Kolaboruje Cirkev so SMER-om?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kolaboruje Cirkev so SMER-om?

Posledné kroky cirkevných predstaviteľov otvárajú otázky, ktoré som neraz počul v mojom blízkom i ďalekom okolí: čo tým Cirkev sleduje? Nezatvára si oči pred nespravodlivosťou, ktorú SMER pácha a dopúšťa? Nestráca na sile jej prorocký úrad hlásať pravdu?

Podpredseda Európskej komisie, Maroš Šefčovič sa vo štvrtok stretol s predsedom KBS Stanislavom Zvolenským, predsedom Ekumenickej rady cirkví Milošom Klátikom, biskupom západného dištriktu ECAV Jánom Hroboňom a prešovským gréckokatolíckym arcibiskupom Jánom Babjakom. Po stretnutí mal Šefčovič tlačovú besedu, počas ktorej verejne vyznal svoje „credo“: je za rodinu, podporuje manželstvo medzi mužom a ženou, a nesúhlasí s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia.

Pozoruhodné je, že pozvanie inicioval predseda KBS Zvolenský a Šefčovič nebol uvedený ako kandidát na prezidenta. Zároveň, zatiaľ nie sú plánované stretnutia s inými kandidátmi na prezidenta. Tiež je zvláštne, že k tomuto stretnutiu došlo už pred prvým kolom volieb, kedy majú kresťania možnosť voliť Františka Mikloška, ktorého kresťanská hodnotová orientácia je všeobecne známa.

Obrátenie Maroša Šefčoviča?


Ponúka sa mi teda otázka, či je Maroš Šefčovič úprimne presvedčený kresťan alebo „sa stal“ verejne katolíkom iba pred voľbami, aby získal percentá. Tiež je otázne, ako vážne možno brať tvrdenie zo začiatku februára, keď sa Šefčovič vyjadril pre Postoj na otázku potratov: „Veľmi si vážim ženy a viem, že rozhodnúť sa pre interrupciu je mimoriadne náročné a ide o krajné riešenie. Každá prípadná zmena zákona musí rešpektovať postavenie ženy a nevyháňať ju do takpovediac šedej zóny. Som presvedčený, že musíme nájsť spôsoby, ako podať ženám pomocnú ruku, aby k interrupciám dochádzalo v čo najmenšej miere. Budem tlačiť na to, aby každá žena dostala všetky informácie aj o iných možnostiach.“

Ponúka sa mi teda otázka, či je Maroš Šefčovič úprimne presvedčený kresťan alebo „sa stal“ verejne katolíkom iba pred voľbami, aby získal percentá. Zdieľať

Kandidátka na prezidentku, Zuzana Čaputová, otvorene prezentuje svoje názory na kultúrno-etické témy, ktoré sú v priamom rozpore s učením Katolíckej cirkvi.(Viac si môžete prečítať v blogu KDMSáka Janka Cipára.) Hoci Maroš Šefčovič so svojimi medzinárodnými skúsenosťami a profilom by podľa mňa bol schopný osloviť aj liberálneho voliča, nálepka SMER-u a správanie Róberta Fica mu situáciu komplikujú. Preto je len logickým dôsledkom, že Šefčovič sa snaží a bude snažiť čoraz viac osloviť kresťanský tábor. Navyše nie je tajomstvom, že značná časť katolíkov aj tak volí SMER.

Posledné kroky cirkevných predstaviteľov otvárajú otázky, ktoré som neraz počul v mojom blízkom i ďalekom okolí: čo tým Cirkev sleduje? Nezatvára si oči pred nespravodlivosťou, ktorú SMER pácha a dopúšťa? Nestráca na sile jej prorocký úrad hlásať pravdu?

Pri týchto otázkach mi len z nedávnych udalostí napadá Róbert Fico a jeho priam brutálna snaha za každú cenu sa dostať na post predsedu Ústavného súdu, či jeho označovanie organizátorov protestov Za slušné Slovensko za zahraničných agentov Georga Sorosa a pod. Arcibiskup Zvolenský vyzval počas pochodov k pokoju, čo viem plne pochopiť. Košický pomocný biskup Marek Forgáč na pohrebe Martiny Kušnírovej odvážne povedal: „Preto, ak sú v našej spoločnosti vodcovia, ktorí svojimi aktivitami, svojimi priateľstvami, svojimi kontaktmi, svojou činnosťou alebo aj nečinnosťou vytvárali a vytvárajú také ovzdušie, takú klímu, v ktorej sa darí rôznym formám zosobneného alebo organizovaného zla, tak títo majú nepriamu zodpovednosť za to, čo sa tu stalo. A preto Slovensko dnes nechce vidieť stôl preplnený balíčkami bankoviek. Veď to je ťažký cynizmus!“ 

Skutočná spravodlivosť, nielen potraty

Cirkevní predstavitelia vyzývajú k spravodlivosti, čo je veľmi správne, lebo k tomu vyzýva Evanjelium, sociálna náuka Cirkvi i samotní pápeži. Avšak, počuť kritiku konkrétne na adresu vládnych činiteľov je v cirkevných kruhoch pomerne zriedkavé. Jedna z príčin môže byť, že Cirkev je stále závislá na financovaní štátom. Potom je pochopiteľne ťažšie kritizovať svojich chlebodarcov a prorocký úrad v sociálnej sfére pokrivkáva. 

Avšak, počuť kritiku konkrétne na adresu vládnych činiteľov je v cirkevných kruhoch pomerne zriedkavé. Zdieľať

Pri téme spravodlivosti sa ešte pozastavím. Byť spravodlivý jednoznačne zahŕňa zápasiť za život nenarodených detí, za manželstvo muža a ženy, či proti gender ideológii. K snahe o kultúru života povzbudzujú pápeži Pavol VI. v encyklike Humanae Vitae, Ján Pavol II. v Evangelium Vitae a nedávno opäť povzbudil k snahe chrániť každý život od narodenia aj pápež František. Dodávam však, že spravodlivosť znamená ešte viac: prinajmenšom ak už nie bojovať proti, tak aspoň odsúdiť korupciu, nevymožiteľnosť práva, populizmus, demagógiu, pochybnú funkčnosť generálnej prokuratúry, NAKA, či polície, vplyv mafie až na Úrad vlády, zlyhávajúcu zdravotnú starostlivosť, ako aj zanedbanie dobra za to, čo mohlo byť, ale pre vyššie spomenutá zlá nie je. Posledný bod zdôrazňujem najmä preto, že SMER vládne Slovensku od roku 2006 s dvojročnou prestávkou neustále a s takým silným mandátom, aký získal, mohlo Slovensko prejsť zásadnými reformami školstva, zdravotníctva a dôchodkového systému.

Politická rozumnosť

Katolícka cirkev je tu už skoro 2000 rokov a prežila všetko. Súčasná stratégia KC na Slovensku je rozprávať sa s každým, kto je s ňou ochotný viesť dialóg. Tento postoj je veľmi rozumný a ľudský, hoci pri ĽSNS sa to podľa reakcie spoločnosti až tak veľmi nevypláca. Čo ma však trochu znepokojuje je určitá politická krátkozrakosť. Teda, ak je mojim cieľom zastaviť potraty, nie vždy to dosiahnem podporou prvého zákona, ktorý príde. Potrebujem používať správne zvolené prostriedky, aby som čo najúčinnejšie dosiahol svoj cieľ. Práve tu by mala podľa mňa Cirkev konať prezieravejšie, resp. politicky prudentnejšie/rozumnejšie.

Súčasná stratégia KC na Slovensku je rozprávať sa s každým, kto je s ňou ochotný viesť dialóg. Zdieľať

Kristus rozlíšil svetský a posvätný poriadok, keď povedal: ,,Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“(Mt 22,21) Katolícki kňazi aj preto od Druhého vatikánskeho koncilu (1962-65) nepôsobia aktívne v politike. Zároveň poradil kresťanom všetkých čias, aby „boli teda opatrní ako hady a jednoduchí ako holubice.“ (Mt 10,16) Máme byť prezieraví, nie naivní. Verím, že predstavitelia Katolíckej cirkvi konajú s najlepším svedomím a vedomím, aby obhájili a zachovali kresťanské hodnoty na Slovensku. No mám pochybnosť, či paktovanie so SMER-om kresťanstvu pomôže alebo skôr poškodí.

Pripojme aj modlitbu, aby nás všetkých viedol Duch Boží k jednote, pravde a pravej láske.

P.S: V prvom kole volím Františka Mikloška.

 

Titulná foto: TKKBS/Peter Zimen

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo