Urobte niečo pre ženy - nechceme zdravotné čistky

Urobte niečo pre ženy - nechceme zdravotné čistky

Páni zo Smeru, mohli by ste pre ženy urobiť podstatne viac, ako im len zaplatiť zábavnú show, karafiát a potrat.

Skoro pred rokom avizoval podpredseda Smeru Juraj Blanár, že by si želal zavedenie preplácania NIPT testov, ktoré by s vysokou presnosťou určili postihnutie plodu Downovým syndrómom a s menšou presnosťou ďalšie genetické chyby plodu. Ministerstvo zdravotníctva pracuje na tejto úlohe. Tento test stojí cca 1000 Eur a ako uvádza Výbor OSN pre postihnutých, vedie k rutinným čistkám detí s Downovým syndrómom. Ľudia s touto diagnózou dnes žijú zdravší, plnohodnotnejší a dlhší život než kedysi, napriek tomu naše zdravotníctvo nemá čo ponúknuť okrem potratu. Tento nátlak podsúvaním potratu zdarma pre svoje očakávané dieťa si nezaslúži žiadna žena.

 

CBR navrhuje ministerstvu a verejnosti alternatívu. Tá vychádza zo štúdií, ktoré preukazujú, že tak poruchy nervovej sústavy, ako sú rázštepy chrbtice či tváre, tak aj genetické poruchy ako Downov syndróm či iné chromozómové anomálie môžu mať spoločnú príčinu – nedostatok kyseliny listovej v tele ženy v istom štádiu. V prvom prípade na začiatku tehotenstva, kým sa uzatvára neurálna trubica a v druhom prípade v okamihu ešte pred počatím, keď sa vo vajíčku kopírujú chromozómy. Problémom je, že nie každá žena dokáže metabolizovať syntetickú kyselinu listovú, folát.

 

Mnohé ženy môžu mať mutáciu folatických génov, tzv. MTHFR mutáciu a vstrebať vedia len aktívnu formu kyseliny listovej, tzv. metylfolát, predávaný aj pod značkou quadrefolic. Zdrojom je čerstvá zelená listová zelenina alebo aj výživové doplnky. No a potvrdiť túto mutáciu dokáže test za 80 Eur. Tento test by však musela žena absolvovať ešte predtým než sa rozhodne pokúšať sa o tehotenstvo. Výhodou je, že stačí ho absolvovať raz za život, nie pri každom tehotenstve. Na základe výsledku vie, či potrebuje aktívnu formu folátu, aby nielen dieťa ale aj ona bola zdravá.

 

Folát totiž v našom tele má úlohy v odstraňovaní toxínov, v reparácii buniek a génov. Takže týmto testom preplácaným pre všetky ženy a absolvovaným ešte dokonca v detstve by sa vedelo predísť aj mnohým ochoreniam u žien – teda za prepodkladu, žeby žena bola poučená o tom, akú formu kyseliny listovej potrebuje a ako to ovplyvňuje jej zdravie. Štúdie ukázali, že v kombinácii s vitamínom B12 môže byť nedostatok metylfolátu zodpovedný za mnohé ďalšie ochorenia ako depresie, rakoviny, srdcové ochorenia, atď.

 

Pre väčšiu osvetu žien v rámci kampane Prevenciou postihnutia plodu sú vitamíny, nie potrat! CBR pripravilo leták o kľúčových vitamínoch na prevenciu postihnutia bábätka pre gynekologické čakárne. Ak chcete šíriť osvetu o prevencii postihnutí, zdieľajte tento leták. Sme presvedčení, že takto najlepšie pomôžete aj ženám, aby nemuseli riešiť dilemu, či zabiť svoje dieťa alebo ho porodiť. Ženy dnes môžu benefitovať z medicínskeho výskumu a zobrať svoje zdravie a zdravie svojich detí do svojich rúk. Potrebujú len informácie. MTHFR test by im v tom pomohol podstatne viac ako NIPT test.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo