Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. marec 2019

Kresťania, prosím, zjednoťme sa!

Chaos, chaos a ešte raz chaos... To, čo zažíva slovenské kresťanstvo je ťažko vysvetliteľné. Každý proti každému, a to len pre voľbu hlavy štátu. Táto kríza naplno ukázala charakter slovenského katolicizmu ako takého.
Kresťania, prosím, zjednoťme sa!

Všetci si musíme priznať, že kresťanské Slovensko zažíva jednu z najväčších kríz na Slovensku. V tomto období chaosu je dôležité kráčať veľmi opatrne a snažiť sa nájsť ako tak nejaký oporný bod, nejakú cestu.

Poďme pekne poporiadku rozpliesť niť udalostí posledných dní. Začnime stretnutím zástupcov KBS s prezidentským kandidátom Marošom Šefčovičom, ktorý je nominant strany Smer, aj keď to on sám popiera a tvári sa ako nezávislý kandidát. Všetci vieme s čím je Smer spájaný, ale taktiež vieme, že pán Šefčovič študoval v 80. rokoch v Moskve na Medzinárodnom inštitúte a v lete 1989 vstúpil do Komunistickej strany. Cela táto situácia vyznieva, ako keby cirkev vedela, na koho sa má obrátiť so sledovaním svojich cieľov. Cirkev mala vyslať adekvátny signál, že voliči majú voliť človeka, ktorý svoju vieru dokázal aj skutkami alebo sa vyhýbať celkovo politickej otázke. Koketovanie s človekom, ktorý objavil svoju vieru pred voľbami privádza mnohých ľudí do myšlienkového chaosu.

Poďme sa ďalej pozrieť na otca biskupa Oroscha, ktorý priamo vo svojej kázni zaútočil na kandidátov na post prezidenta, a to na pani Čaputovú a pána Mikloška. Oboch obvinil, že ich postoje sú ultraliberálne, čo možno platí pre pani Čaputovú. Ale na druhej strane je jasné, že František Mikloško nikomu nemusí dokazovať, že nie je liberálnym kandidátom a jeho život je dôkazom, že stále stojí na strane pravdy.   
Otec biskup Orosch sa taktiež pustil do svojho predchodcu Roberta Bezáka a bolo cítiť, že svojou kázňou si vybavuje staré účty. Len pre pripomenutie v roku 2012 bol biskup Bezák odvolaný, pričom v úrade bol nahradený práve pánom Oroschom. Kroky pána Bezáka sú sledované mnohými ľuďmi, keďže predstavoval autoritu pre mnohých. Biskup Bezák podporil ultraliberálnu kandidátku Zuzanu Čaputovú, čo bol pre mnohých mätúci krok.

Posledný klinec do rakvy je rozštiepenosť kresťanov v politických otázkach. Na scéne máme tri politické subjekty v konzervatívnom priestore, ktoré budú bojovať o hlasy kresťanských voličov. Kresťanská únia a KDH sa prihlásili ku nezávislému kandidátovi Františkovi Mikloškovi. Pán Hlina, ktorý je predseda KDH sa otvorene neprihlásil k pánovi Mikloškovi. Posledný subjekt KDŽP sa otvorene prihlásili ku Štefanovi Harabinovi. Bratia Kuffovci podporujú pána Harabína. Myslím si, že je to veľké sklamanie. Niektorí to považujú za podraz. Pán Kuffa zastupoval svojim životom morálnu autoritu, ktorú týmto krokom úplne zdiskreditoval.

Ťažko hodnotiť túto krízu. Kresťania sa rozpŕchli na všetky strany, a jednota je len iba akýmsi hmlistým snom. Bratia, prosím vás, modlime sa v tomto období pôstu za našu jednotu a taktiež prosím všetkých, aby sme hľadali veci, ktoré nás spájajú a nie rozdeľujú!

Inzercia

Volám sa Ditrich Štefan Fidermák. Pochádzam zo Starej Ľubovne, ale väčšinu svojho času trávim v Košiciach, kde študujem na Ekonomickej fakulte. Mojim cieľom je nájsť pravdu, respektíve nájsť aspoň odpoveď najbližšiu pravde.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.