Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. apríl 2019

Bude arcibiskup Zvolenský novým slovenským kardinálom?

Pri zbežnom preletení programu BHD 2019, ma upútalo, zaujalo, že hosťom je aj arcibiskup Zvolenský, o potešilo, keď som si všimla tému s akou na podujatí vystúpi.

Chcem vyjadriť veľké ďakujem, rozmenené do niekoľkých menších.

Ďakujem, že prišiel.

Ďakujem, že v snahe o hlbokú pravdu ukrývajúcu sa v podstate bytia, stvorenia, človeka, predniesol podnetnú správu o stave katolíckej cirkvi na Slovensku. Je nesmierne vzácne keď niekto v hlbokej pokore pravdivo, zrozumiteľne, výstižne pomenuje skutočnosť, keď sa dotkne najhlbšej možnej podstaty pravdy a ponúkne ju v zrozumiteľnej a uchopiteľnej podobe publiku bez kompromisov. Skoro pri každej vete, ktorú povedal som si vravela ďakujem, ďakujem, ďakujem.

Mnohí o mnohom rozmýšľame. Nachádzame útržky pravdy. Sme smädní po ucelenejšom pohľade na stav vzťahu Cirkvi a štátu, vychádzajúcom z podstaty Božej existencie. Je nesmierne vzácne ak príde autorita, v tomto prípade biskup, predseda KBS, a ponúkne nám pohár čistej pramenitej vody, ktorá k nám prichádza skrze neho od Boha. Žiadny zbytočný balast, žiadne omáčky, žiadne kvetnaté reči, žiadny odklon od Pravdy. Po neuveriteľne dlhom čase som v hĺbke svojho bytia počula, vnímala a do veľkej miery i prijala odpovede na mnohé moje otázky od katolíckeho biskupa. Som hrdá, že katolícka cirkev na Slovensku má tohto mysliteľa. Je pravda, že toto bol prvý prejav, v takomto duchu či kvalite, ktorý som od arcibiskupa zachytila. Ďakujem. Ďakujem. Ďakujem. Doposiaľ bol pre mňa rozmer jeho hlbokej lásky k pravde len tušený, včera bol mnou, pre mňa a verím, že pre mnohých objavený.

Z môjho pohľadu v svojej reči sa mu podarilo poukázať na pevný nemenný bod. S dôrazným odmietnutím jeho čo i najmenšej relativizácie. Ďakujem za pravdu, ktorá nás presahuje, za Pravdu, ktorá nás stvorila. Ďakujem za prorocké slová.

V následnej diskusii boli položené otázky. Odpovede na mnohé z nich sme myslím mnohí túžili poznať. Vďaka za otázky i za odpovede. Nejde ani tak o to, či sa s arcibiskupovými odpoveďami stotožňujeme, alebo pozeráme na niektoré veci v inom zornom uhle. Mňa osobne napríklad vyrušil príklad o dvoch eurách, ktorý som považovala za neprimeraný, i keď v kontexte z časti pochopiteľný. A následne dostatočne vysvetlený.

Inzercia

Je pravdepodobné, že si video ešte niekedy pozriem a podrobím ho hlbšej analýze. Tento text je len narýchlo písaný pod prvým dojmom.

Vďaka za sprostredkovanie pohľadu a vnímania, ktoré má schopnosť posúvať nás ďalej, hlbšie ukazuje iný rozmer, prípadne hľadí z iného uhla a zacieľuje jadro.

P.S. Odpustite mi mierne bulvárny názov článku, mojou motiváciou je, aby si veľa ľudí pozrelo video s arcibiskupom Zvolenským z BHD. Dalo by sa písať a písať o jeho slovách, rozoberať ich zdola, zhora, zprava, zľava, lepšie je si to pozrieť a nechať sa osobne inšpirovať.

Okrem toho. Občas mi príde na um myšlienka kto bude našim novým kardinálom. Po vypočutí si Stanislava Zvolenského myslím, že mám v tejto veci jasno. Mám taký vnútorný pocit, že by mohol prísť jeho čas.

Odporúčame