Developerský tím Vallo naštartoval

Developerský tím Vallo naštartoval

Ide o developerský projekt Vydrica, kontroverzného podnikateľa Ladislava Reháka z podnikateľskej skupiny Michal Lazar, Peter Lukeš, Alexej Beljajev. Podnikateľov, privatizérov roky napojených na všetky vlády, ktoré tu kedy pôsobili. Všetkých pánov okrem Alexeja Beljajeva nájdete v zoznamoch spolupracovníkov Štátnej tajnej bezpečnosti. A teraz sú to blízki partneri Tímu Vallo.

Aby to tak však nevyzeralo a priamo pred kamerami nevystupovala rodina Rehákovcov, tí sú totiž vlastníkmi celého pozemku, vypeknili sa cez firmy Vydrica a.s. a Urbicom Devepment a spojili s developerom Lucron.

Treba uznať, že ide o zničené, zdevastované územie, jedno veľké smetisko priamo pod Bratislavských hradom. Hanba. A s tým územím rozhodne treba niečo urobiť. A nie je v moci nikoho zakázať na tomto území, ktoré pred pár rokmi "demokratická pravica SDKÚ" predala súkromníkovi stavať. Áno, kedysi ten pozemok patril nám Bratislavčanom. Teda nemôžeme podnikateľovi, ktorý za tieto pozemky zaplatil, zakázať stavať. Ako bratislavskej verejnosti nám však musí záležať na tom, čo sa na tomto území postaví, či štvrť kopírujúca pôvodnú zástavbu alebo zas len ďalšie neočarujúce sídlisko. Ako to vyzerá dnes? Verejnosti a mestským poslancom sa predstavila ľúbivá vizuálizácia, taká, aby sa sa zapáčila viac-menej každému. Uličky, zákutia, kvety, zachovalé pamiatky. No, ale toto sme zažili už pri Zucrekmandeli a projekte River Park, pod ktorý sa nechcel zahraničný architekt podpísať a radšej sa vzdal zákazky, však? 

Takže k tým uličkám. Na tomto území, ktoré nie je veľké, sa plánuje postaviť 450 bytov, 700 parkovacích miest a vraj tam majú byť ešte obchodné priestory, verejné priestory, kreatívne dielne a vraj a tom som sa dobre zasmial komunitné priestory. Dosť, nie? Projekty sú hotové, len mám pocit, že tie uličky sa proste na to územie, ktorého vizualizáciu nám developeri predstavili, nezmestia? Pýtam sa, teda, bude sa môcť k nim verejnosť vyjadriť? Budú nám donekonečna ukazovať len tie vizualizácie? Alebo aj reálne plány? Zatiaľ okrem jediného mestského poslanca, ktorý je zhodou okolností tiež architekt nikto neponúkol svoj názor. Tento ako jediný k projektu napísal zmysluplnú kritiku - projektu vyčítal výšku budov a zakrytie výhľadu na Dóm sv. Martina smerom od River Parku či verejný priestor, ktorý nebude patriť mestu. Okrem tohoto výstrelu sa inak zo všetkých stránok na mňa valí z Tímu Vallo len tradičné vallovské nadšenie. Vydrica je chúlostivé územie Bratislavy, ktoré bolo počas komunizmu nariadením zhora zlikvidované, lebo sa papalášom zdalo "chudobné" a málo pompézne. Aj teraz budú projekty odklepnuté zhora bez názoru verejnosti? Bez diskusie? Ak áno, tak nadobunem pocit, v tomto tíme ľudí, nehrajú prvé husle magistrát, mestskí poslanci či nebodaj obyvatelia - ale zas len developer, ako to bolo za najtemnejších čias Bratislavy. A tiež, že sa opäť potvrdí pravidlo dvojakého metra: keď sa stavali opachoidné projekty za predchádzajúceho vedenia mesta - Zuckermandel a spol., tak ľudia z okolia dnešného primátora spustili pekelnú paľbu na sociálnych sieťach, no ak odobria projekt oni a ich blízki kamaráti, ktorí sa za ním ukazujú, verejnosť má právo byť len tlieskajúcim komparzom.

Keď si spočítam tých 28 822 metrov štvorcových pozemkov a 68 000 metrov obytnej plochy a odpočítam cesty, cestičky, odstup od jednotlivých budov, nejaký ten krík alebo stromček a parkovacie miesta, príjazdy a výjazdy, tam mi to vychádza, že ten mestský poslanec má s kritikou predsa len pravdu. Bude tu zopár 6 poschodvých betónových budov, ktoré z nábrežia zakryjú všetky výhľady na Staré Mesto. Veď projekt sa musí developerovi oplatiť, to je to hlavné! Preboha, toto je náš cieľ? Aby sa projekty oplatili? (Inak, pri tomto projekte dufám, že bola na magistrát odovzdaná dopravná štúdia a EIA.)

A Bratislavčania prosím pozor! Na tomto území je nielen Vodná veža, ale aj pozemok o rozlohe 4043 metrov štvorcových, ktorý stále patrí nám Bratislavčanom, aby náhodou z neho časom zas čosi neubudlo pre kamarátov.

K developerovi Lucrom len toľko: už staval napríklad nie veľmi vábnu budovu, ktorá si hovorí Urban Residence oproti Policajnému prezídiu na Račianskej ulici - ako sa vtedy správal si je potrebné si pripomenúť - stačí sa opýtať obyvateľov okolia Račianského mýta. Zažívali hororové situácie.

Ešte poznámka k snom Matúša Valla. Neraz sa vyjadril o tom, že sa odkloní doprava a revitalizuje územie okolo a pod mostom SNP. Aj to by bolo treba, tiež je v katastrofálnom stave. A primátor sa dokonca už nechal počuť, že to nebude problém, vraj tá vyťaženosť na spomínanom území klesá. No ale naopak. Doprava v tomto území sa zvyšuje, počet áut rastie, tak ako rastie počet prekážok plynulej dopravy. A nielen to. Z Petržalky, Šafárikového námestia a Štefánikovej ulice práve tu jazdí najviac spojov MHD. Napokon čo s plynulosťou urobila jedna svetelná križovatka, ktorú museli inštalovať, aby majitelia bytov a obchodných priestorov v Zuckermandeli mohli vôbec vyjsť autami cesty, ktoré lemujú nábrežie. Ak by som bol podozrievavý viac, ako som, tvrdil by som, že ten veľký záujem o revitalizáciu okolitého územia za peniaze Bratislavčanov, nie je pre Bratislavčanov. Je preto, aby mali noví majitelia bytov pekné okolie a výhľady. Lebo z bytov, treba vyrobiť luxusné byty a luxusné obchodné priestory. Veď, kto si kúpi predražený byt v susedstve dopravného úzla? 

Bol by som naozaj rád, keby som sa už raz dočkal riešenia bolestných častí Bratislavy, v ktorom sú Bratislavčania na prvom mieste. Zdá sa, že tá chvíľa je stále v nedohľadne. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karol Frech: Ulica na Vydrici v Bratislave, 1920. Repro - Web umenia SNG

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo