O prezliekaní a porozumení

O prezliekaní a porozumení

Stará indiánska múdrosť hovorí, že „nesúď človeka, kým si aspoň pár dní nekráčal v jeho mokasínach“. Každému je, myslím, jasné, že reč nie je o obúvaní topánok. A ak by si snáď niekto chcel v duchu tohto príslovia a v snahe pochopiť toho druhého obuť či obliecť niečo z jeho zvrškov, vyzeral by prinajmenšom smiešne.

Neviem, kto a kedy vymyslel tzv.“gender-swap day“ (deň výmeny pohlaví), ale možno ho pomýlilo to staré indiánske príslovie. Cieľom tejto akcie je – ako som sa dočítala na internete – „naučiť študentov tolerancii, empatii a tomu, ako sa jednotlivé pohlavia cítia“. Pod peknú myšlienku sa však podpísala zlá realizácia. Hneď som si totiž predstavila, ako by v našej domácnosti vyzerala prípadná výmena názorov: pri manželskej nezhode by sme si jednoducho s manželom vymenili šaty, po chvíli by sme sa navzájom pochopili a bolo by po konflikte.

Takto jednoducho to nefunguje. Študenti z bratislavského gymnázia to nevedeli a zapojili sa, resp. chceli sa zapojiť do tejto akcie (https://noizz.aktuality.sk/lgbti/gender-swap-day-na-gymnaziu-v-bratislave/vfnxbk9). Miesto toho, aby im niekto vysvetlil, že je to hlúposť, spustila sa prestrelka urážok z oboch názorových protistrán.

Žiaľ, v našej spoločnosti je jediným priestorom na diskusiu internet, kde môžu všetci všetko a tak aj tie diskusie vyzerajú. Nerozumiem, prečo si napríklad politickí predstavitelia nesadnú za okrúhly stôl a neprediskutujú (aj spolu s odborníkmi) rôzne kontroverzné témy, ktorých sa v našej spoločnosti hromadí stále viac a viac. Miesto toho zostávajú v bezpečnom priestore svojho fejsbúku a tam dávajú do statusov svoje zásadné vyhlásenia. Bez možnosti serióznej oponentúry. A snáď z nedostatku logických argumentov musia občas podporiť svoj názor aj okázalým gestom.

Tak ako napríklad poslanec Ondrej Dostál. Keď som čítala o tom, ako si obliekol ženské šaty, aby podporil študentov gymnázia, spomenula som si na opičky oblečené do sukničiek, ktorým zakázali vystupovať v cirkuse. Od 1. septembra bude totiž na Slovensku zakázané využívať zvieratá na verejné vystúpenia. Čo je pre opice nedôstojné, je pre pána poslanca úplne normálne. (https://www.topky.sk/cl/100535/1789839/Sympaticka-Andrejka-vyhresila-Andreja--FOTO-Poslanec-sa-postavil-Dankovi-v-zenskej-satke)

Áno, muži v sukniach sa tu vyskytovali, aj budú vyskytovať – na karnevaloch a iných zábavných podujatiach. Viete prečo? Pretože je to smiešne.

Vrátim sa ešte k študentom a ich peknej myšlienke o vzájomnom porozumení. Táto akcia sa nevydarila, ale ja by som to nevzdávala. Ak chcú swap-ovať, nech si to vymenia napr. so svojimi rodičmi a skúsia odpracovať zmenu niekde v továrni alebo na poli. Pomôže to vzájomnému porozumeniu a pochopeniu, čo znamená pracovať a zarábať na živobytie. Je to odskúšané na našej generácii a vrelo to odporúčam.

 

P.S.: Tento blog nie je proti inakosti, ale proti hlúposti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo