Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. marec 2019

Chce aj Vladimír Palko odstaviť Alojza Hlinu?

Bola som označená za užitočného idiota Palka, či Mikloška, presnejšie, že ich glorifikujem. Nasledujúce riadky sa mi v situácii, v akej sa kresťanská politika nachádza, v súvislosti s jej perspektívou a potrebami, javia zbytočné. Ale nemám rada nálepku iniciatívneho blbca. I keď i sama sebe sa ním niekedy zdám byť.

Slovensko povstalo po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Ich vražda odohnala ľahostajnosť mnohých konzumentov a zbytky strachu spoločensky aktívnej menšiny. S novou silou bolo pomenovávané a poukazované na neduhy hlboko zakorenené v slovenských inštitúciách, orgánoch, v spoločnosti ako takej. Mnohé veci sa dali do pohybu.

Bolo vopred jasné, že ten komu sa podarí zachytiť a naskočiť na vlnu Slušného Slovenska má veľký predpoklad, hraničiaci s istotou, že prezidentské voľby vyhrá. Alebo, pripusťme, že v prípade iného silného kandidáta, tesne prehrá. Na vlnu „slušnosti“ sa pokúsili naskočiť traja kandidáti. Mistrík, Čaputová a Mikloško. Zjednoduším a uvediem len, že sa to podarilo Zuzane Čaputovej. Myslím si, že ak ju ľudia volili, tak ju volili prevažne pre to, že sa stala autentickým symbolom Slušného Slovenska. Zároveň platí, že pre väčšinu ľudí, ktorí ju volili, hodnotové kultúrno-etické otázky nie sú podstatnou témou, prípadne sa s jej pohľadom na túto oblasť života stotožňujú. Aký je medzi nimi pomer si netrúfnem tipovať. V každom prípade ak by niekto urobil prieskum v tejto otázke, celkom by ma zaujímal výsledok.

Mám dve otázky pre Vladimíra Palka.

Prvá.

V tábore Františka Mikloška si podľa mňa museli všimnúť, že vlna slušnosti je obsadená. Zároveň platí, že kresťan František Mikloško je prirodzene slušný, je preto pochopiteľné, že on nemohol byť tým pomyselným „buldozérom“, ak chcel ostať hodnoverný. Ak prepojíme tieto dve tézy, pýtam sa, prečo sa František Mikloško slušne a kresťansky neprofiloval výraznejšie a jednoznačnejšie a aj hodnovernejšie v ťažiskových konzervatívnych témach? Zrejme príde reakcia, aby som si pozrela napr. videorozhovor, ktorý s ním urobil Anton Chromík, z Aliancie za rodinu. Ten rozhovor, myslím si, ulahodil skoro každému konzervatívnemu kresťanskému voličovi. Ale, koľkí ho videli? Prečo tieto jednoznačné postoje ostali uzavreté pred svetom, aj „buldozérových“ vplyvných agitátorov a voličov? V každom prípade si myslím, a verím, že minimálne Postoj, ak už iné média nie, bol ochotný ponúknuť Františkovi Mikloškovi veľký priestor na prezentáciu  svojich konkrétnych konzervatívnych a kresťanských postojov. Nič také sa ale nestalo. Ešte aj „buldozér“ mal na Postoji viac blogov. Iste, chápem, načo presviedčať malú skupinku presvedčených. Lebo posolstvo sa šíri? Desať bodový program. Čo tak, napríklad, počas desiatich týždňov aspoň raz za týždeň uverejniť jeden kvalitný text ohľadom každého bodu. Text, ktorý by potešil kresťanského a demokratického voliča, povedzme i toho vplyvnejšieho. Texty, ktoré by opakovane zobrali aspoň časť vetra z plachiet pseudokonzervatívnym kandidátom. Iste, musím uznať, v súvislosti s kandidatúrou Františka Mikloška bolo na Postoji publikovaných mnoho skvelých textov, viacerých autorov. A ak si môžem dovoliť záver tejto otázky odľahčiť, myslím, že v prípade Františka Mikloška „kult osobnosti“ nehrozí.

Inzercia

Druhá otázka.

Bol výber kandidáta, konkrétne Františka Mikloška, ktorý zastupoval kresťanský a konzervatívny priestor prediskutovaný vopred na širšej kresťansko-demokratickej báze? Dá sa zrejme povedať, že Františka Mikloška kandidovala skupina okolo bývalého KDS, OKS, a niektoré ďalšie slovenské osobnosti, lenže na Slovensku máme aj kresťanské a autonómne KDH, zatiaľ na čele s Alojzom Hlinom. Myslím si, že nie je celkom kóšer vytvoriť situáciu: Toto je skutočný kresťanský a konzervatívny kandidát. A bodka. Myslím si, že KDH nemalo byť vopred obídené pri rozhovoroch kresťanského a konzervatívneho politického spektra spoločnosti ohľadom vhodnej osobnosti na kandidáta za prezidenta Slovenskej republiky. Lebo je čestné najprv diskutovať s relevantnými partnermi a potom sa rozhodnúť. Ak KDH len malo zobrať na vedomie hotovú vec, príde mi to voči nemu neférové. Ak ale diskusie, či minimálne informácie, vopred boli, táto otázka nie je opodstatnená.  Samozrejme, že František Mikloško mal plné právo kandidovať autonómne aj bez diskusie s KDH, ktorá by ohláseniu jeho kandidatúry predchádzala. Podobne KDH malo právo postaviť svojho vlastného kandidáta, či podporiť koho chcelo aj bez diskusie s Františkom Mikloškom. Texty ako ten dnešný nepíšem rada, lebo nemajú zmysel. Ak pre nič iné, tak minimálne preto, že o pozadí vzniku kandidatúry Františka Mikloška nič neviem, podobne ako nič neviem ani o politike akú robí Alojz Hlina a či tá politika objektívne v sebe zahŕňa pripustenie možnosti nebaviť sa s ním. Faktom je, že Alojz Hlina, bol vyšachovaný, lebo voliči a členovia KDH chceli voliť už kandidujúceho Mikloška a on nemal po ruke nikoho silnejšieho. Príde mi to trochu ako hra na mačku a myš. Osobne nemám rada také hry. Oveľa viac sa mi páči, keď politickí partneri navzájom prijímajú konsenzuálne riešenia, po vzájomnej dohode. Samozrejme bez kupčenia.

Realita je taká, že kresťanské politické spektrum sa triešti. Mnohé smeruje k tomu, aby sa ukázalo, aký je Hlina neschopný líder. Ak by písal iné texty ako tie ktoré väčšinou píše, povedzme skôr také ako je ten dnešný na Postoji, ľahšie by som uverila tomu, že sa proti nemu všetci spikli a chcú ho za každú cenu odstaviť. Skôr verím tomu, že nie je pre nich partnerom. Prečo? Na to sa nebudem pokúšať nájsť odpoveď, nemyslím, že by sa mi to mohlo podariť. Nikoho z aktérov osobne nepoznám a nie som súčasťou žiadnej konkrétnej situácie, ktorá by mi ponúkla nespochybniteľnú informáciu. Vychádzam len z mediálneho obrazu.

Verím, že pán Palko prijíme výzvu z dnešného blogu Alojza Hlinu, súčasného predsedu KDH, na stretnutie.

Napriek akejkoľvek inklinácii veriť nejakému politikovi, ostávam verná myšlienke, ktorú som spoznala cez Karla Kryla: „politikúm se nedúvěřuje, politici se kontrolují“. Nech mi je odpustené, že nad u nie sú krúžky. J

Odporúčame

Blog
Rezignuje Alojz Hlina na post predsedu KDH?

Rezignuje Alojz Hlina na post predsedu KDH?

Je pravdepodobné, že aj, a možno najmä, jeho verejné vystupovanie, v podobe rôznych „textov“, ktoré sú zrejme len obrazom jeho reálnej „politiky“, spôsobili a spôsobujú roztrieštenie konzervatívnych a kresťanských síl, ktorých dôsledkom bude ich neúčasť v parlamente po nadchádzajúcich parlamentných voľbách.