ako s  dojatím obdivujeme Švédku Grétku a zároveň produkujeme stále viac odpadu, ktorý vynášame z nášho tip - top koseného, striekaného, betónom ohradeného dvorca, zavlažovaného stovkami hektolitrov vody denne a to rovno do vyschýnajúceho sa lesíka oproti, z ktorého ak potrebujeme, jedným vrzom vyrúbeme strom do  milého krbíka v našom dome.

Študenti a učitelia, pozor! Ekológia nie je o kričaní a ulievaní sa zo školy, ale o prestavbe vlastných nezdravých nákupno-konzumentských návykov, vypnutí stimulácie dopytu  a redukovaní masovej výroby. To ale otvára otázku, z čoho zaplatia rodičia okrem iného aj vrtochy svojich detí, ak prídu o prácu, pretože fabrika nebude mať z čoho a pre čo vyrábať? Volajme teda po potrebnej a nutnej ochrane prírody, ale zoberme láskavo na vedomie fakt, že to zrejme nepôjde bez radikálnej zmeny našich zhýčkaných životných návykov a spôsobov obživy. A tu ide naozaj do tuhého. Takže mlaď naša, chceš byť tou nositeľkou zajtrajšieho rána alebo si len uľaviť?

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo