Kde má Slovensko spojencov?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kde má Slovensko spojencov?

V uplynulých dňoch sa hovorilo o vylučovaní Orbánovho Fideszu z Euróskej ľudovej strany. Padali silné slová spochybňujúce príslušnosť Maďarska k západu. V tejto celej diskusii zanikla jedna dôležitá vec a to je národný záujem Slovenska.

Slovensko je súčasťou strednej Európy, teda jedného z regiónov patriacich do západnej civilizácie. Slovensko nemôže zmeniť ani svoju geografickú, kultúrnu či historickú príslušnosť ako som o tom napísal napr. tu.

V tejto situácii je odsúdené na spoluprácu hlavne s krajinami, s ktorými susedí. Naše spoločné dejiny sú plné zvratov a máme si čo vyčítať. Na druhej strane dobre sa poznáme, zdieľame spoločný pohľad na mnohé veci. Vylučovanie maďarského Fideszu nijako nepomôže našim záujmom, ale ich poškodí. Ak sú Maďarsko, Poľsko, Česko či Rakúsko našimi najbližšími susedmi a spojencami, tak vylučovanie jedných poškodzuje všetkých.

Netvrdím, že v Orbánovom Maďarsku je všetko v poriadku, ale zároveň tvrdím, že spojenci a priatelia sa spolu rozprávajú. Priateľská komunikácia za zatvorenými dverami od spojenca urobí viac ako vylučovanie. Nadôvažok vylučovanie navrhnuté napríklad škandinávskymi stranami, s ktorými máme spoločné hodnotovo čoraz menej.

Slovensko je neoddeliteľnou časťou Európy, nespochybniteľnou časťou kultúrneho Západu. To neznamená, že máme obetovať naše záujmy či našich blízkych spojencov.

Bližšia košeľa ako kabát.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo