USA - démon alebo spasiteľ?

O chystanej vojenskej základni.

Neodpustil som si náročky preexponovaný titulok tohto blogu, nakoľko badať v anonymnej čitateľskej, resp. skôr diskutérskej obci trollov dlhodobo stimulovaný dopyt po prehnaných gestách. Mrzí ma však, že sklamem ich očakávania. Pretože namiesto honu na čarodejnice, či skôr honu za alebo proti základni USA na Slovensku, budem sa tejto téme venovať  výlučne z pragmatickej pozície radoveho občana, ktorý si ešte spomenie na nejaké detaily.

Čo by niektorí z nás dali za uskutočnenie humorne ladených návrhov, ktoré zazneli na úsvite demokratického obrodného procesu na margo  spoločensko-hospodárskej transformácie Československa. V tužbe mať   čo najrýchlejšie a pokiaľ možno i bezbolestne za sebou to, čoho sme sa obávali,  a tu treba dodať, že oprávnene, čo potvrdila " politická  privatizácia ",  zaznel aj taký vtip, aby sme zo Slovenska vybudovali jedno veľké letisko, a dali ho Amíkom za hviezdičku v ich zástave.

Američania vtedy nezareagovali, naopak stiahli sa zo západnej Európy, vdaka čomu sme sa možno mohli rýchlejšie zbaviť sovietskych okupačných vojsk a okrem nás celý Ost-Block a dokonca i o nezávislosť sa usilujúce  pobaltské štáty. Dnes sa ale  Amíci chcú vrátiť a budovať - modernizovať práve ono nami pred pomaly 30rokmi navrhované letisko pre svoju vojenskú eskadrónu na obranu Dnepra. Čo s tým spravime?

Najlepší Rusi sú tí, ktorí sú od vás na hony ďaleko. Tento luxus si opäť užívame po rozpade ZSSR a mali by sme ho dopriať aj Kyjevu. Len by sme jednoznačne  mali oprášiť  bez ostychu naše očakávania z minulosti, a snažiť sa získať okrem hviezdičky na vlajke EÚ niečo podobné pre nás aj na vlajke USA. Napr. taká bezvízová povinnosť pre Slovakov do najslobodnejšej a najpodnetnejšej krajiny sveta v spojení so zelenou kartou, to by bola poriadna bomba. Pretože dostať len pár dolárov do štátnej kasy sa mi zdá byť podradné.

Business is business.  A skôr ako to Amíkom podpíšeme, mali by sme si ešte ujasniť, komu sa budú "americkí osadníci" zodpovedať zo spáchania čo i len drobných deliktov na území SR? Pretože akosi sa už nespomínajú prípady, keď sa americkí vojaci či už v opilosti alebo z  oplzosti dopustili priestupkov voci občianskemu spolunažívaniu v krajine pobytu.

Ak  si Amíci budú vedomí, že sú na návšteve v Európe u rovnocenných  spojencov a budú sa podľa toho aj  správať, sú u nás srdečne vítaní. Len pán minister, oprobujte tú hviezdičku vybaviť.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo