Výzva konferencii biskupov Slovenska na dištancovanie sa od Harabina a Kotlebu

Túto úvahu a zároveň výzvu vrcholným predstaviteľom cirkvi na Slovensku som adresoval oficiálne Konferencii biskupov Slovenska, ale keďže mi od nich prišla odpoveď „Ďakujeme za váš podnet“, považujem za legitímne tento myšlienkový pochod obyčajného kresťana uverejniť. Výzvu som posielal predtým ako sa prihlásila cirkev k Šefčovičovi aj pred legendárnou kázňou biskupa Oroscha. To by bolo na samostatný článok :)

VÝZVA KBS:

Pochválený buď Ježiš Kristus, 

pozdravujem vás a chcem sa spýtať či sa konferencia biskupov ako jeden z hlavných komunikačných orgánov cirkvi plánuje vyjadriť k prezidentským voľbám?

Hlavne kvôli tomu, v akej sme situácii a pred akou voľbou kresťania stoja. 

Množstvo slovenských kresťanov plánuje voliť Harabina alebo Kotlebu. A cítim zodpovednosť povedať vám, že je čas sa ozvať. Je čas nemlčať. Je čas prehovoriť proti farizejom a pokrytcom, tak ako proti nim prehováral Ježiš. On sám často upozorňoval na pokrytectvo takýchto ľudí. 

A to je to čo tu vidíme. Bohom a kresťanskými hodnotami sa tu oháňajú tí, ktorí sami podľa týchto hodnôt nežijú a vieme to celkom isto povedať podľa ich životopisu a skutkov.

Či už sú to kontakty pána Harabina na drogového narkobaróna, jeho neadekvátne sebaodmeňovanie na úkor druhých, jeho arogantné a vulgárne vystupovanie ("Pôjdeš do basy ty h....l"), jeho komunistická minulosť, kedy stál na strane tých, ktorí kresťanov prenasledovali a perzekuovali, jeho spojitosť s Vladimírom Mečiarom a jeho autoritárskym a dnes už môžeme povedať aj zločineckým režimom a mnohé iné prehrešky.

Samozrejme Ježiš nám hovorí, aby sme nesúdili, ale zároveň nás učí aby sme boli opatrní ako "ľudia tohto sveta". 

My kresťania musíme byť svetlo sveta aj v jasnom postoji k veciam verejným. A je dôležité upozorniť na "falošných prorokov", na tých, ktorí používajú kresťanstvo a Boha ako marketingový ťah. 

Rovnako ako na Harabina treba upozorniť aj na Kotlebu - myslím, že riziká, hrozby a diskvalifikácie jeho osoby sú zjavné a netreba ich rozpisovať. 

Je pokročilý čas, 10 dní pred voľbami a nezachytil som, že by sa cirkev k tak dôležitej udalosti vyjadrila. Po rôznych kauzách je toto aj pre vás perfektná príležitosť ukázať "dobrého ducha", ukázať "ducha odvahy" a zároveň poslať jasný odkaz tým, ktorí si myslia, že Boh je len súčasť marketingového mixu. 

Títo dvaja páni vtiahli Boha a cirkev do svojej kampane. A cirkev mlčí...

 

Z môjho pohľadu je zjavné, že jediným kandidátom, ktorého môžu kresťania odporúčať je František Mikloško, ktorého na túto pozíciu kvalifikuje jeho životný príbeh aj jeho hodnoty, ktoré nielen vyznáva, ale aj žije ("podľa všetkého"). On bol kresťan aj v časoch keď to nevyhovovalo a aj dnes evidentne kandiduje, nie preto, aby vyhral (je to žiaľ málo pravdepodobné), ale preto, aby mal kresťanský volič vôbec koho voliť. 

Budem rád, ak zvážite svoj postoj k prezidentským voľbám aj hrozbu, ktorá tu je. A tou hrozbou nie je len to, že prezidentkou bude pani Čaputová. Na ňu, popri mnohých veciach, ktoré jej oprávnene môžeme vytýkať a ktoré nie sú v súlade s našimi hodnotami môže platiť  (to posúdi samozrejme ON) biblické: Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť (keďže ona okrem iného reálne stála proti Kočnerovi a iným mocným vo veľkej kauze, ktorú ustála)...

A nezabudnime aj na to, že "mýtnici a neviestky nás predbiehajú v Božom kráľovstve."

 

Toto je perfektná príležitosť pre slovenskú cirkev ukázať Božiu odvahu a vyčistiť chrám od kupcov, tak ako to urobil Ježiš. On vedel byť veľmi tvrdý, on vedel povedať aj tvrdú pravdu nahlas. Vieme to aj my, dnešní kresťania? Sme tou soľou, ktorá nestratila chuť?

 

Teším sa na vašu odpoveď 

S pozdravom Šimon Škoviera

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo