Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. marec 2019

Budem voliť, koho chcem

Spravili sme si z volieb šachovnicu, na ktorej strategicky vyhodnocujeme, komu dať hlas a kto sa má vzdať. Nepáči sa mi tento prístup.
Budem voliť, koho chcem

Voľby sú o demokracii. Máme si vybrať kandidáta, ktorý nás najvernejšie reprezentuje a nie toho, koho nám diktujú prieskumy alebo strach. Spravili sme si z volieb šachovnicu, na ktorej strategicky vyhodnocujeme, komu dať hlas a kto sa má vzdať. Nepáči sa mi tento prístup. Vonia mi to skôr manipuláciou ako demokraciou. Ak budeme v tomto trende pokračovať, raz sa to ľahko obráti proti nám. Nie je zložité objednať si prieskumy na mieru. Bezpečnejšia cesta do budúcnosti je držať sa podstaty slobodných volieb a ísť na to principiálne.

Prvé kolo volieb je na to, aby si občania slobodne z rôznorodého spektra vybrali kandidáta, v koho hlase najvýstižnejšie zaznieva ich hlas. Na toto slúži prvé kolo volieb a nie prieskumy verejnej mienky.

Preorala som si brázdu svojich motívov a môj kandidát sa vyjasnil. Prv, než boli prieskumy, bol tu Mikloško. Človek overený časom.  Jeho meno mi celý život svieti ako akýsi morálny kompas. Nikdy som sa o neho zvlášť nezaujímala, ale vždy som ho podvedome vnímala. Bol tu keď som ako 3-ročná štrngala s otcom na námestí. Odomkýnali sme spolu demokraciu. Je tu keď môj 3-ročný syn štrngá so mnou na tom istom námestí. Stále zápasíme za demokraciu.

Zuzanu Čaputovú som zaregistrovala až počas jej kampane, keď ma zarazilo, akým spôsobom Bezák pri jej podpore zotrel človeka, ktorý pri ňom v najťažších chvíľach stál. František nemal potrebu hádzať špinu nazad, jednoducho nekomentoval. Zachoval sa zrelo. Moja chuť dať mu hlas vtedy narástla.

Neoblepil bilbordami celé Slovensko. Nie je to celebrita. Je to osobnosť. Stojí jasne v hodnotách, ktoré sa usilujem žiť. Je ukotvený a nemá ma čím prekvapiť. Nerobím si vrásky z jeho vrásky. Dozrel. Je pre mňa morálnou autoritou.

Tento blog nie je o odporúčaní koho voliť, necítim sa na to kompetentná. Týmto príspevkom som chcela zachytiť moju túžbu, aby sme volili úprimne každý sám za seba.

Ja osobne nechcem zo strachu, že vyhrá pre mňa neprijateľný kandidát, voliť viac z kalkulácie ako z presvedčenia. Uvedomila som si, že nemusím niesť bremeno zodpovednosti za rozhodnutia druhých. Vážim si možnosť slobodnej voľby a využijem ju.

Inzercia

Inzercia

Dovolenkujem. Na materskej dovolenke. Mám 3 synov a statočného manžela, s ktorým túto "dovolenku" ťaháme. Predtým som študovala Media Communication na Asbury University (USA) a Filmovú dokumentárnu tvorbu na Akadémii Umení v Banskej Bystrici.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zita cisárovná a kráľovná

Zita cisárovná a kráľovná

História našich národov v strednej Európe je veľký dlh, ktorý máme voči našim predkom, ale aj voči tým, ktorí prídu po nás. Znalosť našich dejín je veľmi, veľmi slabým miestom našej národnej, ale aj existenciálnej identity. Ak sa už aj aká taká znalosť dejín vyskytne, je sprevádzaná mytológiou jednotlivých ideologických režimov

Blog
11. marec 1988 a po-da-tel-ňa v Bratislave

11. marec 1988 a po-da-tel-ňa v Bratislave

Tento dátum sa nachádza na najdôležitejšom dokumente k Sviečkovej manifestácii. V daný deň prijali v podateľni Obvodného národného výboru Bratislava 1 ohlásenie o pripravovanom "Verejnom zhromaždení v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí dňa 25. 3. 1988 od 18.00 do 18.30 hod." Prečo je tento dokument najdôležitejším? A čo má s manifestáciou spoločné vražda kňaza v dedinke vzdialenej 40 kilometrov od Veľkej Mače?