Zadymené dioptrie zn. Notre Dame

Zadymené dioptrie zn. Notre Dame

Viac ako hľadať prst boží, skúsme byť viac dôkladní a nároční voči sebe.

Požiar v Notre Dame vyvolal rad úvah o spravodlivom treste Božom za hriechy a resty. Príspevky napísané v tomto duchu vyvolali prenáramný záujem čitateľov Postoja ale aj širšej verejnosti. Dnes, keď s odstupom času nielen obhorené múry ale aj naše horúce hlavy už ako tak vychladli, je namieste pozrieť sa na výnimočnú udalosť menej apokalypticky a viac s triezvymi očami.

Pravdepodobnou príčinou vzniku požiaru bol skrat v elektrickom vedení. Bohužiaľ ide o banalitu, ktorej výskyt je pravdepodobný, ak vek, typ a hodnota stavby nie sú primerane zohľadnené pri nastavení a realizácii elektrickej inštalácie. Proste k skratu dochádza, keď sa šetrí, či už pri nainštalovaní, údržbe vedenia alebo z dôvodu zmeny užívania – t. j. z preťaženia.  Pri ochrane architektonického skvostu by sa ale šetriť nemalo.

Výskytu skratov sa dá predísť pravidelnou a dôkladne vykonávanou odbornou revíziou, ktorá by stála ďaleko menej, než súčasný stav poškodenia a plán renovácie Notre Dame. Revízna správa by mala obsahovať hodnotenie stavu a možné riziká, ak jestvujú. Ak teda v Notre Dame začali pred požiarom reštauratorské práce, vykonávatelia takýchto náročných prác mali byť jasne inštruovaní o stave, možnostiach a kapacite elektrického vedenia, aby sa tým predišlo k akémukoľvek preťaženiu. Ale nechcem predbiehať. Len výsledky vyšetrovania potvrdia, či k skratu došlo z podobného dôvodu. Ak áno, potom nedbanlivosť v podobe ľudského a systémového zlyhania opäť nenechali na seba zabudnúť.

Preto viac ako hľadať prst boží, skúsme byť viac dôkladní a nároční voči sebe pri našich vlastných  projektoch ako rodina, práca, dom, domov, zábava. Predsa Boh nám dal rozum a vôľu, aby sme prekonávali vlastnú lenivosť a nedôslednosť, či rovno nevernosť. Predovšetkým neprepadávajme hneď do opačného extrému, akého sme svedkami teraz, keď tak trochu pozabudnutá katedrála sa v priebehu týždňa stala dôvodom najtučnejších finančných darov a pozitívneho šialenstva. 

Na záver mám ešte niečo k blogerom a čitateľom, ktorí v podobných udalostiach ako požiar v Notre Dame  vidia koniec sveta alebo prinajmenšom znamenie času. Tu prenechám priestor Majstrovi, aby sa sám vyjadril  a on to aj spravil, len my sme zas akosi nepochopili alebo si to jednoducho nevšimli: „...Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema?“[1]  Rozhodne viac ako na Francúzov a "skazenú Európu" sa radšej pozrime každý do toho svojho srdca. Čo v ňom vidím?

 

[1] Lk 13,4

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo