Za hrdinom

Za hrdinom

Možno ste ho stretávali aj Vy, v električke či pri nákupe v Tescu na Kamennom námestí, iba pár metrov od maličkého bytu, v ktorom prežil niekoľko desaťročí. Netušili ste, na koho sa pozeráte, a sotva by Vám napadlo hľadať v ňom hrdinu. A predsa ním bol. Trúfam si povedať, že jedným z najväčších, akých za svoj život uvidíte. Ak nie tým najväčším... Napriek vysokému veku vystretý, s pokorou v tvári, no silou a hrdosťou v očiach...do konca života verný prísahe, ktorú zložil. Vtedy, v Plzni, v noci na 21. júna 1949...

„Milan, nemsti sa! Postaraj sa o mamičku. Doštuduj. Buď spravodlivý k ľuďom a pomáhaj im. A až príde čas, očisti moje meno.“ Slová, vyslovené hrdinom prvej aj druhej svetovej vojny, mimoriadne jemným, kultivovaným a vzdelaným vlastencom, československým generálom Heliodorom Píkom. O pár hodín neskôr, pri východe slnka onoho júnového dňa roku 1949, tento výnimočne statočný muž na popravisku plzenskej väznice Bory ukončil svoju pozemskú púť. Stal sa prvou obeťou vykonštruovaných procesov komunistického režimu u nás. Pohlavári zločinnej diktatúry by nemohli pokojne spávať, kým by Heliodor Píka, človek najvznešenejších morálnych kvalít, žil.

Adresátom slov bol jeho plačúci syn, 27-ročný Milan Píka, bývalý člen československých perutí Britského kráľovského letectva, dôstojník československej armády a študent práva na Karlovej univerzite v Prahe. Sám unikol povrazu, ktorý pre neho krvilačný prokurátor Karel Vaš žiadal. Popraviť otca aj syna by bolo pre upevňujúci sa režim príliš nevhodnou medzinárodnou reklamou.

Milan Píka na nedatovanej snímke ako príslušník Kráľovských vzdušných síl (RAF)
(Zdroj: Slezské zemské muzeum Opava)

Degradovaný na vojaka a prepustený z armády aj štúdia, s umiestnenkou do uránových baní v Jáchymove, Milan Píka utiekol na Slovensko. Mladík, ktorý trávil detstvo v Paríži a Bukurešti, miestach pôsobenia svojho otca, a ktorý neskôr ako dostojník v Anglicku hádzal šípky s princeznou Alžbetou, dnešnou britskou panovníčkou, sa stal baníkom v Handlovej. Po pár mesiacoch a presune do Bratislavy - kuričom v drevárskom závode. Nepoddal sa. Naopak, čeliac hrozbe ďalšej perzekúcie odvážne plnil sľub otcovi, ktorý sa vďaka nemu v 60-tych rokoch dočkal aspoň čiastočnej rehabilitácie.

Napriek krutému osudu splnil aj ďalšie otcovo želanie: nikdy necítil nenávisť a nikdy sa nemstil. Galine Vašovej, dcére prokurátora Vaša, ktorý zomrel nepotrestaný v roku 2012 a ktorý poslal na smrť jeho otca a o život samotného M. Píku usiloval, so slzami v očiach odpustil. „Vždy som vravel, že necítim nenávisť, pretože s ňou sa nedá žiť. Boh všetko sám rozsúdi. A je milostivý“, dodal.

Dnes poobede sme generála Milana Píku vyprevadili na jeho poslednú cestu. Na cestu za otcom, 70. výročie popravy ktorého si pripomenieme o tri mesiace. A za Stvoriteľom. „Vždy prekvapil: láskou. A úctou. K svojmu otcovi, k svojej rodine, a k svojej vlasti. ... Napriek všetkému nezatrpkol. Dokázal vidieť svet očami skutočnej viery a lásky“, pripomenul v dojímavom príhovore nad rakvou hrdinu kardinál Dominik Duka.

Sľubná vojenská kariéra M. Píku bola násilne pretrhnutá v hodnosti kapitána; v hodnosti, v ktorej dnes iní z radov súčasných elít iba začínajú svoje „vojenské kariéry“. Nech je pre nás život jeho aj jeho otca príkladom i poučením o tom, ako vyzerajú ozajstní hrdinovia. A kto sú v skutočnosti tí, ktorí sa vo svojich štátnických príhovoroch radi odvolávajú na posledné slová popraveného Heliodora Píku: „Mojím posledným prianím je, aby národ zostal zjednotený a aby každý bez rozdielu pracoval pre zjednotenie národa.“ Každý. Bez rozdielu. Pre zjednotenie.

A nech je obeť, ktorú obaja priniesli pre nás dôvodom k aspoň krátkemu zamysleniu sa nad tým, aký vzťah máme my k hodnotám, pre ktoré boli ľudia ako oni pripravení položiť vlastné životy.

Zbohom, Pán Generál!

„Až budem tam hore, tak si vážim jedno: že sa budem môcť podívať Pánu Bohu do očí. A svojmu otcovi. Že som nezradil, že som zostal verný.“ 
(Milan Píka)


(Zdroj: TASR)

brig. gen. v.v. Milan Píka (28.7.1922 - 20.3.2019)

 

Text bol pôvodne publikovaný na facebookovom profile autora.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora