Prečo byť Prolife?

Prečo byť Prolife?

Základné právo slobody hovorí: "Tvoja sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého." Sme teda slobodní a dodržiavame tento princíp alebo iba vtedy, ak nám to vyhovuje? Prečo teda byť PROLIFE?

Dnes,25.3.2019, je deň boja za ľudské práva. Za základné ľudské právo morálne deklarujeme právo žiť resp. narodiť sa. Preto je dnešný deň aj dňom počatého dieťaťa a na margo toho, bude tento článok. Chcem len ukázať tú stranu veci, ktorá je viac v úzadí a ku ktorej by sme isto došli, keby ovládame naše emócie počas diskusie. Osobne sa chcem držať toho ,že nechcem riešiť tieto témy ako PROLIFE kontra PROCHOICE  iniciatívy, ale rozumové dôvody prečo som si zvolila PROLIFE a prečo vám túto voľbu odporúčam. Prečo zastávam názor, že bytie je plnohodnotné už od svojho počiatku ( t.j. od splynutia spermie s vajíčkom)? Naozaj pokladám za diskriminačné plod nazvať „zhlukom buniek“ alebo dokonca „hmotou“.

Embryo je takisto plnohodnotný človek aj keď tak „nevyzerá“, nie je morfologicky vydiferencované. Zdieľať

 U nás je interrupcia legálna bez udania dôvodu do 12.týždňa, a pritom základné fyziologické procesy ako napr. bitie srdca začína už oveľa skôr pri embryu. Embryo je takisto plnohodnotný človek aj keď tak „nevyzerá“, nie je morfologicky vydiferencované. Dehonestácia je v tomto prípade ospravedlňovaná vonkajším vnímaním. Nevidím morfologický progres znamená, že subjekt je neplnohodnotný alebo dokonca neživý? Znamená to však, že tento plod hoci nie je morfologicky vydiferencovaný nie je živý?  Vôbec nie.

Bez kompromisov považujem interrupciu za vraždu, ktorá nemá len jednu, ale rovno dve obete. Zdieľať

Preto osobne nevnímam argument, že plod je človekom až od istého momentu ako relevantný alebo oprávnený. Bez kompromisov považujem interrupciu za vraždu, ktorá nemá len jednu, ale rovno dve obete. Tou prvou je plod, tou druhou je samotná matka, ktorá hoci sa má právo rozhodnúť, často je negatívne ovplyvňovaná vonkajšími faktormi. Často počúvam argument, že čo v prípade ak je tehotenstvo matky zapríčinené následkom trestného činu? Žiaľ stáva sa to, ale taký prípad je len jeden z mála a pravdepodobnosť je mizivá. Aj v takýchto prípadoch existujú alternatívne riešenia. Dieťa ako možný následok nie je hlavným, „problémom“.

Tým hlavným je samostatná trauma, za ktorú dieťa nenesie vinu. Chvalabohu, existuje už aj na Slovensku kopec organizácii, ktoré sa touto problematikou zaoberajú .Vráťme sa ,ale k prenatálnemu vývinu. Už v tomto období sa buduje ľudská DNA a plod má pamäť. Už v tomto období sa diferencujú základy nervovej sústavy, obehovej sústavy, trávenia atď. Prečo potom takýto človek by mal mať menšie práva ako ostatní? Prečo by mal byť zbavený toho najzákladnejšieho práva a to právo žiť? Prečo rozhodujeme za niekoho, kto sa rozhodnúť nemôže aj keď nie je výsostne naším vlastníctvom? Dieťa nie je majetok matky ani otca. DNA je 50/50. Je samostatná jednotka, ktorej by sme mali napomáhať, a nie jej existenciu sabotovať. Uplatňovať právo subsidiarity aj v tomto prípade.

Nie som za riešenie,ale za VYriešenie Zdieľať

A keď to okolnosti neumožňujú využiť alternatívne možnosti ako adopcia, hniezda záchrany, poradenské centrá a pod.  Je to predsa ďalší život, ktorý môže v konečnom dôsledku pozitívne meniť svet.  Nielen z pohľadu miery prirodzeného prírastku, ale v každom ohľade. Nikdy neviete, čo z neho/nej bude, pokiaľ mu nedáte šancu. Potrat ako skratový sociálny konštrukt, je len krátkodobé a neúčinné „riešenie“. Prolife iniciatíva prináša dlhodobé riešenia s dobrom pre všetky strany.  Preto som Prolife. Nie som za riešenie,ale za VYriešenie!

Viac o iniciatíve Deň počatého dieťaťa najdete na: http://www.25marec.sk/

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo