Bratovražedná vojna musí skončiť!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bratovražedná vojna musí skončiť!

Prezidentské voľby sú za nami, krehké spojenectvo kresťanských lídrov spojených za osobou Františka Mikloška sa skončilo a šíky podporovateľov sa opäť formujú do bratovražedného boja, občianskej vojny kresťanskodemokratickej scény. Po dlhšej dobe opäť s inkvizičnou príchuťou autentickejšieho kresťanstva na jednej strane a liberálnych zradcov na druhej. 

Na tlačovej besede, dňa 26.3., KDH predstavilo nového poradcu pre cestovný ruch, majiteľa CK Bubo, Ľuboša Fellnera. Jeho vystúpenie na tlačovke nebolo veľmi presvedčivé, hoci jeho životopis je vcelku zaujímavý, precestoval celý svet a vybudoval úspešnú cestovnú kanceláriu. Onedlho sa však na Hlavných správach objavil článok, v ktorom autor vytiahol zabudnutý blog, v ktorom Ľ. Fellner tvrdí, že Írsko povolením potratov prestalo byť zaostalou zadubenou krajinou. Postupne pribúdali tiež informácie o jeho nešťastných výrokoch, v ktorých prirovnáva Severnú Kóreu k Disneylandu. Áno, aj to dokazuje, že Hlavné správy sú relevantou mienkotvronou realitou, s ktorou sa musíme naučiť žiť...

Krátko po tom, sa tieto informácie začali šíriť Facebookom, kde rozhorčení podporovatelia Kresťanskej únie nevedeli prísť KDH na meno a dušovali sa, že ako dobre, že môžu voliť Annu Záborskú na kandidátke KÚ a nie KDH, ktoré zapredalo svoje hodnoty. Ani si však neuvedomovali, ako si týmito komentármi strieľajú do nohy. Pán Fellner totiž v roku 2014 kandidoval na jednej a tej istej kandidátke ako pani Záborská! 

Pán Fellner v roku 2014 kandidoval na jednej a tej istej kandidátke ako pani Záborská. Zdieľať

Kde boli všetky tieto rozhorčené hlasy vtedy? Nevadilo im vtedy že krúžkujú A. Záborskú na rovnakej kandidátke s Ľ. Fellnerom? Najviac ma dostali rozhorčené komentáre pána Přídala, ktorý v mnohých komentároch uštipačne lamentoval nad tým, ako sa KDH menovaním Ľ. Fellnera za poradcu pri turistike rezignovalo na svoje hodnoty, pritom v roku 2014, keď bol ešte funkcionárom KDH a poslancom NR SR, sme od neho takéto komentáre nevideli. Vtedy si do KDH kopnúť nepotreboval? 

Zmenilo sa KDH, alebo skôr slovenskí kresťania?

Mám pocit, že sa chováme oveľa menej racionálne, neoverujeme si fakty, používame dvojitý meter a nechávame sa strhnúť emóciami. Plus keď sa do toho všetkého prileje kvapka kádrovania a zrnko inkvizície, máme bratovražednú vojnu na stole. 

Dokazov je hneď niekoľko. Už dávnejšie som písal blog o výroku Branislava Škripeka, ktorý sa vyjadril, že za zákaz potratov by nehlasoval. Okrem iného na otázky týkajúce sa umelého oplodnenia a potratov odpovedal aj: ,,neprijímam fanatické kresťanské názory, že niečo treba zakázať a hotovo” či ,,jednoducho nemôžeme niekoho do niečoho nútiť.” Zamýšľal som sa v ňom, či by ľudia uhádli správne, ak by sme sa ich opýtali, či tieto rokmi zaprášené výroky povedal B. Škripek alebo A. Hlina a akú emóciu v nás vyvoláva poznanie že sú od B. Škripeka, resp. akú by vyvolávalo ak by boli od A. Hlinu. Aké veľké predsudky máme? Aké jednoduché by bolo pána Škripeka, za tieto už zabudnuté výroky, rozniesť po internetoch ako liberála ktorý zrádza kresťanské hodnoty…

Takéto príklady nájdeme na oboch stranách. Len nedávno napísal A. Hlina blog, kde vytiahol na svetlo sveta videá Daniela Šobra, reportáž Reportérov z RTVS a tvrdil, že: ,,Sekty majú obrovský záujem ešte viac preniknúť do politiky.“ Upozornil voličov KÚ, že na ich kandidátke budú voliť aj pastora kresťanského spoločenstva Milosť, ktorú mnohí označujú za sektu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Branislav Škripek vzápätí na to poukázal, že v KDH sú členovia Milosti tiež, dokonca sú aj mestskými poslancami. 

Vždy nakoniec zistíme, že sme vlastne rovnakí

Tento a mnohé ďalšie príklady poukazuju na to, že akokoľvek sa od seba snažíme dištancovať, vždy nakoniec zistíme, že sme vlastne rovnakí. S rovnakými hodnotami, programom, názormi, a rovnako veľkými osobnými konfliktami. Vedieme občiansku vojnu, kde sa strieľa do toho, s kým som ešte prednedávnom spolupracoval. Tak KDH odstrelilo z kandidátky D. Šobra, napriek tomu, že ešte v minulých voľbách podporilo primátora Brezna, ktorý je tiež členom Milosti. Podporovatelia KÚ odpálili KDH Ľuboša Fellnera, s ktorým ešte nedávno pani Záborská kandidovala na jednej kandidátke. 

Ako náboje v tomto boji sa nepoužívajú racionálne argumenty, ale vzorec ,,katolíckej purity“ Zdieľať

A ako náboje v tomto boji sa nepoužívajú racionálne argumenty, ale vzorec ,,katolíckej purity“ a cez palubu je hodený každý, kto do nej nezapadá. Paradoxne, nakoniec zisťujeme, že podľa istej časti kléru do nej najlepšie zapadá Kotleba či Harabin. A my sa nechávame do tejto ich hry zatiahnuť. 

Nevyšachujme sami seba!

Keď sa stretávam s kresťanskými politikmi z celého spektra, cítiť z nich, že sami nevedia ako ďalej. Každý v zákopoch čaká na európske voľby, dúfajúc že sa v nich nanovo rozdajú karty. Tie sa aj rozdajú, otázkou zostáva, či zostane niekto, kto bude schopný hrať partiu. Obe strany sú z jedneho cesta, vyhraňovať sa voči sebe dokážu len tak, že posúvajú laťku spomínanej purity ďalej a ďalej a čím ďalej, tým viac hráčov padá cez palubu, lebo do vzorca nesedia. Obávam sa, že sa zobudíme až keď do neho nebude sedieť nikto z nás a o slovo sa prihlásia ,,proliferi“ z ĽSNS, ,,znovuzrodený“ Harabin a ,,jemne" fundamentalistické KDŽP. Nevyšachujme sami seba!

Obrázky: 1. Jeruzalemská armáda, film Kráľovstvo nebeské, 2. Bitka o Nájeru, prvá kastílska občianska vojna

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo