Je dosť vody na nohy pre každého ?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Je dosť vody na nohy pre každého ?

"Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte jeden druhému nohy umývať. Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám. " (Jn 13,14-15)
Ježiš hovorí apoštolom, aby si jeden druhému navzájom umývali nohy a hovorí tým, že si máme tí čo sú učeníkmi, apoštolmi Krista horlivo ba až otrocky oddane a pokorne slúžiť navzájom. To znamená, že ak tak činíme máme podiel tak na práci a snahách pre Božie kráľovstvo, ale aj podiel na sláve do ktorej nás Ježiš volá.  Cesty boli v tej dobe prašné a plné nečistoty, veď neboli z asfaltu ani betónu a aj ľudia sa premávali na somárikoch, poťažne koňoch. Hospodárske zvieratá tiež mali svoj podiel na znečisťovaní cesty po ktorej ich viedli. Nohy človeka, ktorý veľakrát v tých končinách behal bosý a cestou stúpil do kade čoho, boli dosť znečistené a preto nie náhodou túto činnosť robili tí čo v spoločenskom rebríčku boli na najposlednejšom  mieste - otroci.  

Vzájomné umývanie nôh, tak ako nás to učí Ježiš má jeden veľmi dôležitý aspekt a to dôraz na slová "jeden druhému ". Znamená to, že bolo by nesprávne, ak by jeden zo spoločenstva umýval nohy, ktorého na túto úlohu vyčlenia a vypadla by z toho vzájomnosť, ktorá je spolu s Duchom Svätým tým tmelom, silou zjednotenia sa v službe a láske k Bohu. V Matúšovom evanjeliu sa dočítame : "Žiak nie je nad učiteľa ani sluha nad svojho pána. Stačí, keď je žiak ako jeho učiteľ a sluha ako jeho pán." (Mt 10, 24-25) Ježiš umýva nohy tým z ktorých urobil svojich učeníkov. Ježiš hovorí, že je ich Pán a Učiteľ, dáva im príklad, učí ich čo majú robiť, komu to majú robiť a ako to robiť. Budem preto umývať nohy tým, čo sú učeníkmi môjho Pána a nepodľahnem pokušeniu umývať nohy ľuďom celého sveta a stať sa tak väčším ako ten kto je môj Pán a Učiteľ. Budem umývať nohy tým, čo sú ochotní umyť nohy aj mne, aby tak mali podiel so mnou na sláve Kristovej. Budem ich umývať vodou a utierať zásterou tak ako to učí Ježiš a nepodľahnem pokušeniu bozkávať ich, lebo žiak nie je nad učiteľa a sluha nad svojho pána. 

O kajúcej sa hriešnici čítame : "... s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom. " (Lk 7, 38) Nohy bozkávam Kristovi, keď činím pokánie, uznávam ho za svojho zvrchovaného Pána. Ježiš sa pred zajatím modlí za Cirkev : "...aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal." (Jn 17,21) Je čas umyť si navzájom nohy medzi kresťanmi, učeníkmi Krista. Je čas umyť si nohy navzájom v rodinách, aby láska a Duch Kristov ich držali spolu a ostali verné a súdržné. Je čas začať umývať ich a neprestávať slúžiť si navzájom. Je čas umyť nohy Spasiteľa bozkami a slzami pokánia. Nech svet uverí v Božieho Syna, aby sa zachránil, robil pokánie a našiel milosť v očiach Boha Otca, keď pohliadne na pokorné srdcia obmyté Kristovou krvou vyliatou na Golgote za každého z nás. Prajem a vyprosujem každému požehnaný čas prípravy na slávenie tajomstiev Veľkej noci a slávne vzkriesenie nášho Pána.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo