Ktorých politikov podporuje KBS, Vladimír Palko a Aliancia za rodinu?

Prezidentský kandidát za stranu SMER M. Šefčovič sa stretol s predstaviteľmi cirkví, ktoré organizoval predseda KBS arcibiskup Zvolenský. V. Palko v článku na Postoji tvrdí, že v súčasnosti bránime posledné územie kresťanských hodnôt, pričom ich najväčším ohrozením je liberálka Čaputová. Viacerí cirkevníci a aktivisti tvrdia, že pri hodnotení prezidentských kandidátov sú najdôležitejšie ich odpovede na otázky potratov a rodiny. Komu tým pomáhajú?

Desatoro Aliancie za rodinu

Aliancia za rodinu pripravila „Desatoro pre dobrý výber kandidáta na prezidenta“ http://www.hlaszarodinu.sk/ a odpovede všetkých kandidátov na súbor otázok. Desatoro je formulované veľmi dobre. Chybou otázok kandidátom je, že sa vyhli téme spravodlivosti, ktorá je podľa zdravého rozumu aj učenia Katolíckej cirkvi základnou úlohou vlády a politiky. ( https://www.postoj.sk/39671/papez-frantisek-o-politike-aj-k-volbe-slovenskeho-prezidenta ) Autori pri nich nebrali do úvahy niektoré dôležité vyjadrenia pápežov a súvislosti s niektorými bodmi ich „Desatora“.

1. Nešír nenávisť … zachovaj úctu ku všetkým... Najväčším šíriteľlom nenávisti na Slovensku bola vyše 40 rokov Komunistická strana, a po r. 1989 V. Mečiar a jeho partneri a podporovatelia,. Mečiara považuje Harabin za nášho najlepšieho premiiéra. Zo súčasných politikov je to R. Fico, Kotlebovci a ich fanklub.

2. Hľadaj pokoj. Cirkev aj zdravý rozum hovorí, že pokoj vychádza zo spravodlivosti. V posolstve ku svetovému dňu pokoja 1.1.2019 pápež František hovorí o dobrej politike ako prejave lásky k blížnemu. Odsudzuje „vykonávanie politickej moci zamerané výlučne na ochranu záujmov niekoľkých privilegovaných jednotlivcov“, pričom medzi neresťami politiky na prvom mieste menuje korupciu. Na ktorých slovenských politikov a kandidátov to platí najviac?

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/posolstvo-k-svetovemu-dnu-pokoja-2019

7. „Sito č.2“ nenaleť na schizofréniu či klamstvo. Schizofrénou v politike je aj rozpor medzi vyhláseniami a skutkami politika, Klamstvom sú aj sľuby prezidentského kandidáta zabezpečiť niečo, čo nie je v kompetencii prezidenta.

8. „Sito č.3“ Zváž slová aj skutky. Zváž minulosť aj budúcnosť.“ Toto „sito“ je kľúčové, ale mnohí kresťania ho ignorujú, najmä tí čo podporujú Harabina.

10. „Sito č.4“ menuje ako kľúčové hodnoty rodinu a život „bez ohľadu na to, či je ešte pod srdcom matky, či zomiera, akú má rasu, farbu pleti, presvedčenie. Je proti ľudskej dôstojnosti, ak je človek zneužívaný ako prostriedok uspokojovania, zneužívaný k otrockej práci, okrádaný. Súhlasím. Oceňujem, že tu sa autori vyhli chybe viacerých našich pro-liferov a kresťanov, ktorí za takmer absolútnu prioritu a hlavnú tému politiky považujú zákon na zákaz potratov a boj proti Istanbulskému dohovoru. Tí si neuvedomujú alebo ignorujú fakt, že práve korupcia, ktorá podľa pápeža Františka vedie ku kultúre smrti, patrí k hlavným ničiteľom už narodeného života, ktorého ochrana je podľa pápeža rovnako dôležitá. ( Zvyšné body nepotrebujú špeciálny komentár)

V praxi však už rok vidíme, že aj niektorí aktivisti AZR, viacerí zakladatelia KDŽP a cirkevní predstavitelia neaplikujú tu uvedených 5 bodov tohto „Desatora“, a prakticky priamo či nepriamo pomáhajú politikom, ktorí ich roky hrubo porušujú. Od Fica až po Harabina.

Palko za aj proti Mikloškovi

V. Palko jasne povedal, že v prezidentských voľbách 2019 podporuje F. Mikloška. Jeho najnovší článok „Bránime posledné územie“ https://www.postoj.sk/41284/branime-posledne-uzemie však prakticky najviac pomáha politkom konajúcim proti hodnotám o ktoré Mikloško celý život usiloval.

Palkov článok je v mnohom dobrý. Užitočný je najmä jeho opis a charakteristika rozkladu kresťanského politického prostredia, a koreňov kresťanskej frustrácie. Stotožňujem sa s Palkovým odmietnutím výziev na vzdanie sa kandidátov, aj s tým že hlas pre Mikloška nie je stratený.

Škoda, že aj Palko väčšinu viny kladie na „liberálne médiá“, bez zamyslenia prečo po 29 rokoch slobody na „kresťanskom“ Slovensku nemáme žiadne mienkotvorné kresťansko-konzervatívne médium, prečo po sľubných začiatkoch za Čarnogurského vedenia KDH zanikol Slovenský denník, ako formujú politické vedomie a rozhľad národa cirkvi a Katolícke noviny.

Chybou tohto Palkovho článku sú dôležité skutočnosti ktoré zamlčal. Nespomenul že prvé a najväčšie oslabenie KDH a rozdelenie kresťanov spôsobili „národniari“ ktorí prešil k Mečiarovi a Slotovi. Spochybnil ako Čaputovej pomohol aj dobrý príbeh aktivistky bojujúcej proti neprávosti pochybných podnikateľov a v ich prospech konajúcich úradov. Zavádzajúco prehnané je označenie Čaputovej za „jednu z najliberálnejších politikov, akí sa na Slovensku objavili“. Podobné názory na rodinu a potraty ako ona má mnoho „obyčajných“ ľudí i politikov, vrátane R. Fica a viacerých prezidentských kandidátov. Podstatne „liberálnejší“ život vedie B. Kollár, omnoho aktívnejšie presadzuje „liberálne“ názory O. Pietruchová, ktorú platí vláda Ficovho SMERu.

Veľkou chybou je, že varuje len pred liberalizmom, a ignoruje komunizmus, exkomunistov, a socialistov, ktorých morálny relativizmus aj postoj k rodine a ochrane života nie je o nič lepší než ten liberálny. Aj na Slovensku, aj v celej EÚ robia v tomto aj v útokoch na kresťanstvo rovnakú politiku ako liberáli. Nespomenul, že všetko to, čo nám vadí na Čaputovej alebo aj Istanbulskom dohovore roky doma aj v europarlamente podporuje exkomunista Fico a vláda jeho SMERu.

Podobne ako takmer všetci kritici KDH za uplynulý rok a viacerí pro-life aktivisti, Palko ignoroval fakt, že 2/3 z existencie SR mali vládu a parlamentnú väčšinu koalície exkomunistov a nacionalistov pod vedením V. Mečiara a R. Fica. Títo, a nie liberáli majú hlavnú zodpovednosť za súčasný korupčný systém aj za to, že podnes platí komunistický potratový zákon. (viac tu: https://www.postoj.sk/36532/najvaznejsie-zistenie-prieskumu-o-potratoch-priciny-a-pokracovanie ) Tým, že všetku vinu pripísal liberálom, a brojí len proti Čaputovej, fakticky viac než Mikloškovi a lepšej ochrane života a rodiny pomohol tejto koalícii a jej biznispartnerom.

Palko nespomenul ani svoj odchod z hnutia „Slovenský dohovor za rodinu“ ktoré robí kampaň proti Istanbulskému dohovoru a gender témam, a ktoré vedie kňaz Kuffa, a to kvôli tomu, že tam viacerí podporujú Harabina. Ten kto nečítal Palkovu skvelú kritiku Harabina https://www.postoj.sk/40735/harabinove-obscennosti preto môže tento článok vysvetliť aj ako podporu Harabinovi.

Cirkev a slovenská politika

Vzťah cirkvi a politiky jasne formuloval Benedikt XVI.: „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia. Keďže ide o politickú úlohu, nemôže byť bezprostrednou úlohou Cirkvi. Ale pretože zároveň ide o prvoradú úlohu človeka, Cirkev má povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“ (encyklika Deus Caritas Est) https://www.postoj.sk/7372/cirkev-a-politika-r-fico-verzus-papez-frantisek

Súčasná situácia Slovenska, od korupčného systému, cez rozkradnuté miliardy a vraždu J. Kuciaka, až po zloženie parlamentu po 29 rokoch slobodných volieb, aj výber a preferencie kandidátov na prezidenta sú dôsledkom toho, že ani jedna vládna garnitúra ani cirkev nesplnila túto pápežom menovanú základnú úlohu. (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/27770/krestania-su-v-kazdej-strane-ale-slovensko-ovladaju-komunisti

Rôzni kňazi a biskupi majú rôzne politické názory a postoje. Po roku 1989 časť duchovenstva podporovala Mečiarov komunisticko-nacionalistický zlepenec za účelom rozdelenia ČSFR. Viacerí z nich pred voľbami v r. 2016 podporovali Kotlebu, a teraz podporujú Harabina.

V deväťdesiatych rokoch niektorí biskupi na čele s R. Balážom kritizovali Mečiarovu vládu za nedemokratickú politiku. Tá reagovala mediálnymi útokmi aj zneužitím SIS proti Balážovi. V r. 2009 viacerí kresťania podporili exkomunistu a mečiarovca Gašparoviča proti I. Radičovej s podobnými antiliberálnymi argumentami, ako teraz kritizujú Z. Čaputovú. Prezident Gašparovič, „akoby člen Smeru“ potom nespravil nič pre lepšiu ochranu života, ale mnoho pre zhoršenie našej justície. To isté možno čakať od Harabina.

Pochvala sekretára KBS

Za posledné približne 3 volebné obdobia sa zdá, ako keby slovenská cirkev podporovala vlády Ficovho SMERu. Aj tým, že roky ignoruje opakované výzvy pápeža Františka na aktívny boj proti korupcii, a nijako verejne nerieši problém spravodlivosti, ktorá je podľa učenia Katolíckej cirkvi prvoradou úlohou vlády a politiky. Biskupa Lacha, ktorí ako jediný jasne pomenoval zodpovednosť vlády a na ňu napojených veľkopodnikatľov za zlo, ktoré spôsobujú, poslala KBS pôsobiť za oceán.

Mesiac pred prezidentskými voľbami sekretár KBS A. Ziolkovský najprv označil za najdôležitejšie kritérium na prezidentského kandidáta jeho slovné vyjadrenie o potratoch a Istanbulskom dohovore, čo si hneď osvojil Harabin a mnohí šírili. (viac tu: https://www.postoj.sk/40784/naivni-veriaci-potraty-a-zachranca-harabin ) V druhom vyjadrení na FB už napísal aj „Všimnime si ich doterajší život. Ako v ňom osvedčujú hodnoty, ku ktorým sa teraz hlásia,“ ale toto už malo omnoho menšiu pozornosť.

Nasledovala verejná pochvala Kotlebu, Fica a Danka, ktorá vzbudila značné kontroverzie. Jej chyba spočíva v okolnostiach. Mnohí „jednoduchší“, alebo takí čo (citujúc kamaráta) čítajú iba nadpisy, to vyjadrenie pochopia ako podporu Kotlebu Danka a Fica. Zvlášť ak A. Z. nikdy nekritizoval žiadne chyby ich koalície. A keď zamlčal fakt, že Fico jasne vyjadril podporu zachovania tohto komunistického zákona. (viac tu: https://blog.postoj.sk/33712/kauza-potraty-ako-fico-dokazal-omyl-chromika-a-carnogurskeho

Pochválil niekedy predstaviteľ KBS Mikloška za to čo robil počas prenasledovania pre cirkev a slobodu? Informoval A.Z. o tom, (čo aj Kat. noviny zamlčali) že kresťanskí demokrati v europarlamente presadili významné uznesenie k prenasledovaniu kresťanov vo svete? Pochválil Figeľa, za to čo v tom robí? Pochválil europoslancov za KDH alebo B. Škripeka za to že v EP bojujú za ochranu života a rodiny? Prečo nepochválil aj prezidenta Kisku, keď odmietol podpísať vládny zákon o Hazarde, lebo škodí rodinám? Pochválili niekto z KBS Figeľa a KDH keď dohodli novelu zákona o Rodine, ktorý ju definuje ako zväzok muža a ženy? Alebo kresťansko-demokratických poslancov Europarlamentu za nedávne presadenie uznesenia pre podporu náboženskej slobody? O tom ani len KN neinformovali. (viac tu: https://www.postoj.sk/40251/falosny-kuffa-europarlament-a-prenasledovanie-krestanov

KBS za SMER?

Vyvrcholilo to pozvaním prezidentského kandidáta za SMER exkomunistu Šefčoviča na stretnutie predstaviteľov cirkví. Keďže KBS takto nepozvala iného z kandidátov, verejnosť to logicky chápe ako vyjadrenie podpory Šefčovičovi a strane SMER, za ktorú kandiduje. Pri tom je prakticky isté, že v prípade zvolenia bude Šefčovič, (ale aj Harabin) podobne ako Gašparovič, konať akoby člen SMERu. Napríklad aj v tom, že za šéfa ústavného súdu menuje Fica, ktorý sa jasne vyjadril za zachovanie súčasného potratového zákona, a ktorého SMER má hlavnú vinu na tom, že parlament neschválil ani Kotlebov ani Vašečkov návrh na jeho zmenu. Nehovoriac o tom, že Šefčovič ani Harabin nedávajú žiadnu nádej, že by narušili korupčné vzťahy a biznis medzi vládnymi stranami a oligarchami vykorisťujúcimi Slovensko.

Biskupi musia vedieť, že Šefčovič rovnako ako Harabin začínali kariéru v totalitnej komunistickej strane prenasledujúcej cirkev, a do ohlásenia prezidentskej kandidatúry nespravili pre lepšiu ochranu života a rodiny nič. Takéto konanie prospieva vláde SMERU, ktorá má už vyše 10 rokov najväčšiu zodpovednosť za obrovskú korupciu so všetkými dôsledkami aj za to, že podnes platí komunistický potratový zákon. Takéto konanie škodí Slovensku aj dobrému menu cirkví.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo