Za prezidenta volím hrdinu našich čias

Za prezidenta volím hrdinu našich čias

Dnes stojíme pred ďalšou voľbou prezidenta. Rozhodujeme sa medzi pozlátkom a dôstojnosťou, medzi spájaním a rozdeľovaním, medzi veľkým príbehom a marketingovými produktami.

Prezident má historicky na Slovensku osobitú pozíciu. Stojí akoby nad politikou, nad stranami a ich každodenným bojom o moc a voliča. Je to pozostatok vnímania hlavy štátu ako panovníka, ktorý je konečným arbitrom a nestranne múdro rieši spory.

Ide zrejme o pozostatok z dôb Františka Jozefa I. a Tomáša Garriguea Masaryka. Hoc jeden monarcha a druhý republikán, svoje funkcie vykonávali veľmi podobne a dokonca sa na seba podobali. V národnej pamäti ostali ako dôstojní starci s bradami, ktorý z výšky svojho majestátu usmerňujú najvážnejšie pochybenia politikov.

V našich mysliach je teda funkcia hlavy štátu spätá s vekom, dôstojnosťou, nestrannosťou a hodnotami, ktoré presahujú dnešok. Hlava štátu je symbolom stability, poriadku, slušnosti, morálky.

Naši novodobí prezidenti veľmi nedostáli svojim veľkým vzorom a na rozdiel od Františka Jozefa I. a prezidenta Masaryka rýchlo upadajú do zabudnutia.

Dnes stojíme pred ďalšou voľbou prezidenta. Rozhodujeme sa medzi pozlátkom a dôstojnosťou, medzi spájaním a rozdeľovaním, medzi veľkým príbehom a marketingovými produktami.

Je na nás ako sa rozhodneme. Máme na výber. Vyberieme si prezidenta, na ktorého čoskoro zabudneme alebo nového Františka Jozefa I.?

Ja som svoju voľbu už urobil. Za prezidenta chcem muža do každého počasia. Muža, ktorý sa nezľakne, keď príde búrka. Muža, ktorý sa postavil temnote komunizmu a zvíťazil. Muža, ktorý je vzorom pre mladých.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo