Sacharov Ameriky zomrel 12.2.2019 

Sacharov Ameriky zomrel 12.2.2019 

Lyndon LaRouche (LLR) bol americký politik s globálnym myslením a originálnym pohľadom. Bol aj ekonóm, matematik a muzikológ, v živote som nestretol vzdelanejšieho človeka. Bol generátor nových ideí, bojovník za záchranu kresťanstva, rodiny a života. Osemkrát kandidoval vo voľbách za prezidenta USA. Stretol som sa s ním 17 krát, z toho trikrát v Ríme. Debaty boli inšpiratívne - Európe chýba vízia, v ktorej nepôjde len o peniaze a ekonomiku, ale najmä o duchovné a morálne hodnoty. V svojej knihe „Veľmi prísne tajné - ako sme boli slobodní“ (1999) som mu venoval asi 100 strán, aj v ďalších ho spomínam.

 Pre kritické názory jeho hnutie v USA perzekvovali, čo vyústilo do ich likvidácie 6.10.1986, pozavieraním lídrov a politickými procesmi s absolútne neprimeranými trestami. LLR dostal 1.12.1989 15 rokov väzenia, jeho piati spolupracovníci spolu 209 rokov. Procesy s ním a s jeho kolegami koncom 80-tich rokov mali toľko iregularít, že široká medzinárodná komunita proti ním  protestovala, pokladala ich za nespravodlivé a politicky motivované.

S jeho prípadom a hnutím F. Schillera som sa oboznámil v r. 1990 ako podpredseda vlády ČSFR pre ľudské práva. Napísal som viacero protestných listov, s  bývalými politikmi viacerých krajín som USA opakovane navštívil. Som hrdý, že aj ja som prispel k podmienečnému oslobodeniu LLR v r. 1994 po 5 rokoch. Neskôr prepustili aj celú „virgínsku päťku“.

V septembri 1995 som sa zúčastnil vypočúvania (hearing) vo Washingtone. Pred medzinárodným tribunálom tento prípad predložil Ramsey Clark, bývalý minister spravodlivosti USA v Johsonovej vláde. Komisia došla k záveru, že v tomto procesu došlo k hrubému zneužitiu vyšetrovania a trestného násilia, ktorých cieľom bolo odsúdenie a likvidácia LLR a jeho hnutia. Keď 8.9.1997 mal LLR 75 rokov, vo Washingtone prebehol slávnostný gala program. Bol som majstrom ceremónie, do spoločnosti hviezd, aj z Metropolitan Opery, s ktorými som spieval Glory, glory Haleluja, sa už nedostanem.

Jeho politický program si nedával servítku na ústa. To, že treba vyrábať a nie špekulovať, že do politiky a ekonomiky treba zaviesť morálne zásady, sa vláde nepáčilo.  Prišiel aj s myšlienkou SDI, rozvojovými projektami pre Európu, Áziu a Afriku, oddlženia Latinskej Ameriky. Jeho návrhy na reformu finančného systému boli alternatívou. Dávno predpovedal krízu, najmä pre zhubný vplyv derivátových špekulácií. Tlačenie nekrytých peňazí sa dnes volá „kvantitatívné uvoľňovanie“. Znižujú sa úroky a pumpujú sa peniaze do starého systému. Zachraňujú sa zlé banky, súčasný finančný systém je odtrhnutý od produktívnej ekonomiky, je zameraný na rýchle zbohatnutie cez špekulácie a burzové operácie. Stabilizovať finančný trh sa nedá pumpovaním peňazí do krízových oblastí, ako to stále robí MMF.  

USA som kvôli tomuto hnutiu navštívil šesťkrát. Loboval som v Kongrese, v Senáte, na univerzitách a konferenciách. V auguste 1993 som na šesť hodín LaRouchea navštívil vo väzení v Rochestri. Šesťkrát som navštívil aj druhých odsúdených členov hnutia v najstráženejších amerických väzniciach.  

Slovensko bolo v r. 1994 druhou krajinou, ktorú po väzení LaRouche navštívil. Pri návšteve v r. 1996 mi povedal: „Slovensko je šťastnejšou krajinou ako iné. Má zmysel pre duchovné hodnoty, nestratilo národnú identitu. Potrebuje čestných a rozhodných vodcov. Keď som počul na púti v Nitre spievať 50-tisícový dav, pochopil som, že ste dobrou krajinou“

Z jeho názorov uvediem niekoľko aktuálnych hodnotových myšlienok:

- Človek je stvorený na obraz Boží, má vysoko pozitívnu hodnotu.

- Treba zastaviť zabíjanie detí – nenarodených, aj narodených drogami.

- O všetkom sa rozhoduje v detstve, deti treba vychovávať k tvorivosti objavmi.

- Pre budúcnosť je najdôležitejšie dobre vychovať deti a zachrániť ich pred zlom.

- Dnes na deti nikto nemá čas, ohlupuje ich televízia a internet.

- Svet v deťoch zabíja dušu. Chránením rodiny chránime spoločnosť.

- Hlavné je poznanie klasickej hudby, histórie, matematiky a náboženstva.

- Najlepšia kultúra Európy prišla z kresťanstva.

- Ľudia sú nevzdelaní, nevedia nič o histórii, kultúre, vede, umení.

- Iba nevzdelaní ľudia veria, že je to tak, ako je to v novinách a v televízii.

- Ideológia hedonizmu: „urob to, buď sebou samým, je to moje telo“, je chorá.

- Slobodný trh znásilňuje slabších, ničí poľnohospodárstvo, priemysel a financie.

- Tretia cesta v ekonomike je hospodárska politika na kresťanských princípoch.   

- Hospodárstvo musí stáť na morálke, byť spravodlivé aj pre ešte nenarodené deti.

- Treba zmeniť svetový finančný systém, zrušiť finančné trhy a špekulácie.

- Peniaze, antikultúra a bezhraničná sloboda produkujú v USA ľudí pre väznice.

- Kompromis so zlom a tolerancia k zlu musí skončiť. Komentár k lži je lžou.

- Začnime revolúciu na kresťanskej láske, bez myslenia na seba, ako Samaritán.

- Aký je cieľ človeka? Prídeš na svet ako anjel, mal by si aj odísť ako anjel. 

Včera som sa dozvedel, že môj americký priateľ pred mesiacom zomrel vo veku 96 rokov. Bol veriaci človek, ktorý pracoval do konca života. Viac o jeho živote je na  https://www.larouchepac.com/20190222/obituary-lyndon-h-larouche-jr-1922-2019  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo