Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. apríl 2019

Som to azda ja ?

zažil som už toho veľa ? to pomyslené bahno som si z mysle nedokázal zmyť
Som to azda ja ?

Ako mám vedieť, či to celé, je skutočne pravda. Ak by bolo pravdou, že mačka môže byť súčasne aj živá aj mŕtva, potom neexistujú tajomstvá. Každá odpoveď je správne nesprávnou a naopak. Kým niekto neotvorí krabicu. Ak je ale zatvorená príliš dlho, len málo je tých čo veria, že bude živá. Teda iba viera ju drží pri živote. A kým existuje jediný človek, ktorý verí, že je živá, je pre ňu lepšie, aby ju neotvárali. Má strach ? A ak, tak čoho sa bojí ? Ja by som sa bál, že ma otvoria neskoro. Ale ak už nikto neverí, že žijem, kto sa bude radovať ?

Čo ale v prípade, že sa spýtam, či to náhodou nie som ja. Koho sa to pýtam ? Sám seba, alebo Jeho. Sám si zatvorím svet okolo seba. A svet zatvorí mňa. Seba si uvedomujem a teda viem odpoveď či som, alebo nie som ten, ktorý Ho zradí. Pre svet som to ja a nie som  to ja. Ak to ale nechcem byť ja, musí v to veriť aspoň jeden človek. A aby v to jeden človek veril musím ja veriť, že taký Niekto existuje. A tu akoby sa sama núkala odpoveď na otázku, ktorú si kladie skôr alebo neskôr asi každý z nás. Prečo vlastne veriť ? Aké jednoduché a pritom zložité.

Jednoduché je z toho tvrdenie : Verím v to, že niekto verí v to, o čom ja pochybujem.

Zložité je  - Ak prestanem veriť ja, prestane veriť aj On ? 

Záver nie je vôbec ľahké napísať, keď odpoveďou na otázku je otázka nová. Tak si to teda ešte raz zhrňme. Som to azda ja ? Sám si to povedal. Myslím, že mi neprestal veriť a dokonca mi dal slobodu, aby som si vybral. Veril, že ho nezradím aj keď už vedel, čo sa stane. Kto z nás by to dokázal. Možno azda malé deti, tie to dokážu a to vidím na svojich doma, ako keď stý krát pozerajú tú istú rozprávku s nádejou, že tentoraz to skončí inak. Nemohol byť dospelým človekom ak to mal dokázať, ale ani dieťaťom. Potrebujeme Ho, lebo inak by sme neboli slobodní. Práve to, že aspoň trochu veríme, že on nám verí aj keď vie, je vlastne definíciou slobody, o ktorú sa tak hrdo dennodenne bijeme.

Pokiaľ veríme, nejde prehrať.

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
O statočnej Zuzane

O statočnej Zuzane

Každoročne sa teším na pondelok po piatej pôstnej nedeli. V tento deň v našich kostoloch zaznieva pri svätých omšiach najdlhšie prvé čítanie v liturgickom roku. Je to príbeh z 13. kapitoly Knihy proroka Daniela. Príbeh o statočnej Zuzane a dvoch nečestných sudcoch. 

Blog
Myšlienky aktuálne aj po štvrťstoročí

Myšlienky aktuálne aj po štvrťstoročí

Pred 25 rokmi ma Franz Olbert, predseda katolíckej sudetonemeckej spoločnosti Ackermann – Gemeinde pozval na ich konferenciu do Regensburgu „Päť rokov po revolúcii: Nádeje – reality – perspektívy“.  Aj po štvrťstoročí je môj referát aktuálny.