Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. marec 2019

Kde má Slovensko spojencov?

V uplynulých dňoch sa hovorilo o vylučovaní Orbánovho Fideszu z Euróskej ľudovej strany. Padali silné slová spochybňujúce príslušnosť Maďarska k západu. V tejto celej diskusii zanikla jedna dôležitá vec a to je národný záujem Slovenska.
Kde má Slovensko spojencov?

Slovensko je súčasťou strednej Európy, teda jedného z regiónov patriacich do západnej civilizácie. Slovensko nemôže zmeniť ani svoju geografickú, kultúrnu či historickú príslušnosť ako som o tom napísal napr. tu.

V tejto situácii je odsúdené na spoluprácu hlavne s krajinami, s ktorými susedí. Naše spoločné dejiny sú plné zvratov a máme si čo vyčítať. Na druhej strane dobre sa poznáme, zdieľame spoločný pohľad na mnohé veci. Vylučovanie maďarského Fideszu nijako nepomôže našim záujmom, ale ich poškodí. Ak sú Maďarsko, Poľsko, Česko či Rakúsko našimi najbližšími susedmi a spojencami, tak vylučovanie jedných poškodzuje všetkých.

Netvrdím, že v Orbánovom Maďarsku je všetko v poriadku, ale zároveň tvrdím, že spojenci a priatelia sa spolu rozprávajú. Priateľská komunikácia za zatvorenými dverami od spojenca urobí viac ako vylučovanie. Nadôvažok vylučovanie navrhnuté napríklad škandinávskymi stranami, s ktorými máme spoločné hodnotovo čoraz menej.

Slovensko je neoddeliteľnou časťou Európy, nespochybniteľnou časťou kultúrneho Západu. To neznamená, že máme obetovať naše záujmy či našich blízkych spojencov.

Bližšia košeľa ako kabát.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Inkubátoroví kresťania

Inkubátoroví kresťania

Včerajšia diskusia s o. arcibiskupom Bezákom ma vedie k zamysleniu nad úlohou kresťana vo verejnom živote. Máme tam miesto? Nemáme sa z neho stiahnuť a prenechať jeho správu „deťom tohto sveta“?

Blog
Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Tieto prezidentské voľby sa prelínajú s obdobím veľkého pôstu. Táto skutočnosť mi neustále pripomína, že som kresťan, a že teda nie je nutné podliehať panike z výsledku volieb. Svet kresťana politické udalosti síce ovplyvňujú, nie je však stratený v chaotických a často rozporuplných informáciách, gniavený heslami z každej strany, trasúci sa pod hrozbou fatalizmu, čo bude, ak vyhrá ten či onen. Má Krista a jeho učenie. Hmm, lenže...

Blog
Povolebné impresie... či snáď depresie

Povolebné impresie... či snáď depresie

„Zum zum zum zum – a nejde mi to do kebule – zum zum zum zum – a nejde mi to na rozum“ ... tak to sú v skratke moje povolebné impresie. Inak je to refrén z piesne českého folkového speváka Pavla Dobeša. Citát je samozrejme v češtine a ak by mal niekto problém s prekladom, tak uvediem, že kebule je po slovensky gebuľa.