Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. marec 2019

Zaplatia Bratislavčania obrovské dlhy Devína?

Celý problém sa ťahá už dlhodobo a jednoznačne si ho spôsobila samotná mestská časť. Devínska radnica a jej vedenie však teraz vidí veľkú možnosť ako sa tohoto dlhu zbaviť. Cítia, že majú nerozhodného a slabého primátora, ktorý o tejto časti mesta vôbec netuší a časť jeho zastupiteľstva, ktorí o bratislavských väzbách nemá ani tušenia.
Zaplatia Bratislavčania obrovské dlhy Devína?

Tento problém je zložitý a mnohí obyvatelia Bratislavy, sa s ním ešte nestretli, nakoľko nepoznajú jeho históriu a aj preto, že majú svojich problémov v ich metských častiach dosť. Tešia sa z nedeľných výletov do krásnej časti Bratislavy. Ale za koho peniaze? 

Pokúsim sa teda tento neutešený stav popísať. Pred rokmi sa chcela devínska radnica zahrať na developera, postaviť luxusné bytovky a predať ich solventným zákazníkom. S plnou podporou obyvateľov. Medzi ktorými boli aj súčastná starostka Ľubica Kolková a dlhoročný funkcionár samosprávy a bývalý mestský poslanec Ignác Kolek. Projekt skrachoval, dlhy mestská časť odmietala splácať a tieto šialene rástli. Ak to spočítame pokuty už dávno presiahli dlh a ten je v súčastnosti viac ako 11 miliónov eur. Úrady, samozrejme, nelenili a uvalili na mestskú časť Devín nútenú správu. Ak by tak neurobili, dlh by sa rapídne zvyšoval. V skratke toľko.

Teraz súčastnosť. Devín je, ako iste viete, veľmi lukratívna mestská časť a bývajú tam nielen najbohatší ľudia z celej Bratislavy, ale aj z celého Slovenska. Je tam obrovské množstvo pozemkov a luxusných nehnuteľností, jeho kataster je rozľahlý. Výber dane z nehnuteľností by teda mal byť veľmi veľký.  Ale ochota postupne aspoň po malých čiastkach splácať dlh neexistuje. Staronová starostka Kolková sa vyhovára, že majú málo obyvateľov a výber z podielových daní je malý. Spolu s bývalým mestským poslancom doslova bombardujú nové mestské zastupiteľstvo - a to každé - a vystupujú ku každému bodu. Stále vytvárajú dojem o čo všetko sa musia starať. A to pri takom "malinkom" rozpočte, ktorý tento rok predstavuje niečo vyše 800 000 eur.

O čo všetko sa teda musia starať? V podstate o nič. Mesto Bratislava im opravuje cesty, stará sa im o osvetlenie, prispieva na všetky náležitosti. Choďte sa prosím pozrieť dnes do historickej časti Devína po akých cestách chodí pán exposlanec Kolek a jeho kamaráti. Devín je naozaj krásny. Druhé Švajčiarsko. Ale, sami vidíte po akých cestách chodia v Bratislave tí, čo najviac prispievajú do rozpočtu mesta. Po akých cestách chodíte vy vo svojich štvrtiach. Za všetko len jeden názor mestského poslanca, ktorý je po celej Bratislave dlhodobo známy ako bojovník proti korucii v bratislavskom komunále: "oni doslova prejedia všetko, veď mesto sa im o všetko stará". 

A to už nehovorím o ľuďoch, ktorí spolu so starostou a jej kumpánmi určujú chod Devína. Rozhodujú o tom, kto a ako má stavať, samozrejme, porušujúc stavebné rozhodnutia hlavného mesta. Je verejným tajomstvom, že sú napojení na jednu z veľkých finančných skupín. Aby toho nebolo málo, je tu ešte aj asistent jednej "spravodlivej poslankyni" zo SaS,  ktorý sa v týchto protizákonných rozhodnutiach doslova vyžíva a podporuje ich. Naša smola, že kandiduje do europarlamentu.

Čo s tým? Pravdepodobne len radikálna výmena pomôže tejto mestskej časti zbaviť sa tejto neutešenej situácie. Ak by bola zákonná možnosť, pomohlo by keby sa aspoň dve volebné obdobia staralo o túto mestskú časť akési "úradnícke vedenie miestneho úradu". Nazbiera na to Tím Vallo odvahu? Alebo si bude naďalej len odvážne kopať do starostky Starého Mesta? Snáď najlepšej, akú Staré Mesto kedy malo? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inzercia

Cesta v ďalšej "lukraktívnej časti" Bratislava - mestskej časti Nové Mesto. Skladáme sa na Devín? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tri fotografie z Devína. Posledná u pána exposlanca Devína Koleka. 

Odporúčame

Blog
Dvaja mŕtvi bratia

Dvaja mŕtvi bratia

Liturgia nám v treťom cykle čítaní (rok C), ktoré sa v nedele zameriava hlavne na Lukášovo evanjelium, vyberá na štvrtú pôstnu nedeľu skutočný skvost. Všeobecne je text známy ako podobenstvo o márnotratnom synovi. V kontexte však ide o časť 15. kapitoly tretieho evanjelia, ktoré pozostáva hlavne z troch podobenstiev, ktoré sú tematicky spojené. A tak môžeme hovoriť o podobenstvách o stratenej ovci (15,4-7), stratenej drachme (15,8-10) a stratenom synovi (15,11-32). Okrem výslovného pomenovania, že niečo, alebo niekto sa stratil, rozprávania spája aj základná rozprávačská kostra, kde po nájdení strateného nasleduje zo strany majiteľa – otca radostná oslava. Podobenstvá sú zároveň zaobalené úvodom (v.1-3), ktorý nám predstavuje situáciu a teda vlastne kľúč k významu. Preto tento úvod vhodne obsahuje aj samotné liturgické čítanie.