Kraken prichádza

Kraken prichádza

Harabin bude silný hráč, ak sa postaví do čela KDŽP.

Prvé kolo prezidentských volieb odhalilo fakt,  že slovenská spoločnosť už viac nespája svoj príbeh, nieto ešte existenciálny zápas o smerovanie štátu, s tradične prezentovanou kresťanskou politikou. Niežeby to niekedy robila, ale boli časy kedy Slováci minimálne akceptovali kvalitu politikov z kresťanskodemokratického prostredia (KDH, SDKÚ) a dokonca ich aj podporili (1997/98, 2001/2).

Nie stará garda, ale hovorme o starej škole, ktorá sa vyčerpala. Dnes sa môžu zrovnateľné tandemy Hlina-Figeľ (KDH) a Záborská-Vašečka (KÚ)  spoľahnúť iba na tých voličov, ktorí ešte chcú reflektovať kresťanské hodnoty. Lenže z tohto elektorátu ostala iba marginálna skupina, ktorej výtlak poklesol na 2,5 percenta všetkých voličov v dôsledku slepoty kresťanských politikov, ktorí nereagovali na slovenskú eticko-hodnotovú revolúciu poslednej dekády,  epochálny vstup sociálnych médií do politického diskurzu, doprevádzaný  znížením spoločenských nárokov na jednotlivca.  

Ak  nič nezmeníme, potom 2,5 percentná podpora nenarastie ani o rok. To samo sebou hovorí jasnou rečou, že súčasný štýl a priority  hlavných hráčov starej školy negarantujú kresťanskej demokracii ani len návrat do parlamentu nieto do spoločnosti a medzi ľudí.  Natíska sa preto otázka, či vôbec bude niekto z nich schopní na sebe niečo zmeniť?  O tom dosť pochybujem, v čom ma  utvrdzuje fakt ďalšieho len nedávneho štiepenia KDH, od ktorého sa účelovo odtrhla KÚ. Podstatnú mieru zodpovednosti na tom samozrejme nesie aj Hlina, ktorý mohol zostaviť len pri trocha jeho ochote relatívne silnú kandidačnú listinu do EP.

Roztržkami, dlhodobou nekoncepčnou a vlastne nulovou politikou, ako i nástupom jednorozmerných  kazateľov do politických funkcií sme sa dopracovali k bodu, keď valná časť voličstva odmieta kresťanskú demokraciu ako niečo nezrozumiteľné, čo dokonca ohrozuje slobodu a prosperitu jednotlivca.  

Súčasní kresťanskodemokratickí politici, hoci sa poobmenili na menách, naďalej ostávajú mentálne tí istí. Pokladajú sa tak trochu za nenahraditeľných, neomylných a vyvolených. Nepotrebujú odborníkov, spoliehajú sa na posluhovačov, ktorým rozdávajú léna a pochvaly. Ako sa len  vypomstilo, že nevolení tajomníci a tajomní emisári z ústredia dostávali po tri desaťročia plnú moc a pokyny, ako usmerňovať  miestne štruktúry. To oslabovalo kvalitu a pozíciu regionálnych  predsedov, rád, klubov. Namiesto skutočnej vnútornej demokracie sa KDH vydalo cestou ordinovania diagnóz vymyslených niekde tam hore, čím sa strana odtrhla od reality.  V podstate tento politický feudalizmus udusil vnútrostranícky život.

Strana má byť nástrojom na realizovanie vôle voličov nie vlastníkov strany. Nečudo preto, že KDH prešlo toľkými štiepaniam a omylmi s ovocím vzájomného nepriateľstva, ktoré všetkých unáša na politické smetisko. Dnes na seba útočiace vedenia KDH a  KÚ nedokázali pre svoj egoizmus rozpoznať príležitosť prezidentskej voľby. Úplne zlyhali v otázke podpory Ferka Mikloška, ktorá prišla veľmi neskoro a  bola veľmi nepresvedčivá. Namiesto toho, v predvečer resultátu o kresťanskej demokracii, ktorý dnes  máme v podobe volebného výsledku Ferka Mikloška, sa samozvaní a nainštalovaní lídri pustili do vzájomného osočovania a obviňovania zo sektárstva s cieľom zničiť jeden druhého.

Namiesto využitia prezidentských volieb a eurovolieb pre rekodifikovanie kresťanskej demokracie sa Hlina, Figeľ, Záborská , Škripek, Vašečka, zakopali ešte hlbšie vo svojich zákopoch a neuvedomujú si, ako im pre ich neschopnosť vyrástol v Harabinovi silný konkurent, ktorý keď sa postaví do čela KDŽP, bude mať ďalšia strana hlásiaca sa ku kresťanskej demokracii viac ako istý poslanecký klub v parlamente.  A tak ako prišlo na slová vyrieknuté po voľbách v roku 2006, že bocian dolietal, môže sa naplniť ďalšia predpoveď o blížiacom sa príchode krakena.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo