Väčšina mladých kresťanov by uprednostnila KDH pred KÚ

Väčšina mladých kresťanov by uprednostnila KDH pred KÚ

Vyplynulo to z neformálneho prieskumu Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska.

Na FB a Instagrame Kresťanskodemokratickej mládeže Slovensk sme sa pýtali, koho by volili mladí?

Do našej ankety sa zapojilo 257 mladých ľudí a jej výsledky sa líšili od výsledkov prieskumu denníka Postoj. Až cca 70% našich sledovateľov na instagrame, sú ľudia vo veku od 18 do 34 rokov. Pri skorších prieskumoch sa ukázalo, že sú to najmä mladí praktizujúci katolíci (94%) zo spoločenstiev, ktorí sú pro-life (93%), zapájajú sa do života Cirkvi (93% sa chystá na Pochod za život a 51% už na nejakom bolo). Až 76% z nich si myslí, že by sme mali prijať nejakých utečencov, zároveň si 73% myslí, že by sme nemali povoliť výstavbu mešity. 

Tieto prieskumy nie sú reprezentatívne a ani tak nemajú byť chápané. Ukazujú však trendy istej časti spoločnosti, ktorá je však pre kresťanskú demokraciu veľmi dôležitá - mladých praktizujucich kresťanov.

V poslednom prieskume sme sa pýtali na to, či by sa mali kresťanské strany zjednotiť, 84,7% ľudí odpovedalo že áno a len 15,3% že nie. Je to podobné ako pri prieskume Postoja.

Väčší rozdiel sme však zaznamenali pri prieskume podpory strán. V denníku Postoj, voliči vo veku 18-39 rokov preferovali KÚ s 31%, KDH skončilo druhé s 26% a zvyšok boli buď nerozhodnutí alebo marginálnymi percentami podporili iné strany. Prieskum tiež ukázal, že kresťanskí voliči OĽANO sa takmer do jedného preskupili do KÚ. V našom prieskume sa mladí mali rozhodnúť medzi KDH a KÚ. Pre KDH by sa rozhodlo 151 (58,7%) z nich a pre KÚ 106 (41,3%) z nich. 

Dovolím si povedať, že ak by sa dalo zo vzorky odpočítať  10% našich sledovateľov, ktorí ešte nemali 18 rokov, percentá pre KDH by boli ešte vyššie. 

Musím sa priznať, že takéto výsledky som nečakal. Predpokladal som, že vzhľadom na to, že našich sledovateľov tvoria mladí praktizujúci katolíci, mnohí zo spoločenstiev, KÚ bude suverénne dominovať a toto hlasovanie potvrdí mýtus o skostnatelom elektoráte KDH. Myslím, že prieskum na Postoji, aj prieskum medzi našimi sledovateľmi tento mýtus búra. Zdá sa, že KDH má medzi mladými podporu v rovnakej miere, ako medzi staršími. Potvrdzuje to aj prieskum Rady mládeže Slovenska, v ktorom by KDH získalo vo voľbách 7,7% hlasov, ak by volili iba mladí. 

KDH má na to, aby oslovilo mladých. Musí však nájsť zaujímavé témy a ich nositeľov. Takými môže byť napríklad Milan Kabina, podpredseda KDMS, ktorý je zároveň člen predsedníctva KDH, či mnohí ďalší mladí kresťanskí demokrati, o ktorých ešte nie je počuť, ale verím, že už čoskoro bude. 

Ešte predtým nás však čaká psia povinnosť, ktorú od nás očakáva 80% ľudí v prieskume Postoja a 85% v tom našom, a tou je zjednotiť kresťanské strany. Voľby do EP sa blížia, v nich sa rozdajú karty a verím, že si po nich konzervatívni lídri sadnú za jeden stôl a dohodnú sa na ďaľšom spoločnom postupe. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo