Volím Zuzanu Čaputovú?

Volím Zuzanu Čaputovú?

Z médií sa na nás valia príbehy prezidentských kandidátov. Jeden je skvelý euroúradník, druhá zastavila budovanie skládky, tretí napomáhal pádu komunizmu, štvrtý kampaňuje cez odmietnutie Istanbulského dohovoru. V týchto „príbehoch“ sa nám stráca poznanie, kto konkrétny kandidát vlastne je, aké vyznáva hodnoty. Dnes krátko o Zuzane Čaputovej.

Zuzana Čaputová je kandidát, o ktorom vieme všetko a vlastne nič. Už mesiace sa na nás valia na sociálnych sieťach jej videá či statusy, ale dozvedieť sa z nich dá málo. Sú to profesionálne urobené marketingové výstupy, ktoré viac zakrývajú ako odhaľujú. Ich hlavným cieľom je ukázať Zuzanu Čaputovú ako milú peknú tvár zmeny za spravodlivejšie Slovensko, ktoré bude vybudované na dôstojnosti jeho obyvateľov a ochrane prostredia, v ktorom žijeme. Okrem toho je to okorenené príbehom neohrozenej bojovníčky za práva drobných ľudí v prípade pezinskej skládky.

Marketingovo krásny príbeh, ale prezidentské voľby nie sú reláciou Pošta pre teba. Je to výber toho najlepšieho spomedzi nás. My nehľadáme rozprávku, hľadáme symbol našej krajiny, nového „tatíčka Masaryka“, nového kráľa Mateja. Človeka etického a morálne pevného, ktorý svojim pôsobením v úrade prezidenta ukáže pochybujúcim a váhajúcim smer. Človeka, ktorého vnímanie slušného a spravodlivého Slovenska je širšie ako boj proti korupcii a reforma súdnictva. Človeka, ktorý chápe dôstojnosť človeka bez nuáns užitočnosti a pragmatizmu.

Prezident má proste stáť na strane slabších a byť ich štítom vždy, nielen vtedy keď sa mu to hodí a keď je to v súlade s jeho ideológiou.  A to je problém Zuzany Čaputovej.

Ako máme veriť jej odhodlaniu bojovať za spravodlivosť pre všetkých, za dôstojný život pre starších i všetkých slabých spomedzi nás, keď v konkrétnom prípade interupcií stojí na strane silnejších? Nie matky, nie rodičia sú tí slabší vo vzťahu matky či rodičov a ich nenarodeného dieťaťa. Je to dieťa. A napriek tomu vidíme Zuzanu Čaputovú ako bráni „slobodu matky“. Ani slovo o práve na život nenarodených, iba využitie vlastných detí na propagandu interupcií.

Všetko je pekne marketingovo zabalené, ale odkaz je jasný: Zuzana Čaputová stojí na strane slabších, iba keď je to v súlade s jej ideológiou. Zuzana Čaputová odmieta zmeniť zločinný interupčný zákon komunizmu.

Nemôžem voliť Zuzanu Čaputovú, lebo nespĺňa predpoklady byť mojou prezidentkou. Nemôžem voliť nikoho, kto „slušnosť a spravodlivosť“ buduje na popretí práv najslabších.

 

Autor je nezávislým kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine KDH.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo