Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. marec 2019

Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Tieto prezidentské voľby sa prelínajú s obdobím veľkého pôstu. Táto skutočnosť mi neustále pripomína, že som kresťan, a že teda nie je nutné podliehať panike z výsledku volieb. Svet kresťana politické udalosti síce ovplyvňujú, nie je však stratený v chaotických a často rozporuplných informáciách, gniavený heslami z každej strany, trasúci sa pod hrozbou fatalizmu, čo bude, ak vyhrá ten či onen. Má Krista a jeho učenie. Hmm, lenže...
Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Stále viac ma udivuje to, že moji bratia a sestry v tej istej viere, verím, že rovnako zodpovedne zvažujúc, dospievajú k úplne odlišným riešeniam. Vravím si, zvláštne, čo za tým môže byť? Niežeby som sa dal vyrušiť zo svojho komfortu jasnej voľby (prvé kolo F. Mikloško, druhé kolo v slobode Božích detí), nie preto žijem svoju vieru intenzívne, aby som sa nechával ovplyvňovať rôznymi buldozeristami, ale nestíham sa čudovať, z ktorej strany príde tá najčudesnejšia kombinácia mena známeho kňaza a jeho favorita pre prezidentské voľby. 

Farár Kuffa sa rozhodol sprzniť svoje dobré meno človekom, ktorý je spájaný s albánskou mafiou a s toľkými kontroverznými postavami slovenskej "podnikateľskej" scény, že to ťažko niekto spočíta. Aké myšlienkové pochody asi priviedli žakovského farára, ktorý roky bojoval s mečiarizmom, napr. v podobe starostky, k človeku, ktorý tvrdí, že najlepším premiérom bol Mečiar? Kde v evanjeliách hľadať vysvetlenie pre takéto blúdenie?

Iní kňazi sa zas klonia k pánovi, ktorý nám nenápadno-nápadne, ale zároveň dôsledne pripomína vojnový slovenský štát a gardistické symboly a je známy tvrdou rétorikou až nenávisťou voči rómskej menšine.

Alebo takí arcibiskupi Zvolenský, Babjak a spol. si pozvú kandidáta Smeru,  strany spájanej s miliardovou korupciou, s kriminálnikmi a oligarchami z čias temných deväťdesiatych rokov, strany, ktorej predseda si priamo na úrad vlády pustil ľudí spájaných s najvplyvnejšou svetovou mafiou (drogy, únosy, nelegálna likvidácia toxického odpadu, ročný obrat v desiatkách miliárd eur) a chcú nám nahovoriť, že práve Maroš Šefčovič je ten pravý kandidát pre kresťana.

Ďalší arcibiskup, tentokrát s ich nemým súhlasom nevedno prečo emeritovaný, si zas pre zmenu vytipuje, zrejme podľa príliš vyvinutého citu pre pozitívnu diskrimináciu, jednu z dvoch ženských kandidátok. Jej úsmev bol zrejme taký očarujúci, že nejaké detaily týkajúce sa jej hodnotových priorít nemôžu hrať žiadnu úlohu. Vraj ona na potrate nebola, tak o čo ide? Prosím vás, pán arcibiskup, kde sa dá v evanjeliách čítať, že je v pohode, keď budem schvaľovať a svojím členstvom v ľavicovo-liberálnej progresivistickej strane aktívne podporovať potraty, homozväzky, adopcie detí pármi rovnakého pohlavia (keby ste boli vy dieťa bez rodičov, ako by ste sa tešili, keby si vás adoptovali dvaja gejovia??)?

Za vrchol tohto "snaženia" považujem eskapády arcibiskupa Oroscha a kňaza Tomáša Halíka.

Od niektorých kňazov počúvam, že kresťan má byť radikálny. Uznávam, že títo biskupi a kňazi sú skutočne radikálni. Takže takýchto máme my, veriaci Boží ľud, nasledovať? Máme sa my, kresťania, pretekať v tom, kto vymyslí väčšiu nepríčetnosť? Verím, že nie. Tento článok píšem preto, že sa možno niekto spamätá a tiež preto, aby som ľudí povzbudil, že je úplne legitímne a pre kresťana, verím, že priam žiaduce, aby si nekontaminoval svedomie voľbou ktoréhokoľvek z dvoch víťazných kandidátov. Som presvedčený, že viera je naozaj jednoduchá a uzdravujúca - stačí mať zdravý rozum a srdce milujúce skutočnou láskou. 

Inzercia

Pôst ma pozýva zamyslieť sa nad mojou hriešnosťou. Je hriechom napísať, z čoho mi krváca srdce? Alebo je hriechom tieto vety nenapísať? Ja totiž verím, že môžu niekomu otvoriť oči a niekomu vrátiť vnútornú slobodu, ktorú mohli ohroziť uvedené výčiny našich duchovných.

Ak nebudeme žiť tak, ako veríme, po čase zistíme, že budeme veriť tak, ako žijeme...

 

 

Foto: drew-art Michalec

Odporúčame

Blog
Povolebné impresie... či snáď depresie

Povolebné impresie... či snáď depresie

„Zum zum zum zum – a nejde mi to do kebule – zum zum zum zum – a nejde mi to na rozum“ ... tak to sú v skratke moje povolebné impresie. Inak je to refrén z piesne českého folkového speváka Pavla Dobeša. Citát je samozrejme v češtine a ak by mal niekto problém s prekladom, tak uvediem, že kebule je po slovensky gebuľa.