Milovaným rodičom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Milovaným rodičom

Poďakovanie tým, ktorí stáli a stoja v mojom živote v prvej línii...

Milá mama,

chcem Ti verejne poďakovať za to, že si mojou mamou. Určite je veľa spôsobov, ako vyjadriť môj obdiv a lásku k žene, ktorá mi dala život a vždy stála pri mne. Teraz, rozhodujúc sa pre tento krok a cítiac to takto, verím, že tieto slová ostanú hlboko vryté v Tvojom srdci, živé a nachádzané aj dlho po tom, čo tu už nebudem. Nikdy som Ťa neprestal obdivovať za Tvoje osobnostné kvality, schopnosť, s akou dokážeš veci zorganizovať, Tvoju vnútornú silu, odvahu, jednoduchosť a prirodzenosť. Nemíňala si peniaze na make-up, drahé oblečenie, nechodila si sa zabávať s kamarátkami... Tvoja rodina, či už my, Tvoje deti, otec, ale aj Tvoji súrodenci (a predtým Tvoji rodičia), boli Tvojím životom, živou súčasťou Teba a Ty si pre nás všetkých bola a zostávaš nenahraditeľnou. Obdivujem Ťa za to, že si sa našla v práci so starými a chorými ľuďmi a ešte stále to vnímaš ako svoje poslanie. Najviac zo všetkého Ti ale ďakujem za to, že si ma naučila milovať, že si mi zasievala do srdca dobroprajnosť, cit pre spravodlivosť, odpúšťanie, rozlišovanie, hľadanie hodnôt, skromnosť, mierumilovnosť, cudnosť a odvahu zastať sa tých, ktorí to potrebujú. Vďaka Tebe viem, že sa oplatí bojovať za ľudí, ktorých považujem za rodinu. Ceniť si a rozvíjať to, že môžem niekoho milovať a tvoriť s niekým rodinu, hoci nie biologickú. Prepáč mi tie trápenia, ktorými si si kvôli mne prešla.

Milý otec,

vždy si tvrdo pracoval, aby mi nič nechýbalo. Nikdy som neprenikol do Tvojej duše, ale viem, že je v nej veľmi veľa dobra. Pomáhal si iným ľuďom, ak si mohol a i v rodine si bol k dispozícii, ak bolo treba a zvládal si to. Viedol si ma k hodnotám a zodpovednosti a vždy si chcel, aby som sa mal lepšie. Nevyjadroval si často, čo cítiš, ale viem, že si na svoje deti hrdý. Odpusť mi, ak som nebol takým synom, akého si možno chcel mať. Uvedomujem si svoje nedostatky a neustále sa chcem zlepšovať. Vyrastal si v rodine, v ktorej si to nemal jednoduché a veľmi Ťa obdivujem za to, ako si to ustál. Môžeš byť vzorom pre dnešného muža v tom, že si sa nikdy nevzdal svojej manželky, ale vzdal si sa všetkého, aby si mohol byť s ňou. Zostal si bez vlastnej rodiny, a predsa si kráčal ďalej. Odpusť mi, že som Ťa nie vždy chápal, že som sa málo snažil v našom vzťahu otec – syn, a že som nemal dostatok trpezlivosti s tvojimi odlišnosťami. Verím, že sa nám podarí dobehnúť aspoň niečo zo strateného času, počas ktorého sme si k sebe nenachádzali cestu. Chcem, aby si vedel, že som Ťa mal vždy rád a nikdy sa to nezmení. Ak Ti ktokoľvek ublíži, spozná aj mňa.

Hoci je toto venované Vám, drahí rodičia chcem sa poďakovať aj Tebe, milá sestrička, že si ma vždy milovala takého, aký som, že si ma naučila toľkým veciam. Mám pocit, že si ma naučila žiť. Bez Teba by som bol v mnohých oblastiach života a v iných ľuďoch dodnes stratený. Aj Ty mi máš čo odpúšťať...

Neboj sa, krstný otec, ani na Teba som nezabudol. Poznáš ma celý život, si mi ako druhý otec a zároveň aj starý otec. Ďakujem Ti, že kvôli Tebe si aspoň viem reálne predstaviť, ako asi môže vyzerať láska starého rodiča k svojmu vnukovi. Nuž, chlapom v našej rodine bolo asi dané nedokázať vyjadrovať svoje emócie, ale viem, že si ma mal vždy rád. Ďakujem Ti za všetko, čo si ma naučil a že si urobil môj život krajším.

Kto z nás v rodine neurobil chybu? Vaše chyby voči mne sú však dávno zotreté mojou láskou k Vám tak, ako to vždy platilo aj naopak. Nemôžem povedať, že Vás už nikdy nesklamem, ale chcem, aby ste vedeli, akí ste boli a vždy budete pre mňa dôležití.

Vy ste moje hviezdy...


Titulný obrázok: Family interaction

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo