Slovensko odpadový kôš potravín - zmenilo sa niečo ?

Ministerka Matečná ohlásila veľké víťazstvo, že sa podarilo prijať smernicu EU o zákaze dvojitej kvality potravín. Na tlačovej konferencii sa snažila množstvom rečí prekryť to, že do smernice nadnárodné reťazce presadili zmeny, ktorými dvojitú kvalitu potravín v podstate legalizovali.
Europoslanec a predseda SAS Richard Sulík urobil k tomu samostatnú tlačovú konferenciu, ktorou na jednej strane, chcel znehodnotiť jasanie pani ministerky nad smernicou, ale sám sa k nej vehementne prihlásil, ako k významnému pokroku. Avšak ani svojim hlasovaním v európskom parlamente a ani slovami spoluúčastníkov tlačovej konferencie nepresvedčil. Práve naopak priniesol iba plno protirečiacich vyjadrení, ktoré na jednej strane chválili smernicu, ale na druhej strane jej efekt spochybňovali.
Ako o smernici v EP hlasovali slovenskí poslanci:
Za smernicu, ktoré vyhovela nadnárodným monopolom hlasovali: Štefanec, Mikolášik (KDH), Csáky (SMK).
Proti: Zala, Maňka, Smolková (SMER), Žitňanská (NOVA), Nagy(MOST), Kukan(SDKÚ).
Zdržali sa: Škripek (OĽANO), Záborská (KDH)
Nehlasovali: Beňová(SMER) a Sulík(SAS).
Nik nemôže pochopiť z takéhoto postoja pána Sulíka, ktorý podľa jeho slov bol tieňový spravodajca, čo znamená, že zrejme bol v sále prítomný, ale zahral mŕtveho chrobáka.
Poslankyňa za ČR Sehnalová to jednoznačne komentovala:
“Nie je to úplný zákaz dvojakej kvality bez výnimiek, ako som navrhovala. Naopak, každé podozrenie na dvojakú kvalitu musí zložito posudzovať dozorný orgán, zbierať dôkazy, vyjadrenie výrobcov… To v praxi nemôže fungovať. Ešte horšie je, že zákon pripúšťa odôvodnené a objektívne faktory, vďaka ktorým výrobcovia môžu potraviny a ďalší tovar aj naďalej prispôsobovať miestnym chutiam, cenové preferencie a kto vie čomu ešte,” zdôraznila.
Táto skutočnosť ukazuje o čom je Európsky parlament a aká je dôležitosť kto Slovensko v ňom zastupuje.
Za KDŽP môžem jednoznačne prehlásiť, že pre nás slovenské záujmy sú na prvom mieste a naši poslanci budú vždy podľa toho konať.