Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. 03. 2019, 19:50

Povolebné impresie... či snáď depresie

„Zum zum zum zum – a nejde mi to do kebule – zum zum zum zum – a nejde mi to na rozum“ ... tak to sú v skratke moje povolebné impresie. Inak je to refrén z piesne českého folkového speváka Pavla Dobeša. Citát je samozrejme v češtine a ak by mal niekto problém s prekladom, tak uvediem, že kebule je po slovensky gebuľa.
Povolebné impresie... či snáď depresie

Za oných čias, keď som ešte bola mladá – to ešte vládla totalita – existovali folkoví speváci, hlavne českí (resp. ja si spomínam len na českých), ktorí boli síce populárni, nedostávali však priestor v médiách. Boli totiž antisystémoví. Vo svojich piesňach nešetrili kritikou, či výsmechom a v mnohých bola túžba po hodnotách iných, než na ktorých bol založený totalitný systém.

Logicky sa teda v televízii či rozhlase neobjavovali, o to viac priestoru sa im dostávalo v našom IRŠku, t.j. internátnom rozhlasovom štúdiu. Ako vysokoškoláčka som ich piesne prvýkrát počula práve tam a po promócii – to už nastali demokratické časy – som na nich postupne zabudla.

Ktovie prečo, v poslednej dobe sa mi ich texty vynárajú z pamäte čoraz častejšie. Napríklad teraz po voľbách. Ja viem, že sme ešte len v polčase, ale akoby už bolo rozhodnuté. A ja len krútim hlavou a zumkám: „zum zum zum zum a nejde mi to na rozum...“

 

Demokracia a peniaze

Zdá sa, že peniaze hrajú v našom „demokratickom“ systéme dôležitú rolu. Tieto, ale napr. aj minulé prezidentské voľby ukazujú zaujímavú súvislosť. Keď si porovnáme náklady na kampaň kandidátov a ich výsledné umiestnenie, zistíme že úspech vo voľbách je priamo úmerný sume na ich účte... samozrejme transparentnom.

Dojem, že demokracia je len pre bohatých umocňuje fakt, že hlavnými hráčmi na politickej scéne sú v čoraz väčšej miere strany podnikateľov, ktorí si ich založili, či dokonca kúpili. Bez peňazí skrátka nemáte šancu – dôkazom toho je, že tu nemáme žiadnu politickú osobnosť na významnejšom poste, ktorá by vzišla z ľudu.

Peniaze ako motivačný moment sa dokonca objavili aj v predvolebnej výzve premiéra Petra Pellegriniho dňa 13.3.2019. Premiér okrem výzvy Slovákom, aby išli voliť, prízvukoval, že Slovensko patrí do Európy a že Európska únia je „obrovská finančná pomoc, ktorá k nám neustále prúdi“. Bez Európskej únie „budete mať menej peňazí v regiónoch, mestách a obciach“.

Demokracia ako vláda ľudu

V demokracii vládne ten, koho si zvolí ľud, resp. jeho väčšina. U nás vládne ten, koho vyberú prieskumné agentúry. Najokatejšie to bolo v župných voľbách 2017, keď preskumné agentúry vybrali Jána Luntera ako toho, kto má najväčšie šance v Banskobystrickom kraji a viacerí kandidáti sa vzdali v jeho prospech. To, čo sa javí v očiach bežného človeka ako špekulácia, bolo interpretované ako spájanie demokratických síl. Tento istý šach-mat sa zopakoval aj v prezidentských voľbách, len figúrky boli iné.

Rovnako prieskumná agentúra určila zloženie diskusných skupín kandidátov vo verejnoprávnej televízii. Podsunula tak voličom tesne pred voľbami rozdelenie kandidátov na „favoritov“ a tých „čo nemajú šance“.

Dobrí a zlí

Pluralita názorov a z nej vyplývajúca diskusia je prirodzenou súčasťou každej demokratickej spoločnosti a vyplýva zo slobody prejavu. Prirodzenou súčasťou našej spoločnosti je v poslednej dobe čoraz výraznejšie delenie na dobrých a zlých, na štandardných a neštandardných, na systémových a antisystémových. Odlišné názory sa miesto korektnej diskusie dočkajú hanlivého onálepkovania, či spoločenského opovrhnutia.

Takéto delenie sa tiahlo celou predvolebnou kampaňou a korunu tomu všetkému nasadil Igor Matovič, keď po prvom kole volieb spočítal hlasy (podľa neho) demokratických kandidátov a s hrôzou skonštatoval: „V týchto voľbách dramaticky ubudli voliči demokratických kandidátov (a to som za demokrata započítal aj zradcu Bugára!).“

Tento status dal demokrat Matovič na facebook 18.3.2019 a okrem zradcu Bugára tam započítal ešte hlasy Zuzany Čaputovej a Františka Mikloška. Neviem, prečo tam nezapočítal napríklad aj Bohumilu Tauchmannovú, ale to je vlastne jedno. Demokracia v jeho ponímaní vyvoláva prinajmenšom rozpaky, keď neváha do „koalície“ započítať aj zradcu. Asi tuší, že ho v ďalších voľbách bude potrebovať...

Neodpustím si ešte jednu poznámku – ako matematik ho musím upozorniť, že to spočítal zle. Treba spočítať nie percentá, ale absolútne čísla vyjadrujúce počty voličov, pretože počet zúčastnených voličov v roku 2014 bol iný než tento rok. Ale to už nepatrí do tohto blogu :-). (https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10215969424080918 )

O spájaní

Okrem vyššie spomínaného fenoménu delenia tu rezonovala aj myšlienka spájania. Maroš Šefčovič v debate na RTVS hovoril o tom, ako v rámci predvolebnej kampane dvakrát obišiel Slovensko a všetci ho prosili, aby ich spájal... Paradoxne sa to najviac podarilo Zuzane Čaputovej, ktorá spojila liberálov aj kresťanov, čo mi už teda fakt nejde na rozum. „Zum zum zum zum...“

Čo ma vyrušuje

Premiér Peter Pellegrini sa pred voľbami vyjadril, že ho „vyrušuje veľký počet kandidátov na funkciu prezidenta“. Interpretuje to ako neúctu a nedostatočný rešpekt pred tak vážnou funkciou. Veď predsa prezidentom nemôže byť hocikto. Viem, použil trošku jemnejšie slová, ale zmysel je presne takýto.

Mňa zase vyrušuje, presnejšie povedané mi vadí neúcta voči tým, ktorí sa z úprimného záujmu o Slovensko rozhodli kandidovať a vložili do toho svoje sily a prostriedky. To, že sa ich fotografia neusmieva na každej ulici z bilbordu a nevyskakuje podchvíľou na obrazovke počítača, neznamená, že sú menejcenní alebo nekompetentní.

O poslušných ovečkách

Už sa stáva tradíciou, že v každých voľbách sa hovorí o veriacich ako o poslušných ovečkách, ktoré volia toho, koho im cirkevná autorita odporučí. Keď sa však pozrieme na výsledky prvého kola prezidentských volieb, veru neviem, kto má väčšie a poslušnejšie stádo...

Porovnajme si napr. kandidátky Zuzanu Čaputovú a Bohumilu Tauchmannovú. Obidve rozprávali pekne na kameru, obe sa chcú postaviť proti zlu, obe sú proeurópske, obe sú nováčikmi v politike a teda nemajú žiadnu škvrnu v politickej minulosti. Čím je spôsobený priepastný rozdiel medzi ziskom 40,57 % a 0,16 % hlasov? Prečo pani Čaputovú volilo o 886880 voličov viac ako pani Tauchmannovú?

Všemocné médiá

O tom že médiá majú moc, snáď nikto nepochybuje. Či existujú nezávislé médiá, je tiež otázne, pretože stará múdrosť hovorí: „Čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj.“ Jedinú šancu na nezávislosť má verejnoprávna RTVS, ktorá je platená z našich príspevkov. Logicky by sa mala snažiť o objektívnosť a nezávislosť a vyvažovať tak zaujatosť súkromných médií, ktoré promovali svojich kandidátov. Tri predvolebné diskusie na RTVS s veľkým množstvom tém na relatívne malom časovom priestore, navyše s neoddôvodneným rozdelením kandidátov na favoritov a tých druhých neboli príležitosťou na dostatočné zoznámenie sa verejnosti s kandidátmi a ich vzájomnú konfrontáciu.

Okrem kritiky médií však musím spomenúť aj pozitíva. Ako inak, keď nie vďaka médiám, by som sa dostala ku kázni arcibiskupa Oroscha, z ktorej vo mne zarezonovala hlavne táto veta: „Nezabudnime, že najväčším politikom, najväčším intelektuálom a najväčším slušniakom dokáže byť sám diabol.“

---

Slobodné voľby znamenajú, že každý má možnosť rozhodnúť sa slobodne a vybrať si podľa svojho hodnotového nastavenia. Moje hodnoty nereprezentuje žiaden z kandidátov 2. kola. Preto môj volebný lístok bude vyzerať takto:

Na záver opäť niečo z českého folku

Folková skupina Spiritual kvintet vo svojej piesni Mojžiš spieva o prorokovi, ktorý vyviedol ľudí z egyptského otroctva do zasľúbenej zeme: „kdo se bojí vodou jít, ten podle tónů faraonů musí žít...“. Z aktuálnosti tohto starého textu priam mrazí. Vypočujte si to celé tu https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/spiritual-kvintet/mojzis-28358 a nezabudnite že „Ten starý příběh z bible vám tu vykládám, ať každý ví, že rozhodnout se musí sám. Mává, mává nám všem svobodná zem.“

Odporúčame

Blog
Niečo k Valentínovi... alebo Ako som sa naučila po anglicky

Niečo k Valentínovi... alebo Ako som sa naučila po anglicky

Už dávno som chcela napísať niečo pekné. Všade okolo nás – v správach, blogoch, komentároch – prevládajú skôr kritické veci, ťažké témy a negativizmus. Tak som chcela niečo na odľahčenie. Pretože reálny život prináša oveľa krajšie a zaujímavejšie momenty než tie, o ktorých nás informujú médiá. Bez ohľadu na to, či práve vládne dusná predvolebná atmosféra alebo je tzv. uhorková sezóna.

Blog
Rezignuje Alojz Hlina na post predsedu KDH?

Rezignuje Alojz Hlina na post predsedu KDH?

Je pravdepodobné, že aj, a možno najmä, jeho verejné vystupovanie, v podobe rôznych „textov“, ktoré sú zrejme len obrazom jeho reálnej „politiky“, spôsobili a spôsobujú roztrieštenie konzervatívnych a kresťanských síl, ktorých dôsledkom bude ich neúčasť v parlamente po nadchádzajúcich parlamentných voľbách.