Bude arcibiskup Zvolenský novým slovenským kardinálom?

Pri zbežnom preletení programu BHD 2019, ma upútalo, zaujalo, že hosťom je aj arcibiskup Zvolenský, o potešilo, keď som si všimla tému s akou na podujatí vystúpi.

Chcem vyjadriť veľké ďakujem, rozmenené do niekoľkých menších.

Ďakujem, že prišiel.

Ďakujem, že v snahe o hlbokú pravdu ukrývajúcu sa v podstate bytia, stvorenia, človeka, predniesol podnetnú správu o stave katolíckej cirkvi na Slovensku. Je nesmierne vzácne keď niekto v hlbokej pokore pravdivo, zrozumiteľne, výstižne pomenuje skutočnosť, keď sa dotkne najhlbšej možnej podstaty pravdy a ponúkne ju v zrozumiteľnej a uchopiteľnej podobe publiku bez kompromisov. Skoro pri každej vete, ktorú povedal som si vravela ďakujem, ďakujem, ďakujem.

Mnohí o mnohom rozmýšľame. Nachádzame útržky pravdy. Sme smädní po ucelenejšom pohľade na stav vzťahu Cirkvi a štátu, vychádzajúcom z podstaty Božej existencie. Je nesmierne vzácne ak príde autorita, v tomto prípade biskup, predseda KBS, a ponúkne nám pohár čistej pramenitej vody, ktorá k nám prichádza skrze neho od Boha. Žiadny zbytočný balast, žiadne omáčky, žiadne kvetnaté reči, žiadny odklon od Pravdy. Po neuveriteľne dlhom čase som v hĺbke svojho bytia počula, vnímala a do veľkej miery i prijala odpovede na mnohé moje otázky od katolíckeho biskupa. Som hrdá, že katolícka cirkev na Slovensku má tohto mysliteľa. Je pravda, že toto bol prvý prejav, v takomto duchu či kvalite, ktorý som od arcibiskupa zachytila. Ďakujem. Ďakujem. Ďakujem. Doposiaľ bol pre mňa rozmer jeho hlbokej lásky k pravde len tušený, včera bol mnou, pre mňa a verím, že pre mnohých objavený.

Z môjho pohľadu v svojej reči sa mu podarilo poukázať na pevný nemenný bod. S dôrazným odmietnutím jeho čo i najmenšej relativizácie. Ďakujem za pravdu, ktorá nás presahuje, za Pravdu, ktorá nás stvorila. Ďakujem za prorocké slová.

V následnej diskusii boli položené otázky. Odpovede na mnohé z nich sme myslím mnohí túžili poznať. Vďaka za otázky i za odpovede. Nejde ani tak o to, či sa s arcibiskupovými odpoveďami stotožňujeme, alebo pozeráme na niektoré veci v inom zornom uhle. Mňa osobne napríklad vyrušil príklad o dvoch eurách, ktorý som považovala za neprimeraný, i keď v kontexte z časti pochopiteľný. A následne dostatočne vysvetlený.

Je pravdepodobné, že si video ešte niekedy pozriem a podrobím ho hlbšej analýze. Tento text je len narýchlo písaný pod prvým dojmom.

Vďaka za sprostredkovanie pohľadu a vnímania, ktoré má schopnosť posúvať nás ďalej, hlbšie ukazuje iný rozmer, prípadne hľadí z iného uhla a zacieľuje jadro.

P.S. Odpustite mi mierne bulvárny názov článku, mojou motiváciou je, aby si veľa ľudí pozrelo video s arcibiskupom Zvolenským z BHD. Dalo by sa písať a písať o jeho slovách, rozoberať ich zdola, zhora, zprava, zľava, lepšie je si to pozrieť a nechať sa osobne inšpirovať.

Okrem toho. Občas mi príde na um myšlienka kto bude našim novým kardinálom. Po vypočutí si Stanislava Zvolenského myslím, že mám v tejto veci jasno. Mám taký vnútorný pocit, že by mohol prísť jeho čas.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo