Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. marec 2019

Rezignuje Alojz Hlina na post predsedu KDH?

Je pravdepodobné, že aj, a možno najmä, jeho verejné vystupovanie, v podobe rôznych „textov“, ktoré sú zrejme len obrazom jeho reálnej „politiky“, spôsobili a spôsobujú roztrieštenie konzervatívnych a kresťanských síl, ktorých dôsledkom bude ich neúčasť v parlamente po nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Myslím si, že textami ako v HNku pochováva šance (niektorých) kandidátov za KDH uspieť v blížiacich sa eurovoľbách.

Aj keby slová Jána Figeľa, ktoré povedal na tlačovke podporujúcej kandidatúru Františka Mikloška boli len predvolebnou agitkou pre seba samého, boli skvelé. Na malý okamih, počas, ktorého rozprával som pocítila emóciu hrdosti, že v slovenskom konzervatívnom a kresťanskom politickom prostredí sa nachádza človek so schopnosťou vyjadrovať sa tak ako on a to čo on. Oveľa viac, než kortešačka to vyzeralo ako jeho labutia pieseň. Nepočula som v predvolebnej kampani lepšiu reč. Som vďačná, že som ju mohla počuť. Silne odporúčam. Už len tak, z nostalgie, pre vlastné potešenie.

Textom o Františkovi Mikloškovi v HNku, z môjho pohľadu Alojz Hlina definitívne pochoval svoju politickú budúcnosť. Nikdy som neporozumela skutočnosti, že sa stal predsedom KDH, ale potom to vyzeralo tak, že vie pracovať. Myslím, že KDH v župných voľbách, čo napokon potvrdilo aj v komunálnych, vstalo z popola a myslím, že aj vďaka nemu.  Z môjho pohľadu bolo podrazom, že sa jeho protikandidátom na predsedu stal z vonku prichádzajúci Richard Vašečka. A tiež, to vyzerá tak, že sa mu podarilo KDH očistiť od rôznych záujmových skupín.

Lenže. Už vznikli dve nové kresťanské strany. Predpokladám, že aj jeho „zásluhou“. Ľudia, ktorí im dávajú tvár prichádzajú primárne z KDH, a ako dôvod svojho vzniku vypovedane, či tušene, uvádzajú aj spôsob ako Alojz Hlina robí politiku. Ponechám na uváženie každého či majú alebo nemajú pravdu.

Máme za sebou prvé kolo prezidentských volieb. Z môjho pohľadu, to predseda KDH politicky a ani mediálne nezvládol. Najväčší gól, až by sa dalo povedať do vlastnej bránky, mu strelil silnejší kandidát, keď sa bez akejkoľvek podmienky vzdal v prospech najsilnejšej kandidátky, pravda, oproti sebe, trošku menej konzervatívnej.

Chcem veriť, že napriek „politike“ Alojza Hlinu nás v europarlamente budú zastupovať ľudia ako Miriam Lexmann, Miriam Kuzárovú, či Michal Považan, ktorý ma pozitívne zaujal v diskusii s Robertom Bezákom, svojim pokojom a schopnosťou nevracať údery. Ohľadom Mariána Čaučíka verím, že Alojza Hlinu behom troch mesiacov, až pol roka, nahradí na poste predsedu KDH. Neviem ako treba postupovať, aby KDH zvolalo mimoriadny snem, kvôli voľbe nového predsedu ale verím, že sa tak stane dostatočne skoro pred parlamentnými voľbami. Že sa tak stane preto, aby tí príčetní, ktorí z KDH, kvôli spôsobom aké podľa nich Alojz Hlina zaviedol, odišli, sa vrátili. Verím, že sa tak stane lebo si prajem, aby boli kresťania v budúcom parlamente zastúpení. Ako sme mohli vidieť na príklade spojenia Mistríka a Čaputovej prináša to sinergický efekt. Som presvedčená, že po tom, čo sa do čela KDH postaví vhodná osobnosť pritiahne rozumných odídených a snáď aj mnohých, ktorí majú čo povedať a vedia ako to povedať. Malá vsuvkka: Po tom, čo som si vypočula reláciu Zaostrené na Rádiu Lumen, v ktorej diskutovali Vladimír Palko a pán Muránsky sa neviem zbaviť jednej otázky. Pán Palko povedal niečo v tom duchu, že veľké konzervatívne témy, ktoré sa snažil vnášať do politiky svojho času už Ján Čarnogurský, teraz nevniesol nikto okrem Harabina, Kotlebu a poukázal, že KDH na tieto témy v prezidentských voľbách rezignovalo, v mysli mi beží otázka prečo tieto témy nevnášal František Mikloško? 

Ale späť k nevyhnutnej rezignácii Alojza Hlinu. Verím, že má dosť sebareflexie a vníma akú emóciu vnáša medzi kresťanov a konzervatívcov. Verím, že mu nejde o vlastný prospech, vlastnú prestíž, vlastnú funkciu. Verím, že mu ide o dobro KDH, o dobro jeho voličov, o dobro Slovenska, o to aby konzervatívne a kresťanské hodnoty mali svoje zmysluplné parlamentné zastúpenie. Verím, že vidí, že spôsob akým robí politiku je toho prekážkou.

Vôbec ho neobviňujem z toho, že to robí zámerne. Mám tendenciu veriť v jeho úprimnosť. Bez ohľadu na jeho motívy, či úmysly, výsledkom jeho politiky sú tri kresťanské strany.

Je strašné, čo i len pomyslieť na to koho podporila KDŽP v prezidentských voľbách. Najsilnejším momentom všetkých prezidentských debát bol pre mňa ten, v ktorom Martin Hanus v debate Postoja položil otázku Štefanovi Harabinovi, ako vníma svoj postoj k sudkyni Laukovej. Bolo priam cítiť, akoby sa na okamih zastavil čas a pravda prenikla svojou silou cez všetku faloš a pretvárku a strhla masku lži.

Pán Mikloško v situácii, ktorú mu vytvoril aj Alojz Hlina, podporou kandidáta, v „tretej vete“, ktorý sa o pár dní na to vzdal v prospech liberálnejšej kandidátky, bez podmienok, obstál. Za obrovský úspech Františka Mikloška by som považovala zisk nad 9 percent. Za úspech by som považovala zisk nad 7 percent. K tomuto číslu sa jeho reálny výsledok priblížil. Napriek  3 percentným prieskumom a všetkému a každému, kto si do neho slovne kopol.

Inzercia

Keby František Mikloško mal:

Sústavnú, dlhodobú, samo seba nespochybňujúcu, silnú podporou konzervatívnych a kresťanských politikov bolo dosiahnutie 9 percent z môjho pohľadu reálne. Alojz Hlina je lídrom a hlavnou tvárou kresťanského a konzervatívneho politického prúdu na Slovensku. On mal stáť za Františkom Mikloškom od začiatku, do konca. A teraz spolu s ním mal a mohol klásť podmienky svojej podpory kandidáta či kandidátky v druhom kole.

Nasledújuce myšlienky už patria k trochu inej téme, ale dotvárajú kolorit prezidentských volieb.

Svoj podiel na výsledku Františka Mikloška majú i postoje kňazov Mariána Kuffu, či Tomáša Halíka, biskupov Oroscha, či Zvolenského a Babjaka. Až vo výsledku prvého kola bolo vidno, že súboj Šefčoviča s Harabinom bol omnoho tesnejší, než sa na prvý pohľad mohlo zdať. Legitímne si môžeme položiť otázku, vďaka čomu, či komu sa jazýček váh priklonil na stranu druhého postupujúceho.

So stále viac silnejúcim odporom som si pozrela Lampu s Tomášom Halíkom. Strašné. Pravdy sa miešali s polopravdami. Manipulácia. Demagógia.

Kázeň, príhovor, či prednášku Mariána Kuffu, som si nedokázala pozrieť celú asi ešte ani jednu, napriek enormnej snahe. Tento kňaz pracuje pre ľudí na okraji spoločnosti, ktorému nesiaham ani po členky v súvislosti s prácou, ktorú robí pre všetkých tých nechcených, s ťažkým životom. Skláňam sa pred ním v súvislosti so schopnosť zrieknuť sa seba samého a byť tu pre druhých. V súvislosti s jeho kazateľskou činnosťou sa s ním neviem a ani nechcem stotožniť. Pokrivkávajúce zjednodušenia. Silné obrazy. Pravdy miešané s polopravdami. Manipulácia. Demagógia. A pravdepodobne aj vznik nového „kultu osobnosti“. Očakávam láskavý a múdry zásah jeho diecézneho biskupa.

Vzhľadom na postoje k prezidentským kandidátom, ktoré sa šírili z prostredia "pro-life pochodov", nemám schopnosť/túžbu ich podporovať inak ako modlitbou.

Ešte si dovolím jednu poznámku, ktorá mi beží v mysli. Spomínate si kedy sme vzali na milosť Mariána Kotlebu? Tiež som v tom čase uvažovala, aké môžu byť dôsledky podpory zákona ohľadom potratov, ktorý onoho času predložil do parlamentu. Rozhodla som sa vtedy pre princíp. Myslím, že teraz aj mňa toto rozhodnutie dobieha a ešte bude dobiehať. To rozhodnutie som vtedy urobila vo vedomí toho, že to dobehnutie príde.

Je čas aby kresťanské a konzervatívne hodnoty prevzala do svojich rúk silná kresťanská a konzervatívna demokratická strana. Myslím si, že jedine KDH môže, ale pravdepodobne s iným predsedom, dostáť tejto úlohe. Teda, ak nechceme v novom parlamente ešte silnejšieho Kotlebu, prípadne aj s Harabinom.

Odporúčame