Ako Slovensko dobrovoľne uznalo homosexuálne manželstvá

Ako Slovensko dobrovoľne uznalo homosexuálne manželstvá

V eurovoľbách sa bude veľa hovoriť o národnej suverenite. Ako zastupujú naše ministerstvá záujmy Slovenska? Pozrime sa na prípad, ktorý prinútil Slovensko uznávať homosexuálne manželstvá napriek Ústave SR .

Vráťme sa k prípadu COMAN et al., ktorým Európsky súdny dvor prikázal členským štátom Európskej únie uznávať manželstvá osôb rovnakého pohlavia pre účely ich pobytu v danej krajine. Toto je v prípade Slovenskej republiky v rozpore s Ústavou SR. Ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Mohli slovenské orgány pracovať na odvrátení tohto rozhodnutia Európskeho súdneho dvora? Mohli a mali. Mali, lebo to žiada samotná Ústava SR. A mohli, keďže Slovensko mohlo ústne intervenovať teda oponovať návrhu na Európskom súdnom dvore.

Slovensko túto možnosť nevyužilo. Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo do sporu nevstúpiť. Prípad prešiel bez záujmu médií a teda aj politikov. Dnes čelíme nabúraniu nášho ústavného poriadku v prípade ochrany manželstva.

Slovenským orgánom nestála ochrana suverenity Slovenska ani za intervenciu na Európskom súdnom dvore. Možno boli iné záujmy. Slovensko sa vtedy uchádzalo o sídlo Európskej liekovej agentúry a tak sme možno vymieňali. Ak by to tak skutočne bolo, potom sme vymenili suverenitu za „sklené gorálky“ a „fľašu ohnivej vody“.

Ako zabrániť konaniu našich orgánov proti suverenite krajiny? Iba tak, že z toho urobíme predmet verejného záujmu, predmet politiky.

Je čas tlačiť ma zmeny legislatívy s cieľom väčšej transparentnosti toho, čo zástupcovia Slovenska hovoria a odsúhlasujú v zahraničí.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo