Len nevoliť Mikloška

Spočiatku som si myslel, že František Mikloško ako prezidentský kandidát nemá veľkú šancu, pretože je až príliš slušný. Tento obraz ešte posilnil jeho volebný slogan, či skôr pripojenie sa k spoločnej vízii zápasiť za slušné Slovensko. Mikloško sa však nepridal k tejto vízii pred rokom, ale bojoval za lepšie Slovensko už skôr ako vznikla samostatná republika. Dnes sa ale domnievam, že jeho „problémom“ je, že nie je až taký slušný, ako by sa mohlo zdať, resp. je tak trochu odlišný. Niežeby bol pán Mikloško neslušný, práve naopak, je príkladom zdvorilosti a férovosti. Ale zdá sa mi, že sa vymyká spoločensky preferovanému vystupovaniu politika a nielen tomu.            

        Je príliš tvrdohlavý a úprimný. Pripomína nám aj to, čo nechceme počuť. Často o pamäti a o nejakej vízii Slovenska. No hlavne sa neriadi tým, čo „by mal“ hovoriť voličom. Nevytvára si atraktívny volebný imidž. Škandalózne je, že sa tomu dokonca otvorene vzpiera. „Ak nemá na to, aby investoval do marketingu a reklamy, načo potom kandiduje?“ Nedá si poradiť. Má vlastnú hlavu a presvedčenie, dokonca sa zdá, že je neústupný. Neohol sa v minulosti, neohne sa ani teraz. Je síce jemný, no zároveň priveľmi nepoddajný.                                                                                                                                                   

        Ďalej je ako politik priveľmi skúsený, „starou školou“. Je to už starší pán, bojovník proti komunizmu a mečiarizmu, jeden z mužov novembra ´89. No odvtedy ubehlo tridsať rokov a dnes je iná doba. Je tak trochu nemoderný, málo cool. Vraj je mediátorom, no je mediálne málo zručný. Nepredáva sa a neaktualizuje si každý deň instagram. Má viac priateľov a známych než svojich subscriberov. Stretáva sa s ľuďmi, aj keď práve nekandiduje.                        

        A ešte je príliš trpezlivý. A to je dnes nepochopiteľné. „Prečo sa nevzdal, keď videl nelichotivé prieskumy?“ „Kandidovať po tretí krát je nezodpovednosť a voliť takého kandidáta iracionalita sama.“ „Voliť ho znamená zobrať hlasy demokratom a dať ich Harabinovi.“ Dovoľuje si znova kandidovať, aj keď nemá podľa prognóz žiadnu šancu postúpiť a už sa ani nepotrebuje zviditeľňovať. Ako to, že ako matematik nehrá politickú „hru“ a nekalkuluje?

Je pozoruhodné koľkých dokázala už len samotná kandidatúra bývalého politika, ktorá je navyše „odsúdená na neúspech“ iritovať. Možno sme ho toľko posudzovali a odsudzovali aj preto, že nám stále nastavuje zrkadlo. Je lepší ako my. Je to osobnosť, ktorá je viac ako len slušná. Slušnosť by mala byť štandardom u každého. No on sa k nám obracia a chce nám niečo povedať. Vlastným životom ukazuje, že človek vždy mohol a môže zostať ľudským a verným aj v čase, keď je to nepopulárne a niečo to stojí. Takáto osobnosť by sa prezidentom možno aj mohla stať, no asi nie v čase mieru a relatívnej prosperity, a určite nie v priamej voľbe na súčasnom Slovensku.        

Politický úspech však nemôže byť poslednou mierou hodnotenia spoločenského angažovania. František Mikloško je človekom politickým, no ešte viac človekom nádeje. Tá sa ukáže až v beznádejnej situácii, v ktorej už nemožno očakávať, že to dobre dopadne, no predsa je dôležité, že sa niekto za dobro postaví, napríklad, že bude za každých okolností trvať na úcte ku každej ľudskej bytosti a nebude kolaborovať s vládnucou mocou, hoci by to bolo lákavé.       

Vážim si Vás pán Mikloško. Postavili ste sa za spravodlivosť už viackrát, keď sa situácia zdala beznádejná, a napriek posmeškom tam za mnohých stojíte aj dnes a kandidujete, keď jedni vravia, že je treba voliť niekoho už len preto, že je sympatický a slušný, ďalší, že je treba voliť toho, s kým sa možno dohodnúť na status quo v „kultúrno-etických otázkach“, a poslední, že je treba voliť takého, kto sa nebojí (či skôr sa nehanbí) ukázať, aký je neslušný.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo