Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. marec 2019

Svedomie poslancov Smer-u alebo kam vietor, tam plášť

Stabilná strana aj vláda sú potrebné, ALE. Keby je verejná mienka nastavená viac liberálne a napr. 60% ľudí by nemalo problém s registrovanými partnerstvami, Smer dá povel a máme to tu.
Svedomie poslancov Smer-u alebo kam vietor, tam plášť

NR SR v piatok s viac ako ústavnou väčšinou schválila vypovedanie Istanbulského dohovoru. Koalícia a časť opozície sa zjednotila na dobrom návrhu. Samotné rozhodnutie ma veľmi potešilo, pretože sme ako krajina odmietli ideológiu gender priamo cez našich volených zástupcov. No vyvolalo to vo mne aj viaceré otázky ako napr. aké je hodnotové ukotvenie poslancov Smer-u, keď nemajú problém hlasovať proti dohovoru a zároveň zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokov, čo je veľmi populistické, nezodpovedné a neudržateľné rozhodnutie, hoci oceňujem snahu odmeniť ženy – matky znížením odchodu do dôchodku vzhľadom na prichádzajúcu demografickú krízu.

Pochvala pre Maroša Kuffu

V prvom rade by som ocenil snahu farára Mariána Kuffu a jeho tím Slovenský dohovor za rodinu, ktorý chodil po Slovensku, robil osvetu a pred pár dňami dostal Maroša Šefčoviča do pozície, že ak chce jeho hlas, Istanbulský dohovor musí byť odmietnutý. Hoci Maroš Kuffa a jeho tím si politicky neraz uletel (naposledy verejnou podporou pre Štefana Harabina), tento jeho politický krok oceňujem.

Pred pár dňami dostal Kuffa  Maroša Šefčoviča do pozície, že ak chce jeho hlas, Istanbulský dohovor musí byť odmietnutý. Zdieľať

Aby nám to liberáli všetko nezrátali aj s úrokami

Tu by som sa nakrátko zastavil pri stretnutí a implicitnej podpore slovenských biskupov pre Maroša Šefčoviča pred prvým kolom prezidentských volieb. Cirkev sa snaží, aby sa ľavica nestala antiklerikálna. Zdá sa, že sa jej to skutočne darí. V 2014 potraty vďaka podpore KDH, teraz odmietnutie Istanbulského dohovoru a podľa slov Róberta Fica to bude po prezidentských voľbách aj zákaz adopcie detí pármi rovnakého pohlavia priamo v Ústave. Samotné rozhodnutia ma tešia, ALE. Čo tento pragmatizmus spôsobí, keď tu nebude Smer a ľavico-liberálne prúdy začnú narastať. Na podpore Zuzany Čaputovej to už vidíme. Veľmi málo ľuďom vadí jej hodnotové bioetické smerovanie. Aby sme sa o niekoľko rokov neocitli v situácii, kedy to silne liberálna vláda Cirkvi zráta, lebo sa bude chcieť vysporiadať nielen s tradičnými hodnotami, ale najmä so stranou Smer a jej pochybnými praktikami.

Aby sme sa o niekoľko rokov neocitli v situácii, kedy to silne liberálna vláda Cirkvi zráta, lebo sa bude chcieť vysporiadať nielen s tradičnými hodnotami, ale najmä so stranou Smer a jej pochybnými praktikami. Zdieľať

Flexibilná morálka Smer-u

Ďalšia vec, ktorá ma privádza k zvýšeniu opatrnosti je hlasovanie na povel u poslancov Smer-u. Stabilná strana aj vláda sú potrebné, ALE. Keby je verejná mienka nastavená viac liberálne a napr. 60% ľudí by nemalo problém s registrovanými partnerstvami, Smer dá povel, dohodne sa s liberálmi a máme to tu. Toto je len príklad, ale chcem ním ukázať aké vratké je spoľahnúť sa na integritu Smer-u.

Keby je verejná mienka nastavená viac liberálne a napr. 60% ľudí by nemalo problém s registrovanými partnerstvami, Smer dá povel, dohodne sa s liberálmi a máme to tu. Zdieľať

Štiepenie vnútri strany Smer?

Osobitne by som sa pristavil pri morálke poslancov Smer-u. V Smere je liberálne krídlo, z ktorého je aj súčasný premiér Pelegrini, a konzervatívne krídlo, z ktorého je napr. Juraj Blanár, člen ružencového bratstva, alebo aj Ján Podmanický, absolvent katolíckej teológie. Svoje osobitné krídlo má podľa mňa aj Ľuboš Blaha, ktorý si ide na svojej neomarxistickej ideologickej vlne. Každopádne Róbert Fico sa pragmaticky rozhodol pre konzervatívnu rétoriku aspoň čo sa týka bioetických otázok. Jeho socialistickí kolegovia v Bruseli sa musia diviť, keďže ich agenda je postavená na právach pre rôzne menšiny, gender ideológii, práve na potrat, etc. Presný opak. To, že poslancom Smer-u nevadí zastropovanie veku odchodu do dôchodku do istej mieri chápem, lebo sú ľavičiari. Avšak nechce sa mi veriť, že liberálnemu krídlu Smer-u nevadí napr. odmietnutie Istanbulského dohovoru, či avizovaná zmena Ústavy zakazujúca adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Tejto skupine poslancov musí skôr imponovať rétorika Progresívneho Slovenska, ktoré tiež chce riešiť väčšinu problémov štátnym zásahom-centristicky, je ľavicové skrze sociálne projekty a hodnotovo/bioeticky je na úrovni eurosocialistov.

Svoje osobitné krídlo má podľa mňa aj Ľuboš Blaha, ktorý si ide na svojej neomarxistickej ideologickej vlne. Zdieľať

Veľmi zaujímavý je aj rozhovor s Borisom Zalom, zakladateľom Smer-u, ktorý v 2016 Smer opustil a dnes mu imponuje skôr PS so Zuzanou Čaputovou. (Niet divu, veď samotný Štefunko pred pár rokmi volil Smer.) Zala kritizuje nielen Ficov obrat smerom ku kresťanským bioetickým hodnotám, ale aj Šefčovičovu kampaň, v ktorej sa snažil osloviť elektorát, ktorý mu nie je úplne blízky. Vraj keby bol úprimný a neprebral Ficovu rétoriku, získal by viac. Odporúčam pozrieť.

Inzercia

Na stole je teda otázka, či liberálne krídlo zostane súčasťou Smer-u, najmä ak Róbert Fico bude pritvrdzovať v konzervatívnej hodnotovej rétorike.V istej fáze budú musieť, ak to už nie je reálny scenár,  liberálni poslanci Smer-u voliť proti svojmu svedomiu. Neviem. Možno sú na to už zvyknutí

V istej fáze budú musieť, ak to už nie je reálny scenár,  liberálni poslanci Smer-u voliť proti svojmu svedomiu. Neviem. Možno sú na to už zvyknutí. Zdieľať

Koniec Šefčovičovej kariéry v Bruseli?

Krátka zastávka pri Marošovi Šefčovičovi: on sám ako podpredseda Európskej komisie sympatizoval s eurosocialistami. To, či je skutočne katolík a akého druhu riešiť nechcem. Je to jeho osobná záležitosť. Faktom však je, že kým bol v Bruseli, hájil skôr opačné názory ako háji teraz napr. v oblasti genderu, sexuálnych práv, etc. Tento jeho obrat mu môže zásadne uškodiť v bruselskej kariére, keďže by kandidoval opäť za eurosocialistov.

Každopádne, paktovanie so Smer-om môže vyjsť veľmi draho v budúcnosti. Preto síce oslavujme úspechy, ktoré v konečnom dôsledku chránia ľudskú dôstojnosť ako aj prirodzenú identitu muža a ženy, no bdejme a buďme prezieraví.

Zdroj obrázka: http://static.cdn.markiza.sk/media/a501/image/file/21/1420/OrCa.predstavitelia_smeru_sd.jpg

Odporúčame

Blog
Obnova rodiny, Cirkvi a štátu

Obnova rodiny, Cirkvi a štátu

Pápeži od Leva XIII., ktorý je zakladateľ modernej sociálnej náuky Cirkvi, sa snažili o obhajobu troch nevyhnutných spoločnosti: rodiny, Cirkvi a štátu/politickej obce. Práve tieto tri spoločnosti sú kľúčové pre každého človeka, lebo každý je členom rodiny, je občanom a je viac-menej veriacim, aj keď nie nevyhnutne kresťanom. Dlhé storočia tento model v západnom svete fungoval a bol dobrý, lebo ponúkal človeku ako sociálnej bytosti naplnený život. Avšak po kultúrno-sexuálnej (najmä hnutie Hippies v USA) a technicko-ekonomickej revolúcii sú tieto spoločnosti vážne poškodené. Je možná obnova?

Blog
Zaplatia Bratislavčania obrovské dlhy Devína?

Zaplatia Bratislavčania obrovské dlhy Devína?

Celý problém sa ťahá už dlhodobo a jednoznačne si ho spôsobila samotná mestská časť. Devínska radnica a jej vedenie však teraz vidí veľkú možnosť ako sa tohoto dlhu zbaviť. Cítia, že majú nerozhodného a slabého primátora, ktorý o tejto časti mesta vôbec netuší a časť jeho zastupiteľstva, ktorí o bratislavských väzbách nemá ani tušenia.

Blog
Dvaja mŕtvi bratia

Dvaja mŕtvi bratia

Liturgia nám v treťom cykle čítaní (rok C), ktoré sa v nedele zameriava hlavne na Lukášovo evanjelium, vyberá na štvrtú pôstnu nedeľu skutočný skvost. Všeobecne je text známy ako podobenstvo o márnotratnom synovi. V kontexte však ide o časť 15. kapitoly tretieho evanjelia, ktoré pozostáva hlavne z troch podobenstiev, ktoré sú tematicky spojené. A tak môžeme hovoriť o podobenstvách o stratenej ovci (15,4-7), stratenej drachme (15,8-10) a stratenom synovi (15,11-32). Okrem výslovného pomenovania, že niečo, alebo niekto sa stratil, rozprávania spája aj základná rozprávačská kostra, kde po nájdení strateného nasleduje zo strany majiteľa – otca radostná oslava. Podobenstvá sú zároveň zaobalené úvodom (v.1-3), ktorý nám predstavuje situáciu a teda vlastne kľúč k významu. Preto tento úvod vhodne obsahuje aj samotné liturgické čítanie.